Actualitate

Sistem complex de camere de supraveghere, senzori și stații meteo, instalat pe autostrăzile din România: Camerele vor înregistra inclusiv viteza șoferilor

Bera Larisa

Publicat

în

Sistem complex de camere de supraveghere, senzori și stații meteo, instalat pe autostrăzile din România: Camerele vor înregistra inclusiv viteza șoferilor

Pe autostrăzile A1, A2, A3 și pe DN1 se vor monta sisteme complexe de supraveghere a traficului, senzori și stații meteo. Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a atribuit un contract, către firma Elektra, în valoare de 112,695 milioane de lei, fără TVA.

Citește și: Nodul rutier de la Cugir, pe Autostrada A1, tot mai aproape de realizare: Indicatorii tehnico – economici, aprobați de Guvern


Firma va instala pe cele trei autostrăzi camere de supraveghere, aparate de detecție, dar și senzori sau stații meteo.

Pe autostrada A3 vor fi montate 20 de aparate, în aproximativ 60 de kilometri. Acestea vor putea înregistra viteza șoferilor, numărul de mașini și multe alte date, notează stiripesurse.ro

Camerele vor fi atât fixe, cât și mobile, pe toate drumurile unde vor fi instalate și vor funcționa ca un radar pentru autorități.

CNAIR SA are ca obiect principal de activitate construirea, întreținerea, repararea, administrarea şi exploatarea autostrăzilor, drumurilor expres, drumurilor naționale, variantelor ocolitoare, precum şi a altor elemente de infrastructură rutieră conform legii, în scopul desfăşurării traficului rutier în condiții de siguranță a circulației.

Informații despre contextul care a determinat achiziționarea lucrărilor:

Conform setului minim de servicii ITS pe rețeaua de autostrăzi din România, aprobat în CTE CNAIR în anul 2010, toate loturile de autostrăzi/drumuri expres nou proiectate și construite după anul 2010 au infrastructura digitală realizată concomitent cu infrastructura fizică și este uniform echipată ITS conform serviciilor minime ITS.

Sectoarele de autostrada A1, A2 și A3 care pleacă din Bucureşti, fiind proiectate/construite înainte de 2010 fie nu au implementat ITS, fie au parţial instalate sisteme ITS mai vechi, neconforme sau cu durata de viață expirată.

Proiectul de față dotează aceste sectoare cu infrastructura ITS, uniform cu întreaga rețea națională de autostrăzi. Aceste trei sectoare de autostradă vor fi integrate într- un Centru nou de Monitorizare şi Informare.

De asemenea proiectul va asigura continuitatea și interoperabilitatea serviciilor ITS ale A1+A2+A3-DN1, atât cu cele ale autostrăzii de centura A0, care este în faza de construcţie, având în implementare infrastructura ITS, cât și cu sectoarele adiacente ale A1, A2 şi DX Craiova-Piteşti.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult