Actualitate

Restanțierii la energie electrică și gaze vor putea fi debranșați. Guvernul pregătește abrogarea prin OUG a prevederii valabile în starea de alertă

Ioana Oprean

Publicat

în

Restanțierii la energie electrică și gaze vor putea fi debranșați. Guvernul pregătește abrogarea prin OUG a prevederii valabile în starea de alertă

Se pregătește abrogarea legii privind interzicerea tăierii curentului și gazelor pentru restanțieri. Decizia ar putea fi luată în cadrul ședinței de Guvern de joi.

Guvernul pregătește abrogarea, printr-o ordonanță de urgență, a prevederii legale prin care a fost interzisă deconectarea sau debranșarea consumatorilor de energie electrică și gaze naturale pe perioada stării de alertă.

Decizia vine într-un context în care industria de profil a acumulat restanțe la plata facturilor de consum în valoare de aproape un sfert de miliard de lei. Astfel, un proiect de OUG elaborat de către Ministerul Energiei prevede ca interdicția deconectării sau debranșării clienților finali de energie și gaze să fie eliminată de la data intrării în vigoare a ordonanței.

“Pe perioada stării de alertă, operatorii de transport și distribuție energie electrică și gaze naturale asigură continuitatea furnizării serviciilor, iar în situația în care este incident un motiv de debranșare/deconectare, amână efectuarea acestei operațiuni până la încetarea stării de alertă“, stipulează OUG nr. 70/2020, în vigoare din 15 mai 2020.

Ministerul afirmă că, pe o perioadă de circa un an în care a fost aplicată, interdicția deconectării a generat dificultăți în relațiile comerciale din sectorul energiei electrice și al gazelor naturale, potrivit unui document guvernamental.

“Deși amânarea debranșărilor/deconectărilor prevăzută la art.72, alin.(1) din Ordonanța de Urgență nr. 70/2020 vizează expres doar operatorii de transport și operatorii de distribuție, impactul acestei reglementări se răsfrânge cu prioritate asupra furnizorilor de energie electrică și de gaze naturale, aceștia ajungând în imposibilitatea de a acționa pentru încasarea contravalorii energiei electrice sau a gazelor naturale furnizate“, se afirmă în document.

Acesta citează date provenite de la Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), Asociația Furnizorilor de Energie Electrică din România (AFEER) și Federația Asociațiilor Companiilor de Utilități din România (ACUE), potrivit cărora numărul clienților finali casnici și non-casnici de energie electrică și gaze naturale care nu au achitat contravaloarea consumului de energie electrică și/sau de gaze naturale înregistrat în perioada vizată a ajuns la circa 209.000, cu un cuantum al debitelor restante de circa 249 milioane lei la sfârșitul lunii mai 2021.

La acest moment, în total, există aproape 9 milioane de consumatori casnici și peste 330.000 de consumatori noncasnici de curent electric. În conformitate cu legislația în vigoare, deconectarea/debranșarea de la alimentarea cu energie electrică și gaze naturale pe perioada stării de alertă nu poate fi realizată indiferent de motivul pentru care s-ar fi realizat. De asemenea, nu pot fi deconectați nici măcar clienții finali care au solicitat expres acest lucru.

“Este avută în vedere și includerea unei perioade de tranziție de 90 de zile, în timpul căreia clienții finali care au beneficiat de prevederile art. 72, alin (1) ale Ordonanței de Urgență nr. 70/2020 nu pot fi deconectați pentru debitele restante aferente perioadei de aplicabilitate a respectivelor prevederi, aceștia având posibilitatea să identifice, împreună cu prestatorii de servicii din domeniile energie electrică și/sau gaze naturale și în funcție de situația proprie, soluții pentru achitarea debitelor restante“, mai stipulează sursa citată.

sursa: Forbes.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Când se dau pensiile în luna iulie 2026, prin Poștă și când intră banii pe card?

Unirea Ziarul

Publicat

în

Când se dau pensiile în luna iulie 2026, prin Poștă și când intră banii pe card? Peste 4,8 milioane de pensionari așteaptă în fiecare lună calendarul plăților pentru a ști exact când vor intra în posesia banilor. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, același ca în lunile precedente, atât […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”

Ioana Oprean

Publicat

în

Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]

Citește mai mult

Actualitate

MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen

Ioana Oprean

Publicat

în

MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]

Citește mai mult