Tineri din Șugag amendați de jandarmi – S-au îmbătat și au făcut scandal pentru că nu au fost lăsați să intre în tabăra sportivă de la Luncile Prigoanei
Cinci tineri din Şugag au fost sancţionaţi de jandarmi deoarece au vrut să intre ilegal într-o tabără şcolară. Aceştia şi-au motivat gestul prin aceea că erau în stare de ebrietate şi doreau să găsească fete pentru a-şi continua distracţia în compania lor.
Tabăra sportivă de la Luncile Prigoanei este în această perioadă gazda câtorva zeci de elevi de pe întreg cuprinsul ţării. Luni, 20 iulie, în jurul orei 22.30, cinci tineri din comuna Şugag, după ce au consumat băuturi alcoolice într-o cabană din apropiere au dorit să continue cheful şi au încercat să intre în perimetrul taberei deoarece, aşa cum aveau să admită ulterior, erau în căutarea unor eventuale domnişoare dornice să li se alăture.
După cum era de aşteptat, au fost observaţi de personalul însărcinat cu supravegherea şi li s-a interzis accesul. Extrem de nervoşi, i-au înjurat pe supraveghetori şi i-au ameninţat cu bătaia, continuând să fie violenţi verbal până la sosirea unui echipaj din cadrul Postului de Jandarmi Montan Şugag. Jandarmii chemaţi în ajutor au acţionat de urgenţă pentru aplanarea incidentului, oprindu-i şi identificându-i pe vinovaţi. În urma verificărilor efectuate, cei cinci tineri, cu vârste cuprinse între 19 şi 24 de ani, în funcţie de vinovăţie, au fost sancţionaţi cu amenzi între 200 şi 400 lei, valoarea totală a acestora fiind de 1200 lei.
”Pentru prevenirea apariţiei unor astfel de fapte atenţionăm cetăţenii că zona va fi monitorizată în continuare de echipajele de jandarmerie, iar acestea vor interveni prompt pentru prevenirea sau combaterea unor încălcări ale legilor în vigoare. De asemenea, reamintim faptul că “pătrunderea, cu încălcarea normelor legale de acces, în sediile autorităţilor publice centrale şi locale, instituţiilor publice, instituţiilor de învăţământ şi spaţiilor aparţinând acestora, indiferent de destinaţia lor, regiilor autonome, societăţilor comerciale, partidelor sau altor formaţiuni politice, organizaţiilor guvernamentale şi neguvernamentale, ambasadelor şi reprezentantelor altor state ori ale organizaţiilor internaţionale de pe teritoriul României (…) ori refuzul de a le părăsi la cererea organelor de ordine” constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă cuprinsă între 500 şi 1500 de lei. Totodată, supunem atenţiei faptul că violarea sediului profesional constituie infracţiune, se defineşte ca fiind pătrunderea fără drept, în orice mod, în oricare dintre sediile unde o persoană juridică sau fizică îşi desfăşoară activitatea profesională ori refuzul de a le părăsi la cererea persoanei îndreptăţite şi se pedepseşte, în unele cazuri, cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă”, reamintește Cosmin Jurcoveț, purtător de cuvânt al IJJ Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României