Curier Județean

Tânăr din Sebeș REȚINUT după ce a condus băut: A fost scos din trafic după o urmărire ca-n filme

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

ALBA FEST 2026

Tânăr din Sebeș REȚINUT după ce a condus băut: A fost scos din trafic după o urmărire ca-n filme

În noaptea de 31 mai/1 iunie 2025, în jurul orei 01.50, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Alba Iulia și Serviciului Rutier Alba, în timp ce efectuau activitați de supraveghere și control al traficului rutier cu pistolul radar, pe strada Take Ionescu din Alba Iulia, au înregistrat un autoturism care circula cu viteza de 79 de km/h. Conducătorul autoturismului  a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat valoarea de 0,97 mg/l alcool pur în aerul expirat . Ulterior s-a depistat că șoferul este un tânăr de 20 de ani, din Sebeș, care a fost reținut și va fi cercetat pentru conducerea sub influența alcoolului.

Citește și: Urmărire nocturnă ca-n filme pe străzile din Alba Iulia: Un tânăr vitezoman din Sebeș, urcat băut la volan, nu a oprit la primul semnal al polițiștilor

Potrivit IPJ Alba, la data de 1 iunie 2025, polițiștii rutieri din municipiul Alba Iulia au luat măsura  reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr de 20 de ani, din Sebeș, cercetat pentru  conducerea sub influența alcoolului.

În cursul zilei de azi, 2 iunie 2025, tânărul va fi prezentat Parchetului de pe lângă  Judecătoria Alba Iulia, în vederea dispunerii măsurilor legale.

Informații de background

În noaptea de 31 mai/1 iunie 2025, în jurul orei 01.50, polițiștii Biroului Rutier  Alba Iulia și Serviciului Rutier Alba, în timp ce efectuau activitați de supraveghere și control al traficului rutier cu pistolul radar, pe strada Take Ionescu din Alba Iulia, au înregistrat un autoturism care circula cu viteza de 79 de km/h.

Polițiștii au efectuat semnalul regulamentar de oprire, însă conducătorul  autoturismului nu a oprit la semnal, continuându-și deplasarea pe Bulevardul  Încoronării din Alba Iulia. Polițiștii au urmărit autoturismul, cu semnalele  luminoase și acustice în funcțiune, și au reușit oprirea acestuia, în condiții de siguranță.

Conducătorul auto, în vârstă de 20 de ani, din municipiul Sebeș, a fost testat cu  aparatul etilotest, care a indicat valoarea de 0,97 mg/l alcool pur în aerul expirat,  motiv pentru care a fost condus la spital, pentru a-i fi recoltate probe biologice, în  vederea stabilirii alcoolemiei.

Cercetările sunt continuate.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Exercițiu de amploare pentru Salvamont Alba în Apuseni: Intervenție simulată pentru salvarea unei victime din canionul Oșelu

Bogdan Ilea

Publicat

în

Exercițiu de amploare pentru Salvamont Alba în Apuseni: Intervenție simulată pentru salvarea unei victime din canionul Oșelu Salvamontiștii din Alba au participat, alături de colegii lor din Bihor și cadre medicale SMURD, la un amplu exercițiu de salvare într-unul dintre cele mai complexe și periculoase canioane din România. În perioada 06-07 iunie 2026, personalul profesionist […]

Citește mai mult

Curier Județean

FSIE: Grevă japoneză în școli, în timpul Evaluării Naționale și a Bacalaureatului. Motivele pentru care profesorii din Alba și alte 10 județe protestează

Bogdan Ilea

Publicat

în

FSIE: Grevă japoneză în școli, în timpul Evaluării Naționale și a Bacalaureatului. Motivele pentru care profesorii din Alba și alte 10 județe protestează Federația Sindicatelor Independente din Educație – FSIE, federație Reprezentativă la nivel de unități diferite, a declanșat Greva Japoneză pe perioada Examenelor Naționale de Evaluare cls. a VIII-a și a Examenului de Bacalaureat […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Școala din Câlnic intră în era eficienței energetice: Investiție de 9,4 milioane de lei. A fost lansată pentru modernizarea completă a clădirii

Ioana Oprean

Publicat

în

Școala din Câlnic intră în era eficienței energetice: Investiție de 9,4 milioane de lei. A fost lansată pentru modernizarea completă a clădirii Comuna Câlnic face unul dintre cei mai importanți pași din ultimii ani în infrastructura educațională locală. După obținerea unei finanțări europene în valoare de peste 9,4 milioane de lei, administrația locală a lansat […]

Citește mai mult