Ziarul Unirea

Teodor Atanasiu: Consilierii ARD Şibot – bodyguarzii balastierelor

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Aleşii ARD sunt surzi la strigătele de disperare ale oamenilor din Balomiru de Câmp

ELIT

Deşi doar în vară aleşii locali şi-au câştigat votul locuitorilor din comunităţile pe care le reprezintă, unii dintre aceştia au uitat subit că în următorii patru ani trebuie să fie în slujba cetăţeanului. Este şi cazul consilierilor locali ARD din comuna Şibot, care par să fi devenit surzi la strigătele de disperare ale localnicilor din Balomiru de Câmp, sat aparţinător comunei. La Balomiru de Câmp oamenii sunt disperaţi pentru că maşinile de mare tonaj care transportă balast de la două balastiere din zonă le distrug zi de zi casele. Oamenii au iniţiat proteste, au ieşit în stradă şi chiar ameninţă că vor intra în greva foamei dacă aleşii locali nu fac ceva pentru a le salva locuinţele.
După sesizarea cetăţenilor din Balomiru de Câmp şi după nenumărate proteste stradale, viceprimarul comunei Şibot, Dacian Herlea, împreună cu grupul de consilieri USL au iniţiat două proiecte de hotărâre care, pe de o parte aduceau bani bugetului local, iar pe de altă parte le aduceau locuitorilor din Balomiru de Câmp liniştea de care au nevoie.
Primul proiect de hotărâre, iniţiat de viceprimarul Dacian Herlea, prevedea taxarea maşinilor de mare tonaj care circulă pe raza comunei Şibot, iar cel de-al doilea, iniţiat de grupul consilierilor USL, prevedea schimbarea traseului maşinilor de mare tonaj astfel încât acestea să nu mai treacă prin localitatea Balomiru de Câmp distrugând casele oamenilor şi să fie direcţionate pe o rută alternativă către ieşirea de la Valea Ciorii.
Cele două proiecte au fost dezbătute în ultima şedinţă a Consiliului Local Şibot, însă din păcate din cei 10 consilieri prezenţi doar cei ai Uniunii Social Liberale au susţinut proiectul, iar aleşii ARD (4 PDL + 2 PNŢCD) au votat împotrivă. Poate aleşii ARD au uitat să gândească cu INIMA pentru locuitorii pe care îi reprezintă din Balomiru de Câmp, aşa cum sună motoul noii alianţe în care democrat-liberalii „şi-au schimbat părul” pentru a câştiga încrederea românilor la alegerile parlamentare. Astfel, ARD ar putea să se numească în Şibot Alianţa Relelor Decizii, iar locuitorii din Balomiru de Câmp ştiu de ce.
Viceprimarul comunei Şibot, Dacian Herlea, şi consilierii locali USL doresc să iniţieze un nou proiect de hotărâre pentru a rezolva problema oamenilor din Balomiru, iar în paralel au cerut sprijinul viitorilor parlamentari USL, Teodor ATANASIU şi Dan Coriolan SIMEDRU, pentru a interveni în sprijinul localnicilor pe lângă instituţiile competente în soluţionarea unor astfel de probleme.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Vești bune pentru românii ce aleg să-și petreacă mini-vacanța de RUSALII în Bulgaria. De ce gratuitate pot beneficia aceștia

Vești bune pentru românii ce aleg să-și petreacă mini-vacanța de RUSALII în Bulgaria. De ce gratuitate pot beneficia aceștia Duminică,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

21 Comentarii

Daniel 6 decembrie 2012 at 8:49

Oamenii sa mai si taca din gura,
Daca nu se fac autostrazi, sar toti ca de ce nu avem, daca se fac de ce se cara materiale pe langa ei. O atitudine tipic romaneasca, in care ne-ar place sa avem totul dat de-a gata fara sa facem nici cel mai mic sacrificiu…
Daca se taxau masinile de mare tonaj care treceau pe acolo, cu ce ii incalzea asta pe oameni, oare cumva le vira cineva banii lor in cont sau mergeau la buget. Sa nu uitam ca in afara de reabilitare termica statul nu sustine in niciun fel consolidarea sau repararea locuintelor…
Terminati cu rahaturile astea si lasati constructorii de autostrazi sa-si faca treaba…

Eugen 6 decembrie 2012 at 10:44

Daniel despre ce autostrazi vorbesti tu ? Tu crezi ca Elis si Total sunt in stare sa construiasca autostrazi ? Tu te-ai gandit daca iasa autostrada ca si trotoarele din Alba Iulia , cine dracu merge pe ia? Cu necalificati lui Gota nu se pot construi autostrazi baiete.Daniel daca vrei sa sti doar Total furnizeaza ceva material la autostrada. Asa ca Daniel daca nu cunosti situatia stai in banca ta , ori o cunosti si vrei sa para alceva. „Sa taca oameni din gura ” este tipic Romanesc ,oameni ce sa faca sa se uite cum jefuieste satul cele doua balastiere si pe ei cad casele? La Balomir alta-i problema cele doua balastiere exploateza ilegal si nu platesc nimic .

