Schimbare majora in sistemul medical din România: Sancțiuni suplimentare pentru personalul medical, în dezbatere în Parlament
Schimbare majora in sistemul medical: Sancțiuni suplimentare pentru personalul medical, în dezbatere în Parlament României
Medicii din România riscă sanctiuni discipliniare severe, dacă legea ce se află in dezbatere in parlament, va avea girul aleșilor.
Toți cetățenii români vor beneficia de pe urma acestei schimbări legislative. Chiar dacă plătesc sume semnificative la sistemul public de asigurări de sănătate, din ce în ce mai mulți români se văd constrânși de împrejurări să caute ajutor la clinici private, unde trebuie să plătească suplimentar pentru un tratament decent. Deși nu există o soluție miraculoasă la această problemă, un pas important către o direcție mai favorabilă este pe cale să fie făcut.
Un proiect legislativ nou, aflat în dezbaterea senatorilor, își propune să elimine situația în care medici din spitalele publice, unde cheltuielile sunt subvenționate de stat, îndeamnă pacienții să caute asistență la clinici private, plătind sume considerabile pentru servicii care adesea sunt identice. Cei care comit această eroare vor suporta sancțiuni disciplinare.
În teorie, se urmărește ca angajații din sistemul public de sănătate să nu își mai influențeze pacienții sau să le aplice presiune pentru a-i convinge să acceseze servicii medicale din rețeaua privată de sănătate, o practică surprinzător de răspândită în 2023. În orice caz, nerespectarea acestor obligații, în cazul în care legea va trece de votul Parlamentului și va fi promulgată de președinte, se va solda cu o abatere disciplinară.
Citește și: Criza din sistemul de sănătate, rezolvată de Guvern: Au fost alocați 3,5 milioane de lei pentru medicamente și materiale și 200 de milioane pentru cheltuielile spitalelor
Conform datelor din Statutul Colegiului Medicilor din România, abaterea disciplinară angajează răspunderea disciplinară a făptuitorului, care riscă sancțiuni precum mustrare, amendă, interdicția de a exercita profesia, și poate ajunge până la retragerea calității de membru al Colegiului. Cei care nu respectă noua obligație detaliată mai sus se consideră că încalcă regulamentul profesiei medicale, precum și Codul deontologic al profesiei, dincolo de încălcarea legii referitoare la drepturile pacienților.
Sursa: playtech.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]










