Curier Județean

Securitatea și sănătatea în muncă pentru stagiile de practică a elevilor și studenților:  Obligațiile practicanților și societăților

Bera Larisa

Publicat

în

Securitatea și sănătatea în muncă pentru stagiile de practică a elevilor și studenților:  Obligațiile practicanților și societăților

Securitate şi sănătate în muncă reprezintă ansamblul de activităţi instituţionalizate având ca scop asigurarea celor mai bune condiţii în desfăşurarea procesului de muncă, apărarea vieţii, integrităţii fizice şi psihice, sănătăţii lucrătorilor şi a altor persoane participante la procesul de muncă.

Citește și: AJOFM Alba: Stimulent financiar pentru firmele care angajează elevi și studenți pe perioada vacanței. Ce valoare are și cum poate fi obținut

Potrivit unui comunicat de presă transmis de ITM Sălaj, conform Legii nr.319/2006 și a normelor de aplicare aprobate prin H.G. nr.1425/2006, măsurile privind securitatea și sănătatea în muncă a lucrătorilor se aplică și în cazul studenților și elevilor în perioada efectuării stagiului de practică.

Prin stagiu de practică se înțelege activitatea desfășurată de elevi și studenți, în conformitate cu planul de învățământ, cu scopul de a verifica aplicabilitatea cunoștințelor teoretice însușite de aceștia în cadrul programului de învățământ, potrivit dispozițiilor Legii nr.258/2007.

Chiar dacă legea nu prevede explicit, unitatea de învățământ și societatea în cadrul căreia se desfășoară stagiul de practică trebuie să elaboreze o convenție de securitate și sănătate în muncă care să stipuleze modul de informare a elevilor sau studenților în legătură cu riscurile profesionale la locul de practică, dar și despre verificarea stării de sănătate a acestora.

Societatea în cadrul căreia se desfășoară stagiul de practică, denumită și ”partener de practică”, este cea care desemnează persoanele responsabile care se vor ocupa de informarea și urmărirea activității de practică.

Pe durata derulării stagiului, practicanților le revin o serie de obligații, după cum urmează:

-să respecte regulamentul intern al partenerului de practică şi normele de protecţie a muncii şi de apărare împotriva incendiilor, specifice activităţii desfășurate;

-să participe activ la activităţile desfăşurate de partenerul de practică, doar dacă acestea sunt în interesul specializării, dar numai după efectuarea de către acesta a instructajelor de protecţie a muncii şi de apărare împotriva incendiilor, specifice acelor activităţi desfăşurate;

-să întrerupă orice activitate cu risc de accidentare ;

-să comunice de îndată producerea unui eveniment persoanei responsabile.

În același context, societății – partener de practică îi revin următoarele obligații:

-să instruiască practicanții cu privire la normele de protecţie a muncii şi de apărare împotriva incendiilor, specifice activităţilor pe care le vor desfăşura și să verifice cunoștințele însușite;

-examenul medical (gen examen medical la angajare și completarea fișei de aptitudini de către medicul specialist de medicina muncii) făcut practicanților înainte de începerea practicii, este necesar mai ales dacă locul de muncă unde își vor desfășura practica este identificat ca fiind unul cu riscuri profesionale crescute;

-să asigure, în mod gratuit, echipamente individuale de protecție adecvate activității desfășurate de practicanți și instruirea necesară folosirii acestora;

-să pună la dispoziția practicanților echipamente de muncă adecvate, care nu pun în pericol securitatea și sănătatea acestora;

-să acorde practicanților materiale igienico-sanitare;

-să se asigure că toți practicanții înțeleg semnificația indicatoarelor de avertizare, chiar dacă acestea sunt în general intuitive;

-în cazul unui eveniment în care au fost implicați studenți sau elevi în practică, să anunțe în cel mai scurt timp inspectoratul teritorial de muncă.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | La ce au ajuns să folosească albaiulienii stațiile STP, după o săptămână de grevă: „Doar ne odihnim, știm că nu circulă”

Bogdan Ilea

Publicat

în

La ce au ajuns să folosească albaiulienii stațiile STP, după o săptămână de grevă: „Doar ne odihnim, știm că nu circulă” La mai bine de o săptămână de la declanșarea grevei angajaților STP, albaiulienii rămân principala categorie afectată de conflictul dintre Societatea de Transport Public Alba Iulia și administrația orașului, un „război” care continuă să […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]

Citește mai mult

Curier Județean

Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 –  Averse […]

Citește mai mult