Românii vor putea scoate bani de pe card și de la comercianții angro sau la prestatorii de servicii
În curând, românii vor putea retrage bani din contul bancar de la mai mulți comercianți care folosesc terminale de plată (POS-uri), conform unei noi legi. Mai exact, retragerile de bani vor fi posibile nu doar la comercianții cu amănuntul, ci și la comercianții angro sau la prestatorii de servicii. Este vorba, mai exact, de acordarea la cerere a avansurilor în numerar, care sunt considerate, practic, retrageri de bani de la bancomat.
Posibilitatea acordării avansului în numerar, de către comercianții cu POS care pun la dispoziție acest serviciu, este
prevăzută, din anul 2017, de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată. Regulile avansului în numerar vor fi schimbate vineri, odată cu intrarea în vigoare a Legii nr. 191/2018.
Concret, de la acea dată va fi extinsă semnificativ sfera comercianților care pot acorda avansuri în numerar la cererea clienților. Dacă în prezent numai comercianții cu amănuntul pot oferi acest serviciu, de vineri și comercianții angro și prestatorii de servicii vor avea această posibilitate.
Este vorba, mai exact, de companiile din sfera comerțului și prestărilor de servicii care au o cifră de afaceri anuală de peste 50.000 de euro (echivalent în lei) și care folosesc terminale de plată de tip POS. Acestea vor putea oferi, la cererea clienților, avansuri în numerar de maximum 200 de lei. În esență, aceste avansuri sunt considerate a fi retrageri de bani de la bancomat, astfel că pot fi cerute doar de persoanele care au carduri bancare.
Banii dați ca avans în numerar vor fi evidențiați separat pe chitanța emisă de POS, iar clienții vor putea fi taxați cu un comision de maximum 1% din valoarea avansului. Conform procedurii în vigoare privind acordarea avansurilor în numerar, banii se acordă doar persoanelor care au card bancar și care cumpără ceva de la comercianți.
În situația în care comerciantul nu va avea în casa de marcat suma cerută de un client, ca avans în numerar, va fi acordată suma disponibilă. Disponibilitatea acestui serviciu pentru clienți trebuie afișată la loc vizibil, împreună cu costurile aferente.
Introducerea serviciului de avans în numerar a fost făcută în special pentru localitățile mai mici în care băncile refuză să amplaseze bancomate. Totodată, acest serviciu a fost gândit pentru a scuti posesorii de carduri bancare de drumuri suplimentare la bancomate, atunci când aceștia au nevoie de numerar.
Sursa: avocatnet.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Codul rutier 2026 | Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea
Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea Începând cu 1 iulie 2026, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, pentru conducătorii auto cărora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce nu va mai fi susținut la Serviciul Rutier. Testarea va fi susținută la sediul oricărui serviciu […]
PENSII 2026 | Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie: Când își vor primi pensionarii banii
Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie 2026: Când își vor primi pensionarii banii Pensionarii din România care își primesc pensia prin virament bancar vor beneficia de o modificare a calendarului de plată în luna iulie 2026. Potrivit Casei Naționale de Pensii Publice (CNPP), în această lună, banii ar putea fi virați mai devreme decât […]
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?”
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?” Recent a fost depusă o solicitare oficială de îndepărtare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia de către […]









