SURSE: Din culisele încercării de îndepărtare a lui Ovidiu Jidveian. Alianța DA renaște în Alba?

Apropierea alegerilor parlamentare și împărțirea colegiilor între partidele din USL Alba crează tensiuni între liderii liberali și social-democrați locali, lucru confirmat și de decizia surprinzătoare pe care PNL Alba a luat-o de a nu recunoaște schimbul de colegii de deputați stabilit cu PSD Alba, ”dând peste cap” toate declarațiile făcute de cele două formațiuni politice în ultima perioadă.

Se pare că există o încercare de îndepărtare a președintelui PSD Alba Iulia, Ovidiu Jidveian, de la o candidatură pe Colegiul Sebeș-Blaj, iar asta s-ar datora, potrivit unor surse, unui ”blat” între PNL Alba și PDL Alba în ceea ce privește desemnarea candidaților pe colegii astfel încât ”greii” acestor organizații județene să acceadă în mod sigur în Parlament.

ELIT

Surse din ambele partide  spun, ceea ce de altfel este evident pentru multă lume, că ”jocurile” au fost în așa fel făcute încât Teodor Atanasiu, candidat pe Colegiul Senatorial Alba Iulia – Teiuș, să aibă un contracandidat cu mai puține șanse și, se pare, cu probleme de sănătate care l-ar împiedica să ducă o campanie electorală susținută. De asemenea, Alexandru Pereș candidează pe un colegiu (nr.2 Sebeș – Ocna Mureș), pe care este clar favorit.

Mai mult, se pare că acest ”calcul” politic a mers până la colegiile de deputați unde cele două partide (PNL și PDL) au tot interesul să aibă contracandidați slabi sau puternici, în raport cu ”socotelile” făcute pe colegiile de senat.

Potrivit surselor noastre, în aceste condiții candidatura lui Ovidiu Jidveian pe colegiul Sebeș-Blaj ar da peste cap planul de bătaie pentru parlamentare. Pe lângă faptul că în 2008 acesta a avut cel mai bun scor electoral dintre toți candidații PSD, sondajele interne ale partidelor indică faptul că deși pe vot politic colegiul respectiv este dominat de PDL, Jidveian ar putea să obțină un scor foarte apropiat de Clement Negruț sau chiar mai mare. Asta cu atât mai mult cu cât social-democratul este originar din Blaj, tatăl său a fost și a rămas una dintre personalitățile Blajului iar relația tensionată dintre primarul acestui municipiu, Gheorghe Rotar și Negruț este de notorietate. De asemenea, la Sebeș PSD are o organizație mult mai puternică decât PDL, dovadă fiind și faptul că a câștigat la alegerile locale primăria.

ADEZIUNE PLUS

Tot din ”ecuația” împărțirii șanselor de câștig în alegeri între două partide care oficial sunt în opoziție unul față de celălalt, face parte și o presupusă revenire spectaculoasă a lui Radu Coclici, susținut de o persoană ”cu greutate” de la Buucurești, chiar dacă organizația locală l-a creditat cu un singur vot pentru candidatura de pe colegiul Aiud – Ocna Mureș.

Astfel, ne putem pune întrebarea dacă într-adevăr, în județul Alba renaște Alianța DA, în condițiile în care nu este pentru prima dată când liderii locali ai celor două partide cad la o înțelegere care îi exclude pe social – democrați, cel mai bun exemplu fiind acordul încheiat între aceștia, după alegerile locale, pentru a forma majoritatea în Consiliul Județean Alba și în Consiliul Local Alba Iulia (chiar dacă în ultimul caz acest acord a fost deranjat de unii liberali ”indisciplinați”).

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

ȘAPTE curiozități despre ghiocei, florile care vestesc primăvara. Dincolo de aspectul fragil ascund adevărate povești

Ghioceii sunt florile care vestesc sosirea primăverii, fiind primele dintre flori care se ivesc încă de la începutul anotimpului, însă,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

18 Comentarii

jack 12 octombrie 2012 at 20:09

ce super blaturi organizeaza dumitrel. astia la liga la frf is penali.pacat de oana.si? il dau astia pe jidveian pentru retardu de negrut?eu zic sa-l degajeze pe negrut cu un sut in cur!

miron 12 octombrie 2012 at 20:11

Asta e poza de familie?

vele22 12 octombrie 2012 at 20:25

șuturile lui negruț in campania de la locale ar trebui recentrate în capul acestuia. NU TE VREM NEGRUT LA BLAJ !!!!
nu sunt uslaș, dar il prefer pe Jidveian , în locul unui multitrădător ca negruț !!!!

primaru 12 octombrie 2012 at 22:46

da.. alba iulia fagmilia mea.. 🙂 mafiaa.. ! don corleone cu subalterni lui… cu slugile..

primaru 12 octombrie 2012 at 22:50

Penelisti astia slugarnici si perversi sunt mai periculosi ca sida.. si tupeisti ca o curva iesita la produs. dupa ce s-au vandut… in vara la consiliu local acum vor sa candideze si unde nu le e locul.. bine inteles ca asta e jocul PD-Lului pentru ca prin impunerea elenei ignat pe Sebes Blaj far pic de notorietate se incearca vrea ruperea de voturi de la USL si impunerea lui Negrut care nu mai are sanse nici sa treaca strada…

Nelucu 13 octombrie 2012 at 10:55

Voi astia din conducerea P.N.L.chiar nu aveti nici un pic de rusine?Dupa ce ati tradat alianta U.S.L. la numirea viceprimarilor in municipiul Alba Iulia,vreti acum, sa-l inlaturati pe Jidveian de la canditatura de deputat ,pentru colegiul Sebes-Blaj.Gresala este a conducerii P.S.D.Alba ca inca,mai crede intr-o alianta fayr play cu voi.Sunt sigur ca dupa alegeri,o sa va luati de dupa cap ,cu cei din P.D.L.Iar despre Atanasiu ce sa mai spun?Fi convins ca cei din P.S.D. care au inteles jocul murdar pe care il practici,nu o sa-ti mai dea votul lor.Asa ca,adio domnule deputat.Dupa fapta si rasplata!

Ion 13 octombrie 2012 at 12:07

Lasa bă,”Nelucule”ca cati(sic!)pesedei gandesc ca tine si votează,nu conteaza.Da’ „Nalucule”(sic!)tu cati sunteti?Ca așa se-ntelege,din ce scrii.Esti multi?E las’ „Naucule”(sic!),Jidveian candidează.Hai(ingaaaa……ingaaaa)linisteste-te(dingaaaaa……ingaaaa)”Naucule”,linisteste-te.

Aurelian 13 octombrie 2012 at 11:32

De data asta, Bravo Atanasiule, cred ca ti-o spun pentru ultima oara, ca nu prea ai actiuni care sa-mi placa, dar inlaturarea Potorinei, si a lui Jidveianu, ma uns la inima!!!

Aurelian cel (mai) simpatic 13 octombrie 2012 at 14:13

Sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit …
Sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit …
Sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit …
Sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit …
Sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit …
Sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit …
Sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit …
Sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit sunt tampit …

Alex Danila 13 octombrie 2012 at 14:43

Cel care posteaza aceste comentarii (sub numele lui Aurelian) arata cat de tampita e acea persoana!

cacarau 13 octombrie 2012 at 11:47

Tovarasii liberali i-au depasit in smecherii,minciuni si hotii pe Hrebenciuc&Company,sunt cei mai nesimtiti si jegosi cacarai ai momentului!

George 13 octombrie 2012 at 12:26

Da cat de Eutanasiu sa fii sa pretinzi ca cedezi un colegiu unde ai primar de municipiu (aiud) plus alte primarii mai mici si ceri sa primesti la schimb altul…tocmai blajul polul de putere al PDL???????? Vai steaua ta eutanasiune ca nu te crede nici mata!

Alex Danila 13 octombrie 2012 at 14:48

Nu cred ca PDL si PNL se vor reuni.De ce?Pentru ca atat PDL Alba,cat si PNL Alba,vor fi trase serios de urechi de catre conducerile lor de la Bucuresti,mai ales ca,acum,si PDL e intr-o alianta!
Si,e fapt…nici nu mi-ar placea sa-i vad aliati,pentru ca desi sunt teoretic,ambele de dreapta,practic,PNL-ul nu mai e de mult de dreapta!
Si eu nu am sustinut USL-ul,dar cred ca cei care i-au votat sunt JIGNITI de PNL Alba!! Oamenii care i-au votat,i-au votat ca sa scape de PDL,deci daca PNL ar cere unirea cu PDL,ar fi o jignire la adresa electoratului lor!

Aurelian 13 octombrie 2012 at 14:56

Lasa-l in pace domnule Danila, castiga si el o bucata de paine, banuiesc ca ii copilul insarcinat cu caratul servietei lui Potorina!

Alex Danila 13 octombrie 2012 at 15:25

Ce tare ai zis-o pe asta 😀

noi.. astia din psd 13 octombrie 2012 at 15:23

nu il votam pe eutanasiu ! nu putem vota un asemenea om care nu avem cu ce sa il comparam. jet !

Soc si groaza! 13 octombrie 2012 at 15:27

Aproape ca ma incearca o lacrima in coltul ochiului de tristete ca un personaj atat de puternic, notoriu si dorit de alegatori este, intr-un mod marsav, inlaturat de la candidatura. Acest articol este pesemne o gluma, pe care nici tanarul Jidveian nu o poate lua in serios. Si asta pentru ca el insusi, cand se opreste spre meditatie, rareori dar totusi, in scaunul jeep-ului primit cadou de la parinti, realizeaza ca nu e nimic si cu nimic nu are a se lauda in activitatea politica sau de alta natura. De ce e atat de potrivit avocatul de distractie pentru a fi tinta stampilei de vot? Activitatea ii e cunoscuta si i-o stim cu totii: plimbari cu jeep-ul parintesc prin cluburile urbei, o cafenea aici, un bar colo, burlac ravnit prin publicatii de 2 parale si pierzatorul alegerilor trecute pe acelasi colegiu de unde niste rauvoitori lipsiti de scrupule incearca sa-l inlature. Despre ce vorbim deci? Un om spre varsta a 2a cu apucaturi adolescentine ce vrea si el o noua jucarie, deputatia!

CrocodilulCuPapion 16 octombrie 2012 at 11:29

Ovidiu Jidvean a avut noroc cu tacsu’!….ca altfel era salahor pe vreun santier!