Schimbare majora in sistemul medical din România: Sancțiuni suplimentare pentru personalul medical, în dezbatere în Parlament
Schimbare majora in sistemul medical: Sancțiuni suplimentare pentru personalul medical, în dezbatere în Parlament României
Medicii din România riscă sanctiuni discipliniare severe, dacă legea ce se află in dezbatere in parlament, va avea girul aleșilor.
Toți cetățenii români vor beneficia de pe urma acestei schimbări legislative. Chiar dacă plătesc sume semnificative la sistemul public de asigurări de sănătate, din ce în ce mai mulți români se văd constrânși de împrejurări să caute ajutor la clinici private, unde trebuie să plătească suplimentar pentru un tratament decent. Deși nu există o soluție miraculoasă la această problemă, un pas important către o direcție mai favorabilă este pe cale să fie făcut.
Un proiect legislativ nou, aflat în dezbaterea senatorilor, își propune să elimine situația în care medici din spitalele publice, unde cheltuielile sunt subvenționate de stat, îndeamnă pacienții să caute asistență la clinici private, plătind sume considerabile pentru servicii care adesea sunt identice. Cei care comit această eroare vor suporta sancțiuni disciplinare.
În teorie, se urmărește ca angajații din sistemul public de sănătate să nu își mai influențeze pacienții sau să le aplice presiune pentru a-i convinge să acceseze servicii medicale din rețeaua privată de sănătate, o practică surprinzător de răspândită în 2023. În orice caz, nerespectarea acestor obligații, în cazul în care legea va trece de votul Parlamentului și va fi promulgată de președinte, se va solda cu o abatere disciplinară.
Citește și: Criza din sistemul de sănătate, rezolvată de Guvern: Au fost alocați 3,5 milioane de lei pentru medicamente și materiale și 200 de milioane pentru cheltuielile spitalelor
Conform datelor din Statutul Colegiului Medicilor din România, abaterea disciplinară angajează răspunderea disciplinară a făptuitorului, care riscă sancțiuni precum mustrare, amendă, interdicția de a exercita profesia, și poate ajunge până la retragerea calității de membru al Colegiului. Cei care nu respectă noua obligație detaliată mai sus se consideră că încalcă regulamentul profesiei medicale, precum și Codul deontologic al profesiei, dincolo de încălcarea legii referitoare la drepturile pacienților.
Sursa: playtech.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Indexare pensii 2027 | Cabinetul Veștea dorește indexarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari
Cabinetul Veștea dorește indexarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari Indexarea pensiilor din 2027, digitalizarea completă a serviciilor pentru pensionari și extinderea rețelei de servicii sociale în mediul rural se numără printre principalele măsuri incluse de Cabinetul Veștea în programul de guvernare pentru domeniul muncii și protecției sociale. Potrivit documentului, Casa Națională de […]
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate Luni, 22 iunie 2026 a fost emisă o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 22 iunie, ora 12:00 – 23 iunie, ora 09:00, ca urmare a precipitațiilor prognozate și propagării. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, […]
Învestirea Guvernului Veștea: Când se întrunește plenul comun al Parlamentului pentru votul decisiv
Învestirea Guvernului Veștea: Când se întrunește plenul comun al Parlamentului pentru votul decisiv Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis ca plenul comun în care se va da votul în cazul Guvernului condus de Adrian Veștea să aibă loc luni, 22 iunie 2026, începând cu ora 21:30. Tot luni, 22 iunie 2026, de la ora […]









