Curier Județean

Primăria Sebeș construiește noi locuințe sociale în valoare de peste 3 milioane de lei. Ministrul dezvoltării a semnat contractul de finanțare

Ioana Oprean

Publicat

în

ALBA FEST 2026
Primăria Sebeș construiește noi locuințe sociale în valoare de peste 3 milioane de lei. Ministrul dezvoltării a semnat contractul de finanțare

16 noi contracte de finanţare prin Programul Operaţional Regional (POR) 2014-2020, în valoare eligibilă totală de 70.153.791,65 lei, au fost semnat de către Cseke Attila, ministrul dezvoltării, lucrărilor publice şi administraţiei.

Municipiul Sebeș, județul Alba, va beneficia de 3.190.033 lei pentru construirea unor locuințe sociale.

Primăria Municipiului Sebeș, prin echipa sa de proiecte, a câștigat o finanțare nerambursabilă pentru Proiectul „Construire locuințe sociale”, în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020, Axa 9. Valoarea totală a obiectivului de investiție este de 5.702.834,32 lei, TVA inclus. Proiectul se află în perioada de contractare, iar durata estimată de execuție a lucrărilor este de 14 luni.

Investiția se va realiza pe terenul liber de construcții, aflat în intravilanul Municipiului Sebeș, pe strada Alunului, nr. 9B, pe o suprafață de 2.412 mp.

Proiectul propune construirea de locuințe sociale, astfel încât să se asigure condițiile de locuit pentru persoanele sau familiile cu venituri reduse, care nu pot avea o locuință proprie, rezolvându-se astfel o parte din cererile pentru atribuirea de locuințe sociale. Clădirea va include apartamente cu una, două și trei camere. Regimul de înălțime a construcției este P+3, incluzând 24 apartamente, respectiv 6 apartamente/nivel, din care 3 apartamente cu 3 camere, 13 apartamente cu 2 camere și 8 apartamente cu o cameră. La parterul blocului, patru apartamente sunt destinate persoanelor cu dizabilități.

Amenajările exterioare prevăd alei pietonale, alei pentru circulație auto, parcaje (27 locuri), loc de joacă pentru copii, platformă îngropată pentru colectarea gunoiului menajer, zone verzi și zone plantate.

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

14 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Bogdan Ilea

Publicat

în

Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 14 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul […]

Citește mai mult

Curier Județean

ASTĂZI | Un tronson de pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, închis circulației autovehiculelor pentru Alba Fest 2026

Bogdan Ilea

Publicat

în

Un tronson de pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, închis circulației autovehiculelor pentru Alba Fest 2026 Un tronson de pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 este închis circulației autovehiculelor, duminică, 14 iunie 2026, pentru desfășurarea AlbFest 2026 în condiții cât mai optime.  Este vorba despre tronsonul cuprins între intersecția cu Strada Vasile Goldiș și intersecția cu Strada […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba Iulia, implicat într-un autoaccident în județul Sibiu: A pierdut controlul și a ieșit în afara părții carosabile. A fost transportat de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba Iulia, implicat într-un autoaccident în județul Sibiu: A pierdut controlul și a ieșit în afara părții carosabile. A fost transportat de urgență la spital Un bărbat de 53 de ani din Alba Iulia a fost transportat de urgență la spital după un autoaccident de circulație produs pe DN 14, km 59 + […]

Citește mai mult