Primăriile – atenţionate să ia măsuri pentru igienizarea cursurilor de apă
În ultima perioadă s-a constatat prezenţa în cursurile de apă, în jurul lacurilor de acumulare şi în zonele de protecţie a acestora, a deşeurilor menajere, vegetale, agricole, forestiere şi chiar industriale. Fenomenul s-a accentuat mai ales în localităţile din Apuseni. Au apărut cantităţi mari de ambalaje de hârtie, PET-uri, recipiente de aluminiu, deşeuri agricole şi forestiere, mase plastice şi chiar obiecte de uz casnic care sunt aruncate în râuri sau pe malul lor şi în lacurile naturale sau artificiale. Prin intermediul apelor de suprafaţă se transportă cantităţi importante de reziduuri rezultate din activitatea comunităţilor. Fenomenul s-a acutizat în special în zonele rurale, unde modul de implementare a regimului deşeurilor este greoi.
Administraţia Bazinală de Apă (ABA) Mureş, în subordinea căreia se află şi Sistemul de Gospodărire a Apelor Alba, susţine că autorităţile publice locale sunt direct responsabile de desfiinţarea depozitelor ilegale şi neorganizate de deşeuri aflate în imediata vecinătate a cursurilor sau acumulărilor de apă şi de menţinerea curăţeniei (igienizare) pe malurile şi în albiile cursurilor de apă. Aceste aspecte sunt reglementate de OUG 21/2002, art. 8, lit. c şi k (Legea nr. 515 din 2002) privind gospodărirea localităţilor urbane şi rurale. Reprezentanţii Administraţiei Apelor atenţionează primăriile să ia măsuri care vizează: desfiinţarea depozitelor ilegale şi necontrolate, organizarea serviciului public de salubritate, elaborarea programelor proprii de igienizare, care să cuprindă lucrări necesare pentru asigurarea stării de curăţenie corespunzătoare pe cursurile de apă din arealul administrat, conştientizarea agenţilor economici şi a cetăţenilor în privinţa efectului negativ al depozitării necorespunzătoare a gunoaielor şi informarea acestora în legătură cu zonele organizate pentru stocare. (A.D.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României