Sportivii albaiulieni în competiţii
Prima competiţie a boxerilor albaiulieni sub culorile clubului CS Unirea Alba Iulia (ce debutează astfel cu o nouă secţie) se va desfăşura la Călăraşi, în perioada 2-9 octombrie. La Campionatul Naţional pentru cadeţi participă Ioan Pleş (categoria 46 kilograme), Ştefan Pleş (cat. 52 kg) şi Alexandru Bişboacă (cat. 76 kg), elevi ai antrenorului Nicolae Paştiu. În perioada imediat următoare patru atlete albaiulience sunt angrenate în două întreceri importante. Duminică 2 octombrie acestea se vor prezenta la startul celei de a XIV-a ediţii a „Crosului Loteriei Române” care se organizează concomitent în 5 mari oraşe din ţară, Bucureşti, Cluj (Ana Rodean şi Alina Boholţan), Constanţa (Roxana Duţă), Iaşi şi Timişoara (Loredana Ologu), în fapt cel mai important cros din România atât prin prisma numărului foarte mare de participanţi cât şi prin valoarea premiilor care se acordă. În data de 9 octombrie va avea loc „Maratonul Internaţional Bucureşti” concurs în cadrul căruia sportivele uniriste vor alerga proba de semimaraton (21,097 kilometri).
Week-end important şi pentru secţia de orientare, ai cărei componenţi Andreea Dănilă şi Tamaş Bogya vor fi la Campionatul Naţional de orientare mountain bike (trei probe – sprint, medie distanţă şi lungă distanţă), timp de trei zile, 30 septembrie – 2 octombrie, la Baia Mare. De asemenea, săptămâna viitoare se dispută şi Campionatul Naţional de haltere pentru tineret (3-7 octombrie), la Oneşti, unde sunt înscrişi Daniel Ordean, Alexandra Avram şi Anamaria Sturza (CS Unirea), pregătiţi de Ioan Frăţilă. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Iarăși campioni! Star Pro Optimum Alba Iulia a câștigat un nou turneu internațional, la Albena! Yannis Popescu – golgheterul competiției Under 12
Star Pro Optimum Alba Iulia a reușit un nou rezultat extraordinar, impunându-se la turneul internațional „West Footbal Arena-Challenge Cup 2024″, la Albena (Bulgaria), la categoria Under 12. Grupa de copii din anul 2012 și mai mici, antrenată de Filip Morar, a cucerit trofeul, după ce a câștigat toate întâlnirile susținute, iar Yanis Popescu a cucerit […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie