Actualitate

Sediul Comisiei Europene a fost „îmbrăcat” în culorile drapelului Ucrainei: ”Vom răspunde cu sânge rece, hotărâre şi unitate”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sediul Comisiei Europene a fost „îmbrăcat” în culorile drapelului Ucrainei: ”Vom răspunde cu sânge rece, hotărâre şi unitate”

Sediul Comisiei Europene a fost „îmbrăcat” în culorile Ucrainei. Un semn al solidarității. Al prieteniei. Al sprijinului constant.

Citește și: VIDEO| Cetatea Alba Carolina iluminată în culorile drapelului Ucrainei, în semn de solidaritate

Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat joi, 24 februarie, că UE va impune noi sancțiuni financiare împotriva Rusiei după atacul asupra Ucrainei, care vor avea efecte dure pentru economia țării.

”Aceste sancţiuni vor suprima creşterea economică a Rusiei, vor creşte costurile îndatorării, vor creşte inflaţia, vor intensifica ieşirea capitalurilor şi vor eroda gradual baza sa industrială”, a precizat von der Leyen.

În acelaşi timp, preşedintele francez, Emmanuel Macron, a declarat că, la reuniunile ce se vor desfăşura în orele următoare în cadrul G7, UE şi NATO, vor fi aprobate sancţiuni de mare anvergură împotriva Rusiei după atacul acesteia asupra Ucrainei.

Într-un discurs pe ton grav, la care a adăugat drapelul Ucrainei alături de cel al Franţei şi al UE, Macron a susţinut că Europa a făcut ”tot posibilul” pentru a evita războiul, dar acum este pregătită să ”răspundă fără slăbiciuni, cu sânge rece, hotărâre şi unitate”.

Răspunsul occidental faţă de ”atacul masiv” al Rusiei contra Ucrainei se va desfăşura ”pe plan militar, economic şi în domeniul energiei”, a adăugat preşedintele francez, fără a detalia.

Ministrul său de externe, Jean-Yves Le Drian, declarase anterior că Franţa îşi va spori sprijinul faţă de Ucraina ”sub toate formele”, de asemenea fără a oferi detalii şi fără a menţiona dacă s-a referit şi la vreun fel de ajutorul militar.

Şi premierul britanic, Boris Johnson, care l-a calificat pe preşedintele rus Vladimir Putin drept ”dictator”, a declarat că statele occidentale vor impune Rusiei sancţiuni ”masive”. ”Astăzi, în concertare cu aliaţii noştri, vom conveni un ansamblu de sancţiuni economice masive concepute pentru a afecta pe termen lung economia rusă”, a indicat Johnson, potrivit AFP.

ntr-un nou discurs, în noaptea de miercuri spre joi, preşedintele Putin a anunţat lansarea unei ”operaţiuni speciale” pentru ”protejarea locuitorilor” din Donbas, estul separatist prorus al Ucrainei, ”care timp de opt ani au suferit de pe urma abuzurilor şi genocidului regimului de la Kiev”, liderul de la Kremlin acuzând şi statele occidentale că au ignorat cererile Rusiei privind garanţiile de securitate.

Ministerul rus al Apărării a anunţat ulterior că a lovit instalaţii militare ucrainene cu ”arme de înaltă precizie” şi a promis că nu vor fi vizate zonele locuite.

Potrivit Kievului, au loc de asemenea lupte grele practic de-a lungul întregii frontiere cu Rusia, în timp ce Moscova afirmă că gărzile de frontieră ucrainene şi-au abandonat poziţiile.

Un consilier al preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că trupe ruse ar putea fi paraşutate în districtul Kiev, unde conform serviciului ucrainean de pază a frontierei unităţi militare ruse ar fi pătruns deja dinspre Belarus.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”

Ioana Oprean

Publicat

în

Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]

Citește mai mult

Actualitate

MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen

Ioana Oprean

Publicat

în

MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]

Citește mai mult

Actualitate

AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta”

Ioana Oprean

Publicat

în

AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta” Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a anunțat duminică, 21 iunie 2026, că AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Declarația vine în contextul în care PSD a votat în […]

Citește mai mult