TNL Alba colaborează eficient cu organizații similare din țară
Anul acesta TNL Alba continuă seria colaborărilor cu organizațiile similare din țară. Astfel, în periada 2 – 5 februarie, un grup de tineri liberali din județ, au participat, alături de simpatizanți ai Partidului Național Liberal, la o nouă Școală Cultural-Politică desfășurată la Sinaia.
Din cadrul Biroului Județean al TNL Alba au participat, printre alții, Marius Jibotean (vicepreședinte TNL Alba), Sergiu Todor (coordonator TNL Rural – TNL Alba), Călin Mureșan și Maria Coman (membrii în cadrul BPT TNL Alba). Evenimentul de la Sinaia, aflat la cea de a doua ediție consecutivă, s-a realizat cu sprijinul TNL Sinaia, cu care tinerii liberali din Alba își propun să colaboreze și pe viitor, pentru realizarea unor proiecte comune, pe tematici cât mai diverse.
Alături de tineri s-a aflat și Adrian Simion, purtătorul de cuvânt al PNL Alba, care a oferit și câteva detalii: „Ideea realizării de parteneriate cu organizații TNL din țară este o idee pe care vechiul BPT TNL Alba, condus de colegul nostru Radu Cristian, o pune în practică încă din 2013, iar efectele pozitive nu au întârziat să apară. Colaborarea în privința organizării de școli politice pentru tineret s-a dovedit a fi, în acest context, un element foarte important, iar colaborarea cu colegii de la Sinaia este, iată, un exemplu de bună practică.
La ediția din acest an a Școlii Cultural- Politice, care a avut tema «Cultură și cultură politică. Implicarea tinerilor în viața cetățenească», programul a fost destul de variat și nu au lipsit activități precum: seminarii cu subiecte politice, activități in-door și out-door, vizitare de obiective cultural-istorice etc. Am avut, de asemenea, plăcerea de a avea între participanți și colegi de la Clubul Elevilor Liberali din Târgu Mureș, este vorba de președintele organizației, Andrei Chebuțiu, și de la Clubul Elevilor Liberali Sector 1 București. Le mulțumim domnilor Adrian Teban (copreședintele PNL Alba), Gabriel Pleșa (vicepreședinte PNL Alba), Călin Furdui (copreședinte PNL Cugir) și Dan Burchiu (TNL Sinaia), care au sprijinit evenimentul. A fost o experiență deosebită și putem spune că este un prim pas important în realizarea unor viitoare colaborări între TNL Alba și alte organizații similare din țară”.
Comunicat de presă TNL Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României