Daniel 7 decembrie 2012 at 9:47

Eugen, cunosc prea bine situatia. Prin natura job-ului sunt foarte aproape de constructia autostrazii. Stiu foarte bine cine construieste, cine a subcontractat lucrari, cine si ce furnizeaza, asa ca din auzite nu venii tu sa imi spui povesti de adormit copii. „Necalificatii lui Gota” nici nu s-au bagat la autostrazi, insa acest proiect a acaparat o gramada de resurse si toti, printre care si cei mici, s-au grabit sa prinda o parte din „ciolan”. Dat fiind situatia, cineva trebuia sa mai lucre si la celelate proiecte care se deruleaza in judet… La fel fac si „Necalificatii lui Gota” care au resusit sa reabiliteze cateva strazi si drumuri, la fel ca si celelate companii care activeaza in domeniu… Asa ca iti recomand cu caldura sa te gandesti ca infrastructura trebuie sa se dezvolte in continuare, si toti trebuie sa facem unele sacrificii pentru asta…

Gheorghe 6 decembrie 2012 at 12:06

Domnule Atanasiu de ce nu se sesiseaza organele de control ale statului, pentru ca se stie foarte bine ce se intampla la Balomir . Cum este posibil sa distrugi raul Mures , terenurile agricole ,propietatile oamenilor , sa sapi fara autorizatie sub podul CFR ? Sa sapi gropi imense laga calea ferata ,DN7 si magistrala de gaz ce traverseaza zona?Toate acestea si mult mai multe si nici o autoritate a statului sa nu se sesizeze ., Nu au nici un plan de reabilitare a zonei si nici nu platesc redevente catre statul Roman. Podul CFR sta sa cada ia fost afectata structura sapand la baza lui, dar nimenea nu vede . Pai cum sa apere interesele satenilor consilieru ARD Bonta Gheroghe ( badiguardu sef)? Cand sotia dansului lucreaza pentru balastire deasemenea fiul aceluias consilier are utilajele din fonduri Europene inchiriate celor doua balastiere.

Aurelian 6 decembrie 2012 at 13:42

Vad ca ii critici Eutanasiule, pe astia nu i-ai putut „contracta”, ca sa-ti faca campanie Electorala? Cred ca nu sunt atat de prapaditi si derbedei, ca „cei 80”, in frunte cu Piticul Atomic, care „te-a terminat”, in Campania Electorala” actuala. Se apropie „funia de par”, si duminica seara, vei inghitii „galusca”. Va trebui sa-i da-i explicatii lui Cacarau, cand te va chema la Bucuresti ca sa-ti explici infrangerea ta si a USL, in Alba!

un cetatean 6 decembrie 2012 at 18:04

bai Eugen tata,mai invata sa scrii omule ca esti la pamant cu scrisul .

Eugen 6 decembrie 2012 at 18:59

Ce nu intelegi ” CETATENE”?

asddsa 7 decembrie 2012 at 12:29

Reghina,mergi si multumeste~l personal pe acest buhait!

asddsa 7 decembrie 2012 at 18:13

Mai Reghina,dar cine a fost parlamentar si ministru in „ultimii ani”?Nemanechino,mergi si multumeste~l,dar va trebui sa te interesezi unde il vei gasi,pentru ca are multe domenii,parlamentar fiind.

asddsa 7 decembrie 2012 at 20:52

Reghina,eu nu sunt nici al lui Hava,nici al lui Dumitrel,nici al lui Simedru ,nici al lui Atanasiu;totusi daca te tii,raspunde~mi la „ultimii ani” si apoi cauta~l pe fornait si voteaza~l,printre altele.

asddsa 7 decembrie 2012 at 22:00

Reghina,tu ai scris „ultimii ani”si acolo se incadreaza cel pe care vrei sa~l multumesti:parlamentarul ATANASIU.

asddsa 7 decembrie 2012 at 22:19

Reghina ,doamna in rosu sau pe rosu revino la subiect;ATANASIU nu balastiera.

asddsa 9 decembrie 2012 at 17:59

Reghina !
1.Nu sunt fratele tau!
2.Poate tu esti cu cine e pe tine!

profa 9 decembrie 2012 at 20:04

Din pacate,acesti consilieri nu sunt bodyguarzii,ci lacheii balastierilor!Dl Gota jr. latra ,pur si simplu la vice,care a indraznit sa-i tulbure!Proiectele n-au trecut,banuiam asta,dar,undeva,speram in bunul simt al unora…Cosmina Ratiu,o stearsa,dar ambitioasa in ceea ce priveste imaginea,ne spunea in septembrie,la prima sedinta CL,cum n-o mai lasa inima sa deranjeze lumea cu discoteca,a.i. a inchis-o!Numai de bun simt!Ne compatimea dupa reportajul TVR si ne spunea ca toti sunt de acord cu scoaterea drumului pe la Valea Ciorii!Si sa vezi cum i-a trecut!Ma uitam la ei,ascultam,observam mai ales indiferenta,atitudinea de ni-se-rupe-de-voi,frustrarea mea a devenit gol,inutil…Balastierii m-au muscat in haita,atunci cand am folosit pronumele demonstrativ forma populara de apropiere”astia!”Cum imi permit sa folosesc astfel de cuvinte?!Mai sunt si profa!?urla haita…Ca sa vezi!Ei ca-si permit sa ne calce in picioare,sa ne rada in fata,flancati de alesi,asta nu-i de condamnat?!Nu mai aveam nimic de aflat despre incompetenta lor,dar am mai completat tabloul cu micimea lor ca OAMENI,cu mizeria din constiintele lor…Din pacate… Pe Lazea l-am chemat la mine,sa vada pt ce ar trebui sa actioneze!Sa auda si sa vada cum se traieste pe la noi!Bineinteles ca n-a venit!Desi cred ca nu l-ar fi tulburat privelistea itr-atat,incat sa voteze altfel decat i s-a dictat!

Anghel Delia 9 decembrie 2012 at 20:09

Continuam lupta,bataliile astea pierdute nu sunt sfarsitul!O luam de la capat cu sesizarile,cu protestele!

Anghel Delia 9 decembrie 2012 at 20:21

Consilierii ARD nu sunt bodyguarzii,ci lacheii balastierilor!Sedinta CL de vineri a intarit aceasta relatie de subordonare fata de interese si bani a bietului consilier de comuna mica,fara prea multe resurse!Au iesit din sala ca niste invingatori,stiind dinainte ca nu se poate altfel!M-am simtit nu doar umilita si inutila ca cetatean,dar am simtit haitele cum se bucura de sange…Iar si iar…

Anghel Delia 9 decembrie 2012 at 20:36

Vedem si de cratite si de limba romana!Asteptam de la alesi,indiferent de culoare,sa-si faca treaba!Problema comunitatii noastre este de competenta lor!Nu facem pe consilierii,pt asta iti trebuie obraz gros,carte putina si mai putina constiinta ,asa cum am vazut si vineri!Nu ma incadrez!Iar sedintele CL sunt publice prin lege,poate participa oricine!Uselistii poate au si interes electoral,desi sunt cam 8 voturi de pe-acolo,stie deja dl Bonta,eu am votat in Deva,dar au facut ceva,au aratat ca le pasa!

Anghel Delia 9 decembrie 2012 at 20:40

Cum?Ce-ati facut?!Cui v-ati adresat?Ca noi ne-am adresat tuturor si degeaba!Nu fiti misogin,e incorect politic in secolul 21!

Anghel Delia 10 decembrie 2012 at 9:37

In sfarsit,victorie USL si-n Alba!Cat despre comuna noastra,e clar ca aceasta victorie este mai degraba un vot de blam pt dl Bonta ,la Balomir si pt primar si ai lui,la Sibot!La Balo,diferenta zdrobitoare i se datoreaza mai ales consilierului ARD!

cetatean 10 decembrie 2012 at 21:41

Invit consilierii care nu sunt in slujba cetatenilor comunei, sa-si prezinte in prima sedinta de consiliu demisia.
Intr-o tara civilizata consilierul local care nu este in slujba cetateanului pleaca acasa. Nu va ganditi prea mult, comuna are nevoie de consilieri onesti si responsabili.Dumneavoastra, asa cum reiese din articolul prezentat mai sus ati dat dovada de iresponsabilitate. Nu sunt interesat de culoarea politica ci de „stofa” care este in dvs.. Astept demisiile.

Anghel Delia 10 decembrie 2012 at 22:47

Si noi am cerut demisia celor responsabili de abuzurile de la Balo,in Memoriul depus dupa primul protest!Si vai,primarul s-a suparat!Deci,s-a simtit,probabil,responsabil…Asta doar cateva minute,cat a fost luat tare,apoi i-a trecut definitiv!Dar haita,cei 6 atotputernici de tinichea,pe la ei n-a trecut nicio urma de suparare,nici nu cred ca au citit Memoriul nostru!Nicio paguba,oricum n-ar fi inteles mare lucru,s-a vazut ‘intelighentia’din toate hartiile pe care ni le-au trimis…Ca sa-ti dai demisia trebuie sa ai caracter,constiinta propriei incopetente,slabiciuni,sa ai respect pt tine si pt cei cu care interactionezi,demisia fiind un act unilateral!N-o sa vedem noi acte de onoare de la niste marionete agramate si imbuibate in propria mizerie cum sunt cei pomeniti!