Securitatea și sănătatea în muncă pentru stagiile de practică a elevilor și studenților: Obligațiile practicanților și societăților
Securitatea și sănătatea în muncă pentru stagiile de practică a elevilor și studenților: Obligațiile practicanților și societăților
Securitate şi sănătate în muncă reprezintă ansamblul de activităţi instituţionalizate având ca scop asigurarea celor mai bune condiţii în desfăşurarea procesului de muncă, apărarea vieţii, integrităţii fizice şi psihice, sănătăţii lucrătorilor şi a altor persoane participante la procesul de muncă.

Potrivit unui comunicat de presă transmis de ITM Sălaj, conform Legii nr.319/2006 și a normelor de aplicare aprobate prin H.G. nr.1425/2006, măsurile privind securitatea și sănătatea în muncă a lucrătorilor se aplică și în cazul studenților și elevilor în perioada efectuării stagiului de practică.
Prin stagiu de practică se înțelege activitatea desfășurată de elevi și studenți, în conformitate cu planul de învățământ, cu scopul de a verifica aplicabilitatea cunoștințelor teoretice însușite de aceștia în cadrul programului de învățământ, potrivit dispozițiilor Legii nr.258/2007.
Chiar dacă legea nu prevede explicit, unitatea de învățământ și societatea în cadrul căreia se desfășoară stagiul de practică trebuie să elaboreze o convenție de securitate și sănătate în muncă care să stipuleze modul de informare a elevilor sau studenților în legătură cu riscurile profesionale la locul de practică, dar și despre verificarea stării de sănătate a acestora.
Societatea în cadrul căreia se desfășoară stagiul de practică, denumită și ”partener de practică”, este cea care desemnează persoanele responsabile care se vor ocupa de informarea și urmărirea activității de practică.
Pe durata derulării stagiului, practicanților le revin o serie de obligații, după cum urmează:
-să respecte regulamentul intern al partenerului de practică şi normele de protecţie a muncii şi de apărare împotriva incendiilor, specifice activităţii desfășurate;
-să participe activ la activităţile desfăşurate de partenerul de practică, doar dacă acestea sunt în interesul specializării, dar numai după efectuarea de către acesta a instructajelor de protecţie a muncii şi de apărare împotriva incendiilor, specifice acelor activităţi desfăşurate;
-să întrerupă orice activitate cu risc de accidentare ;
-să comunice de îndată producerea unui eveniment persoanei responsabile.
În același context, societății – partener de practică îi revin următoarele obligații:
-să instruiască practicanții cu privire la normele de protecţie a muncii şi de apărare împotriva incendiilor, specifice activităţilor pe care le vor desfăşura și să verifice cunoștințele însușite;
-examenul medical (gen examen medical la angajare și completarea fișei de aptitudini de către medicul specialist de medicina muncii) făcut practicanților înainte de începerea practicii, este necesar mai ales dacă locul de muncă unde își vor desfășura practica este identificat ca fiind unul cu riscuri profesionale crescute;
-să asigure, în mod gratuit, echipamente individuale de protecție adecvate activității desfășurate de practicanți și instruirea necesară folosirii acestora;
-să pună la dispoziția practicanților echipamente de muncă adecvate, care nu pun în pericol securitatea și sănătatea acestora;
-să acorde practicanților materiale igienico-sanitare;
-să se asigure că toți practicanții înțeleg semnificația indicatoarelor de avertizare, chiar dacă acestea sunt în general intuitive;
-în cazul unui eveniment în care au fost implicați studenți sau elevi în practică, să anunțe în cel mai scurt timp inspectoratul teritorial de muncă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană încarcerată pe sensul de emrs Decea-Aiud
Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană încarcerată pe sensul de emrs Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două mașini s-au ciocnit în apropiere de […]
ACCIDENT pe DN 7: Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir Un accident rutier a avut loc marți seara, în jurul orei 19.20, pe DN 7. Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir. Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la evenimentul rutier produs pe DN7, intersecția […]
Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”
Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!” „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”, afirmă consilierul local PSD Florin Tomuța, în condițiile în care transportul local din Alba Iulia este paralizat din pricina unei greve a angajaților […]









