Actualitate

Servicii de salubritate civilizate oferite de SC Salprest Alba Iulia

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

– Stimate domnule director, din anul 1999 SC Salprest Alba Iulia a asigurat servicii de salubritate pentru locuitorii din judeţul Alba, mai întâi pentru albaiulieni, iar mai apoi şi pentru cetăţenii altor unităţi administrativ-teritoriale. Care a fost, în toţi aceşti ani, traiectoria firmei pe care o conduceţi?
– Aşa cum bine aţi subliniat, am preluat conducerea Salprest din anul 1999, când firma avea doar 3 autocompactoare pentru deşeuri, marca Roman Diesel, care la acea vreme ne-au dat mari bătăi de cap pentru a le menţine în stare de funcţionare. De asemenea, societatea a avut aproximativ 130 de salariaţi, dar după numai două luni am realizat o reorganizare pe criterii de profesionalism şi seriozitate, numărul angajaţilor scăzând atunci la circa 60 de persoane. În prezent nu mai avem nicio autocompactoare românească, iar parcul auto este unul modern şi diversificat, fiind pliat corespunzător pe obiectul de activitate al Salprest: avem circa 40 de autocompactoare pentru gunoi, câteva zeci de mii de recipienţi pentru deşeuri, cu capacitate cuprinsă între 0,8 litri şi 40 de metri cubi, 12 maşini de deszăpezit dotate cu pluguri şi instalaţii pentru împrăştiat material antiderapant, peste 10 utilaje de stropit şi utilaje mecanizate pentru zonele verzi, cel puţin 6 utilaje pentru vidanjat. Acum avem un număr dublu de angajaţi faţă de anul 1999, aproximativ 270 de salariaţi.
– Având în vedere specificul activităţii Salprest, cum aţi reuşit să păstraţi această echipă?
– În primul rând, aş dori să spun că meseriile din cadrul firmei noastre nu pot fi întotdeauna echivalate pur şi simplu cu cele similare de la alte firme. Ca să fiu mai explicit, şoferul care conduce o autocompactoare nu poate fi comparat cu unul de taxi, de exemplu. La fel şi muncitorii noştri, atât cei de la ridicarea gunoiului, cât şi de la spaţii verzi. Dar pentru a-i menţine, le-am oferit condiţii de muncă tot mai bune de la an la an şi salarii adecvate. Cine stă în ziua de azi la un loc de muncă dacă nu e bine plătit?
În prezent, angajaţii SC Salprest, toţi cu carte de muncă, beneficiază de salarii mai mari decât cele primite de personalul oricărei alte firme de salubritate din judeţ, fiindu-le asigurată plata la zi a tuturor contribuţiilor la bugetul de stat. În plus, salariaţii noştri primesc întregul echipament de protecţie prevăzut de legislaţia în vigoare, de la salopete şi veste, la scurte, mănuşi sau încălţăminte.

Mai mult, am îmbunătăţit permanent condiţiile de muncă ale personalului, investiţii dintre care amintesc reabilitarea completă a sediului, amenajarea garajelor, renovarea grupurilor sanitare, modernizarea serelor. Asta înseamnă, evident, şi reţele de utilităţi (apă, canal, curent electric, încălzire centrală, etc.) şi dotări.
– Am început un nou an calendaristic. Cum vedeţi evoluţia SC Salprest Alba Iulia în 2011 şi care sunt planurile de dezvoltare a firmei?
– Aşa cum am făcut în fiecare an, şi în 2011 vom continua modernizarea serviciilor pe care le oferă beneficiarilor firma Salprest, în vederea obţinerii unor performanţe tot mai mari. De altfel, munca noastră a fost apreciată în fiecare an, SC Salprest fiind premiată la fiecare ediţie a „Topului Firmelor” de către Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Alba, deoarece este cea mai importantă societate de salubritate din judeţ, cu rezultate pe măsură datorate unui management superior. De exemplu, noi evităm intermediarii la procurarea unor piese de schimb, asigurăm singuri service-ul pentru autospeciale, producem în regie proprie materialul floricol, etc. Tot în acest an ne vom extinde activitatea în cele aproximativ 20 de unităţi administrativ-teritoriale deservite de Salprest. Practic, vom îmbunătăţi continuu serviciile oferite cetăţenilor din cele circa 60 de localităţi câte sunt în total (municipii, oraşe, comune şi localităţile arondate), deoarece noi ridicăm gunoiul şi din localităţi unde această activitate este mai puţin rentabilă, lucru pe care alte firme nu-l fac.
Totodată, vom continua colectarea selectivă a deşeurilor, mai ales că dorim să punem în funcţiune şi o staţie de sortare a deşeurilor, la Alba Iulia. Am şi demarat această acţiune, iar până la finele anului vom începe efectiv activitatea. Nu numai că vom crea aproximativ 20 de noi locuri de muncă, dar vom reuşi să prelungim durata de utilizare a rampei de la Pârâul Iovului, hârtia şi PET-urile sortate la staţie nemaifiind depozitate la halda de gunoi, ci vor fi reciclate. Astfel, vom proteja şi mediul, dar vom putea menţine şi tarifele actuale ale serviciilor la cuantumul actual, fără să mai crească.
În rest, ne vom desfăşura activitatea ca şi până acum, în această perioadă realizăm curăţenia localităţilor şi ridicarea gunoiului, acţiuni de deszăpezire, iar când temperatura exterioară va permite vom face şi lucrările de sezon la spaţiile verzi, operaţiune care va lua amploare la primăvară.

Robert GHERGU


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult