Ziarul Unirea

Profesionişti pentru un viitor sănătos al oraşului nostru!

Ultimii ani au însemnat pentru Alba Iulia începutul unor schimbări profunde, complexe, în toate domeniile. Indiferent că vorbim despre aspectul general al oraşului sau că vorbim despre drumuri, parcuri ori locuri de joacă, la Alba Iulia se vede munca depusă în folosul locuitorilor. Suntem mândri că trăim într-un oraş care trezeşte interesul şi mirarea tuturor celor care se opresc să ne viziteze.
Cu toate acestea, suntem oameni care au înţeles că viitorul comunităţii noastre depinde de implicarea activă, a tututor celor care cred că pot aduce idei noi pentru dezvoltarea oraşului în care trăim. Suntem oameni integri care am dovedit în meseriile pe care le-am îmbrăţişat că profesionalismul şi dorinţa de a face bine oamenilor sunt elemente care fac parte din viaţa noastră de zi cu zi.
Ne-am dedicat scopului de a vindeca oamenii, de a rezolva problemele cu care ei se confruntă. Niciodată nu am căutat mulţumiri, pentru că singura mulţumire de care avem nevoie este zâmbetul unui pacient, atunci când îi spui că este sănătos. A venit timpul să ne implicăm şi mai mult în realizarea unui BINE şi mai mare pentru viaţa albaiulienilor. Credem că tot ceea ce s-a făcut în oraş, până acum, trebuie continuat şi pus în valoare, astfel încât fiecare locuitor al oraşului nostru să poată mulţumi printr-un zâmbet.
Ne dorim ca în următorii patru ani să continuăm munca pe care am început-o în Spitalul Judeţean de Urgenţă din Alba Iulia şi să modernizăm, aşa cum am făcut-o şi până acum, fiecare secţie a spitalului. Vom perfecţiona serviciile spitalului pentru ca fiecare persoană care îi trece pragul să beneficieze de cele mai bune condiţii de tratament. Însă cel mai important lucru este că ne vom implica cu idei şi cu soluţii pentru a face Alba Iulia un oraş care oferă locuitorilor lui un nivel de trai comparativ cu cel existent în oraşele din Europa dezvoltată. Implicarea noastră vine din dorinţa de a contribui în mod real şi vizibil la dezvoltarea oraşului nostru. Este o dorinţă, dar şi un apel pe care îl facem tuturor celor care vor să construiască ceva durabil pentru Alba Iulia. Indiferenţa nu va aduce niciodată ceva productiv, ci ne va condamna la mediocritate şi la regres.
Alba Iulia a demonstrat că are capacitatea de a depăşi orice obstacol, indiferent că este economic sau politic. Realizările administraţiei locale din Alba Iulia sunt reale, construite cu muncă multă şi cu oameni foarte bine pregătiţi, adevăraţi profesionişti. Ne alăturăm celor care au demonstrat că binele oraşului şi al albaiulienilor este mai important decât binele propriu şi decât interesul personal. Vă chemăm, pe 10 iunie, alături de noi şi de echipa Mircea Hava de consilieri locali, din care facem parte. Avem nevoie de încrederea tuturor celor care cred în şansa imensă pe care Alba Iulia o are în următorii ani, în şansa dezvoltării în continuare.

Curcă Răzvan Ovidiu – şef secţie Oncologie
Ludoşan Mircea Ioan – şef secţie Ginecologie
Crişan Aurel – şef secţie Urgenţe
Oneţiu Maria Cornelia – Director îngrijiri medicale

ELIT

 Candidaţi în echipa Mircea Hava pentru Consiliul Local Alba Iulia

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

14 Comentarii

Manitu 1 iunie 2012 at 22:45

Domnilor doctori, lasati politica si vedeti-va de profesiunea pe care o aveti. Oricat v-ati stradui nu o sa reusiti niciodata sa insanatositi mediul politic din Romania. Dar daca doriti sa va coborati la nivelul la care este perceput politicianul roman, decizia va apartine. Sper ca nu faceti asta din alte interese!!!
Multa sanatate … pacientilor d-voastra!

nimeni 2 iunie 2012 at 9:19

CAT SE POATE DE CORECT ! DE CE ATI MAI FACUT MEDICINA DACA ACUM VRETI SA O DATI PE POLITICA ? PENTU MEDICINA TREBUIE SA AI VOCATIE SI UNII DINTRE VOI O AVETI ! ASA CA LASATI PORCII SA SE BALACEASCA IN RAHATUL POLITIC LOCAL SI RAMANETI PE MARGINE INCERCAND SA FACETI CAT PUTETI CU PUTINUL PE CARE IL AVETI PENTRU CEI SUFERINZI ASA CUM VA CERE JURAMANTUL LUI HIPOCRATE.

Dorin 2 iunie 2012 at 12:31

Pe dr Curca tot orasul il cunoaste ca medic si manager foarte bun ,un sufletist , desi este tanar , pe cand despre potor nu se poate spune decat ca este un doctor ratat , un incompetent ,un spagar ,`calitati` dovedite pe unde a lucrat .Este foarte bine ca intra meseriasii adevarati in politica ,si nu meseriasi ratati ( vad ca lui potor nu-i recomanzi sa nu intre in politica ); cat de echidistant(a) esti domnule (doamna ) nimeni !!!

mikidutza 2 iunie 2012 at 21:18

…asta face deosebirea dintre cele 2 tabere-pina de curind eram oarecum indecis-dar calitatea de necontestat a celor 4 medici versus potorisca-nimeni /zero barat profesional si diferenta de discurs intre agresivitate si normalitatea discursului,m-a luminat…e timpul ca si cei cu reale calitati sa intre in politica-daca si-au manageriat meseria lor de au ajuns in pozitiile pe care le au,se poate deduce ca au mai mari sanse sa faca ceva bun pentru comunitate decit ratatii;a avut cineva curiozitatea sa verifice-doar pentru candidatii („clasici”
)de primari si consilieri,ce performante scolare au avut?citi au fost-cel putin-repetenti?ce facultati „traditionale” au terminat? ca unul e subinginer nu inginer?si ce?daca si-a facut scoala ca lumea,bravo lui si mie-e mult mai valoras decit unul cu facultate facuta cu fiecare an de 2 ori…dar e adevarat -cei 4 nu au tupeul si nesimtirea sa se injure cu toti,sa se balacareasca ,sa calomnieze si sa porcareqasca in presa dupa chipul si asemenarea contracandidatilor…

Netocratia 3 iunie 2012 at 21:24

Profesionişti pentru un viitor sănătos al oraşului nostru!
Cum poti vorbi de viitor cand ne ceri sa votam cu trecutul?

mikidutza 3 iunie 2012 at 22:48

…tu vezi in potor „viitor”? tie ti se pare ca pnl aliat cu comunistii si cu voiculescu reprezinta viitorul? voiculescu tocmai din viitor a fost trimis sa ne deschida ochii si sa ne invete teoria si practica focului,pentru a nu mai trai in precambrian…normal.tipii calatoresc in timp dar noi,ramasi fiind la nivelul epocii pietrei,se pare ca avem un noroc pe care nu stim sa-l apreciem…

Stareta 2 iunie 2012 at 18:27

Ca medic, tot respectul pentru dvs. Dar nu va amestecati in murdariile si ilegalitatile politice. Nu sunteti facut pentru asa ceva. Sunteti un bun profesionist si este pacat sa va pierdem.Indiferent de culoarea politica ,toti sunt o apa si-un pamant.Este pacat sa faceti pasul acesta .Un mare pacat si o mare pierdere pentru noi, dar si pentru dvs.

viorica dragu 3 iunie 2012 at 9:58

ba da, sa se amestece domnul doctor in politica ca sa faca curatenie, sa o vindece unde se poate !sa nu i lasam pe cei ca : GABRIEL PLESA anchetat in dosarul prostituate pentru vip uri, sau pe IOAN PUICAN repetent in clasele gimnaziale de 2 ori sa ne conduca orasul ! votati HAVA ! jos USL !

Sorin 6 iunie 2012 at 12:47

In schimb sa-l lasam pe HORICA BARDAS sa faca tot ce-i pofteste inima fara sa plateasca, sa i se stearga toate faradelegile

electorul turmentat 2 iunie 2012 at 21:24

e ok sa candideze doctorii pt, posturile de consilieri . Nu inseamna ca „fac politica” , inseamna probabil ca sunt cetateni responsabili . E altceva cu posturile din legistlatv , sau chiar cu cele din executiv .

viorica dragu 3 iunie 2012 at 10:39

DONMUL ALBANI SIMONE DE LA USL E UN „EXEMPLU BUN ” DE MORALITAE : SI A LASAT SOTIA PENTRU FRUMOASA TEO. EL ,UN ITALIAN NU ISI PLATESTE ANGAJATII ROMANI , PROBABIL CA BANII SE DUC TOTI PE PRETENTIILE LUI TEO…NU TREBUIE SA VOTAM IN CONSILUL LOCAL UN OM CA EL CU SUFLET STRAIN SI HAIN . JOS USL !

Andreea 6 iunie 2012 at 12:50

Copy-paste numai asta sti sa faci pedlisto? acest comentariu l-ai postat si la alt articol, ti-e lene si sa scri

Un pacient pe care l-ati salvat 5 iunie 2012 at 19:51

Donule doctor va rog lasati politica .Daca si dumneavoastra va atacati colegii medici pentru politica v-ati gresit cariera .Ramaneti ceea ce sunteti,medic oncolog , unde sunteti cel mai bun . Va apreciaza o tara intreaga .Sunteti tanar .De ce nu v-ar interesa o cariera universitara .Multi au de invatat de la dumneavoastra . Va multumesc.Ma iertati pentru sfaturi.

alegatorul 6 iunie 2012 at 21:19

D/le doctor, ar fi mult mai bine ca timpul pe care il pierdeti in politica sa-l folositi pentru pacientii dumneavoastra si munca de consilier sa fie benevola. Nu stiu cati v-atí mai inghesui.