Tenismenul cugirean Rareş Andriuc – campion naţional la Under 16
În cursul săptămânii trecute la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti s-a desfăşurat Campionatul Naţional de iarnă la tenis, pentru juniori până la 16 ani, competiţie la care cugireanul Rareş Paul Andriuc (legitimat la CSO Cugir şi antrenat de prof. Gheorghe Hârceagă) a reuşit să devină campion naţional în proba de dublu. Deşi a participat la o categorie de vârstă superioară, Rareş Andriuc (a împlinit în 16 mai 2010 vârsta de 14 ani) şi-a trecut în palmares titlul naţional după ce în ultimul act, dublul compus din Andriuc şi Patrick Ciorcilă (Winner’s Tenis Club Cluj Napoca) a învins cu scorul 6-4, 6-4 perechea Iustin Baciu (Tenis Star Piatra Neamţ) şi Ionuţ Urdă (Voinţa Constanţa). După ce la finele anului trecut talentatul jucător cugirean (ajuns la a 5-a medalie de aur la campionatele naţionale) a câştigat selecţia pe ţară la Under 16, acum la Bucureşti în proba de simplu a fost eliminat în sferturile de finală de primul favorit al turneului, gălăţeanul Artur Culicovschi (CSM Dunărea), scor 3-6, 0-3 (abandon).
*Bogdan Borza calificat în sferturi la Under 14
De asemenea, tot în Capitală a început Campionatul Naţional de iarnă până la 14 ani, întrecere la care judeţul Alba a fost reprezentat de doi competitori: Alexandru Bogdan Borza (născut în 5 aprilie 1997, CSO Cugir), favoritul numărul 3 în proba de simplu şi Miriam Bulgaru (12 ani împliniţi în 8 octombrie, Tenis Club “Vlad Bucur” Alba Iulia), venită din calificări. Borza s-a calificat în sferturi (unde-l va întâlni pe Dragoş Mădăraş – SCM Deva, nr 7 pe tablou) după două victorii, 6-0 şi 6-1 cu Eduard Vlăsceanu (Haveco Bucureşti) şi 6-0, 6-2 cu Răzvan Codescu (AMG Bucureşti). În schimb, albaiulianca Miriam Bulgaru a fost eliminată în turul secund de Alexandra Suciu (Steaua), eşec cu 4-6 şi 1-6, după ce în turul inaugural a învins-o pe Ioana Toanchină (Sportul Studenţesc), scor 6-4, 6-1. Să mai menţionăm faptul că Bogdan Borza (antrenor Sorin Bărăştean) va lua startul în Franţa la a 29-a ediţie a grandiosului turneu „Les Petites As”, mondialul de tenis rezervat jucătorilor cu vârste între 12 şi 14 ani, programat între 20 şi 30 ianuarie 2011, unde sunt aşteptaţi peste 350 de competitori din 52 de ţări de pe mapamond. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României