Ştirea zilei

Salariații Poștei din Alba protestează! Dacă nu se ajunge la un acord, mâine va fi pichetat sediul Oficiului Județean

Bogdan Presecan

Publicat

în

ALBA FEST 2026

Angajaţii oficiilor poştale din județul Alba și din întreaga ţară poartă astăzi banderole albe pe braţ, în semn de protest faţă de condiţiile în care lucrează şi de felul în care este condusă compania. Greva japoneză este parte a unui calendar amplu de proteste, început săptămâna trecută cu un pichet în faţa guvernului la care au participat și 43 de sindicaliști din Alba.

Sub presiunea acţiunilor de protest, sindicatele şi conducerea Poştei Române au reluat în jurul orelor 13.30 negocierile. În funcție de cum vor decurge discuțiile între reprezentanții celor două tabere, protestele programate pentru ziua de mâine vor continua sau nu.

Salariaţii companiei de stat consideră că primesc salarii miciraportat la numărul mare de ore de muncă, în condiţiile în care conducerea companiei câştigă câteva mii de euro lunar.

O altă revendicare este indexarea salariilor cu rata inflaţiei, de la 1 iunie. Se cere de asemenea şi demisia managementului privat, acuzat că de la numire, în  anul 2011, nu a reuşit să aducă noi contracte pentru ca angajaţii să-şi poată reîntregi norma salarială.

Activitatea Poștei nu este însă afectată de greva japoneză, lucrătorii poştali respectându-și programul normal de lucru.

Legat de protestele angajaților poștei din județul Alba, directorul sucursalei, Ioan Florea, a precizat pentru ziarul “Unirea” următoarele:

“Noi am primit din partea sindicaliștilor un calendar al acțiunilor de protest. În momentul de față ne aflăm în faza de grevă japoneză. Mâine, în condițiile în care la negocierile de astazi, de la București, nu se cade la un acord, ar urma să fie pichetat OJP-ul (n.a. Oficiul Județean de Poștă Alba).

O delegație a sindicaliștilor ar urma să îmi înmâneze o scrisoare cu revendicările, pe care eu o voi transmite conducerii centrale de la București.

Vreau să subliniez faptul că programul și activitatea oficiilor poștale din județul nostru nu au fost influențate în niciun fel de greva japoneză de astăzi. La fel se va derula activitatea și mâine, indiferent dacă protestele vor continua sau nu.

Consider că și sindicatele si noi dorim să desfășurăm o activitate cât mai bună și să fim cât mai competitivi. În peste 90 la sută dintre unitățile din Alba, condițiile de lucru ale salariațiilor sunt mult peste media pe țară. Iar acest lucru se datorează tuturor celor care au condus OJP Alba în ultima perioadă și s-au dovedit a fi gospodari.

În ceea ce privește salarizarea lucrătorilor poștali, după cum bine știți, se decide la București.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Prima reacție a parlamentarilor PNL din Alba după nominalizarea lui Veștea: Ce spun deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima reacție a parlamentarilor PNL din Alba după nominalizarea lui Veștea: Ce spun deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci Deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci au oferit o primă reacție după ce în această dimineață, duminică, 14 iunie, Eugen Tomac și-a depus mandatul, iar președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Adrian Veștea în […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Rețeaua de internet dintr-un sat din Alba, vandalizată și distrusă. Primăria comunei anunță ca fapta se pedepsește cu dosar penal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Rețeaua de internet dintr-un sat din Alba, vandalizată și distrusă. Primăria comunei anunță ca fapta se pedepsește cu dosar penal Primăria comunei Șugag a anunțat, duminică, 14 iunie 2026, printr-un mesaj publicat pe o rețea de socializare că, rețeaua de internet din satul Bârsana a fost vandalizată și distrusă.  Administrația din comună transmite că echipamentele, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Groaznic: Cum arată Piața Cetății după a doua zi de Alba Fest. Pahare și gunoaie lăsate pe jos

Bogdan Ilea

Publicat

în

Groaznic: Cum arată Piața Cetății după a doua zi de Alba Fest. Pahare și gunoaie lăsate pe jos A doua zi de AlbaFest 2026, desfășurată în 13 iunie 2026, a adus pe scena din Piața Cetății artiști consacrați, care au oferit un spectacol de zile mari pentru publicul prezent. În același timp, mulți dintre cei […]

Citește mai mult