Ziarul Unirea

Teodor Atanasiu: Reactualizarea listelor electorale va însemna şi parlamentari mai puţini

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Alături de alţi 7,5 milioane de români, aşteptam ca decizia Curţii Constituţionale Române să valideze referendumul de demitere a preşedintelui Traian Băsescu. L-au ales 5,2 mi-lioane de români, este normal să fie demis cu votul a 7,5 mili­oane de români.
Este foarte bine că în sfârşit vom şti câţi cetăţeni cu drept de vot sunt în România. Totodată, este foarte probabil ca vali­darea referendumului de de­mitere a preşedintelui Româ­niei să însemne şi mai puţini parlamentari la alegerile parlamentare din acest sfârşit de an.
România are nevoie de normalitate şi pentru asta ar mai fi un ultim pas, demisia pre­şedintelui.

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| O înghețată în schimbul unui PET reciclat, la Ciugud: Elevii au fost recompensații pentru numărul record de PET-uri, doze de aluminiu și sticle reciclate

Elevii Școlii Gimnaziale Ciugud au fost recompensații cu înghețată pentru numărul record de PET-uri, doze de aluminiu și sticle reciclate… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

11 Comentarii

predator 3 august 2012 at 19:37

De vreme ce ai pierdut la alegeri cu mult in urma altuia, ce mai faci comentarii de ”cunoscator” despre cit si ce a fost ales altcineva? de parca chiar ai sti!daca erai expert in problema, nu pierdeai ca fraieru.Dar asa sunt unii-nu se dau dusi.

Cumanul trist... 4 august 2012 at 10:39

doar tzarushul rezolva problema lui A-Thanasiu(fara moarte,in greaca veche…)..neam de vampiri,deh,suge la greu..

cici1800 3 august 2012 at 22:36

uai lume! se face tu ase ghest ….mai mai..;)
Nu ca ar fii obligatoriu sa scada parlamentarii, consilierii, cei din primarii etc…uai, se vezi atunce ca tre sa trimitem acas’ nepotii nepotile si amantili…vai noua.

P.S. chill osteni, e doar „probabil”….adica nu

niciunul 4 august 2012 at 8:55

Oricum, niciunul dintre fostii sau actualii parlamentari de Alba, nu merita sa mai apara pe vreo lista. Nu au facut altceva pe parcursul carierei lor politice, decat sa apara in tot felul de cancanuri, afaceri dubioase, parasirea familiei cu care a intrat in politica si nici macar vreun proiect de lege cu care sa iasa cit de cit in evidenta. Impotenta politica locala, a adus judetul, in topul celor cu somaj ridicat. Lipsa locurilor de munca nu poate fi inlocuita cu discursurile prin care asa zisii politicieni locali fac pe desteptii, emanind analize politice de doi bani. Ii doare oare pe bietii romani ca numarul alesilor va fi mai imic daca se vor reconsidera listele electorale ? Nicidecum, ba mai mult, daca ar putea i-ar elimina pe toti. Daca tot am votat odata la un alt referendum reducerea numarului lor, cine se face vinovat ca nu se aplica acel rezultat ? Pai tot ei, cei care spera sa mai doarma si sa faca burtile, falcile si gusa mare, pe banii prostilor. Ar trebui interzis prin lege oricarui politician, sa candideze la mai mult de 2 mandate atit pentru alegerile parlamentare, cit si pentru consiliile locale. Sau poate accepta sa indeplineasca benevol, adica gratuit aceasta inalta demnitate, asa incat cetatenii sa ajunga sa ii stimeze si nu ca acum sa ii dispretuiasca.
O sa vedeti la alegerile genrale din toamna, cati dintre imbatrinitii politicieni locali, vor mai prinde vreun loc !!!

Status Quo 4 august 2012 at 9:39

Aha!

Deci asa carevasazica: poate fi demis daca au votat nu mai multi decat cei care l-au ales in 2009.
Postulatu’ lu’ Atanasiu. Avantaj pentru noi si-ai nostri!

Si la toamna vor fi mai putine locuri de parlamentari in judet. Adica? Adica avantaj pentru noi. Pentru noi si-ai nostri!

Coco 4 august 2012 at 16:42

Inseamna cu mult mai putini daca se respecta referendumul pentru parlament unicameral. inseamna o economie sanatoasa pentru tara. Vorba lui „niciunul” se pare ca niciunul dintre actualii parlamentarii judetului nu-si prea meriuta locul acolo.

ymar 4 august 2012 at 19:53

Ar fi obligatoriu sa scada parlamentarii, consilierii, cei din primarii etc…ce mai, se vezi atunci economii, nu mai trebuie redus salariul muncitorului de rand cu 25%
vor disparea de pe fimament toti netotii care au ajuns la conducere prin diverse posturi importante, fiind nepotul, nepoata…sotia, varu’ si alte din astea…ale nu stiu cui…
Nici ca imi pare rau….
Foare bine, daca ar fi mai putin parlamentari…
dar aia care raman se pune probleme….sa aib ceva la mansarda…

predator 4 august 2012 at 20:48

…credeti ca primariile din orasele/municipiile si comunele din judet ar putea functiona la aceeasi parametrii cu doar 60% din personalul actual angajat?
…de ce partidele se incapatineaza sa bage in fata tot figuri care au pierdut si de mai multe ori la diverse tipuri de alegeri? nu au si oameni mai …
…daca scade numarul de parlamentari, pnl se tine tare sa-l puna pe lista de alegeri tot pe tipu’ asta si pe potor? sau gasesc o alta ”vanghelie” locala, la fel de reprezentativa?

felix 4 august 2012 at 22:24

si ce? crezi ca e vreo pierdere? nu… din potriva, poporul roman nu va mai trebui sa tina pe palme si sa plateasca pentru cinefilii de filme XXX, pentru somnambulii si plictisitii din parlament! chiar ar fi corect sa va mai reduceti numarul domnilor parlamentari! iar in ceea ce te priveste mai lasa si pe altii ca altfel PNL nu va mai castiga deloc daca oamenii iti mai vad moaca pe afise!

electorul 5 august 2012 at 10:57

are Atanasiu asta un zambet… are o carisma … cred ca vor alerga electorii la urne sa-l voteze presedinte ! si pe madam a sa nevasta abia astept sa o vad Prima doamna 🙁 cat stil ! cata eleganta !cata profunzime intelectuala !

electorul 5 august 2012 at 11:00

🙁 🙁 🙁