Societăţile comerciale din Ocna Mureş, rău platnice la bugetul local
Persoanele fizice au fost cei mai buni contribuabili la bugetul local al Primăriei Ocna Mureş şi în 2012, potrivit unui bilanţ de încasări realizat de administraţia locală. Din cele peste 533 de milioane de lei pe care Primăria Ocna Mureş trebuia să le colecteze de la cetăţeni, ca impozit pe clădiri, a fost colectată 97% din sumă, 517,430 milioane de lei. Din impozitul şi taxa pe clădiri datorate de persoanele juridice (firme) s-a colectat doar 49% din sumă. La fel stă situaţia şi în cazul impozitelor pe terenuri datorate de contribuabilii din Ocna Mureş. Dacă cetăţenii simpli şi-au achitat datoriile către stat în proporţie de 100%, firmele şi-au plătit doar 48% din taxe şi impozite.
În schimb, taxele judiciare de timbru şi alte taxe de timbru au adus în visteria Primăriei Ocna Mureş aproape dublul sumei prognozate a fi încasate în 2012: s-a estimat un venit de 20 de milioane de lei şi s-au încasat circa 38 de milioane de lei, cu 88% în plus faţă de prognoză.
Pentru a veni în sprijinul cetăţenilor şi a firmelor care datorează încă bani la bugetul local, consilierii locali din Ocna Mureş au decis ca până în 31 mai 2013 restanţierilor să nu li se aplice penalităţile de întârziere.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României