Ştirea zilei

Raed Arafat, despre posibilitatea integrării SMURD în Ministerul Sănătății: „Nu face decât să slăbească sistemul şi să strice ce s-a construit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Raed Arafat, despre posibilitatea integrării SMURD în Ministerul Sănătății: „Nu face decât să slăbească sistemul şi să strice ce s-a construit”

Secretarul de stat Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență din MAI, a declarat în cursul zilei de joi, faptul că nu vede niciun motiv pentru o eventuală integrare a SMURD în Ministerul Sănătății, demers care nu ar face decât „să slăbească sistemul şi să strice ce s-a construit”, arată DCNEWS.ro.

‘Integrarea în MS a SMURD sau ruperea modului de lucru al sistemului de urgenţă care există la momentul actual, care este un mod integrat cu DSU şi care şi-a dovedit eficienţa – cel puţin pe durata pandemiei s-a văzut foarte clar eficienţa unei coordonări unitare – şi întoarcerea în timp la un model în care fiecare era într-un alt loc nu face decât să slăbească sistemul şi să strice ce s-a construit. Mergem mai departe pe un model integrat. Cu MS se colaborează, dar coordonarea este într-un singur singur loc. La o intervenţie nu merge numai Ambulanţa, medicul, merg şi pompierii, şi SMURD-ul, elicopterul’, a declarat dr. Raed Arafat, care s-a aflat joi la Braşov, cu prilejul inaugurării noii clădiri a UPU-SMURD.

El a subliniat că nu vede niciun motiv pentru această ‘ruptură’. ‘Acest sistem, de când l-am dezvoltat, din 2007, l-am dezvoltat să mergem împreună. (…) Nu văd acum niciun motiv să rup acum, unele la Interne, altele la Sănătate, şi să stricăm ceea ce s-a dovedit foarte eficient’, a spus şeful DSU.

Ministrul social-democrat al Sănătăţii, Alexandru Rafila, a afirmat într-o dezbatere publică, joi, că SMURD trebuie să treacă de la Ministerul de Interne la Ministerul Sănătăţii.

”La DSU (Departamentul pentru Situații de Urgență din Ministerul de Interne – n.red.) sunt profesioniști, e domnul Arafat, dar evident discutăm de o activitate medicală, iar responsabilitatea în fața opiniei publice și a lumii medicale este a Ministerului Sănătății. Sunt partenerii noștri, SMURD e o structură a DSU care și-a făcut foarte bine datoria, dar integrarea serviciilor de urgență cu celelalte servicii medicale e absolut necesară pentru că nu funcționează separat. Ele funcționează integrat. Trebuie să fie o politică de sănătate care să nu țină cont de numele persoanelor care ocupă funcții la un moment dat”, a spus joi ministrul Alexandru Rafila, la o dezbatere publică

”Nu te duce poliția în cătușe. Nu are de-a face Ministerul de Interne cu SMURD-ul”

Invitat într-o emisiune televizată a postului B1 TV, jurnalistul Val Vâlcu a făcut următoarele declarații:

”Nu mi se pare o dispută între Alexandru Rafila și Raed Arafat, dimpotrivă. Doar dacă discutăm de o partajare a funcționării între Rafila și Bode. Dar eu cred că domnul profesor Rafila a fost extrem de clar în a explica acest proiect, și anume că acest proiect este tot un act medical. Așa cum operația de apendicită făcută într-un spital este gestionată de către medici și este în răspunderea Ministerului Sănătății, și drumul cu ambulanța până la spital și preluarea la UPU ține tot de acte medicale. Nu te duce poliția în cătușe. Nu are de-a face Ministerul de Interne cu SMURD-ul”, a subliniat jurnalistul Val Vâlcu.

”Nu contestă nimeni poziția domnului Arafat, realizările sale la SMURD (…) Era în timpul guvernării USR cu acea dispută cu Ministerul de Interne, cu Ponta, cu Antonescu și atunci a fost luat serviciul domnului Arafat și mutat la Ministerul de Interne cu tot cu Arafat, cu tot cu SMURD”, a încheiat jurnalistul Val Vâlcu.

Sursa: DCNEWS.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult