Primăria Alba Iulia sare în ajutorul refugiaților din Ucraina: Câți oameni pot fi cazați și de unde vin banii
Primăria Alba Iulia sare în ajutorul refugiaților din Ucraina: Câți oameni pot fi cazați și de unde vin banii
„Moscova nu crede în lacrimi. Le provoacă! Alba Iulia, pe de altă parte, este gata să șteargă lacrimile și să aline, întrucâtva, durerea fraților ucraineni.
În cursul acestei dimineți am transmis o adresă oficială Ministerului Afacerilor Externe al României, prin care ne angajăm să cazăm, în orașul nostru, într-o primă fază, aproximativ 70 de refugiați din Ucraina. Am identificat câteva locații care aparțin Municipiului Alba Iulia (baze sportive, locuințe sociale, etc.) unde vom putea să îi primim pe cei care vin în România, fugind din calea unui război nedorit, barbar și lipsit de orice rațiune.
De asemenea, putem să mărim aceste capacități, pentru alte 100 de persoane, asigurând totodată și hrana și eventual îngrijiri medicale sau socio-medicale pentru aceștia, prin transferarea unei sume din bugetul local dedicat evenimentelor.
Am luat legătura cu Ambasada Ucrainei la București și cu Ambasada României la Kiev pentru a ne exprima solidaritatea și suportul nostru, iar în cele din urmă am transmis o scrisoare și către reprezentanții Primăriei din Lutsk, oraș din Ucraina înfrățit cu noi încă din 2016. Alba Iulia vă primește cu brațele deschise!
Vreau ca noi, albaiulienii, sa fim printre primii români care își deschid brațele și inimile pentru a-i ajuta, primi și găzdui pe ucrainenii nevinovați care își feresc copiii din calea războiului. Consider că, în această perioadă grea, în acest război pe care nimeni nu îl credea posibil sau de asemenea anvergură, putem și trebuie să ne arătăm solidaritatea cu cei care fug din calea morții.” , a transmis primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari