Premii pentru elevi și studenți din Alba, la concursul național de traduceri literare și de specialitate. Festivitatea de decernare a premiilor și alte activități, în 27-28 aprilie

Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Alba, Consiliul Judeţean Alba, Biblioteca Județeană Lucian Blaga din Alba Iulia, Asociația Alba-Manche Împreună AMI, British Council, Cluj-Napoca și Institut français, Cluj-Napoca organizează, în perioada 27-28 aprilie 2018, activitățile de atelier ale Concursului național de traduceri literare şi de specialitate pentru studenți și elevi, aflat la cea de-a VII-a ediție.

Concursul are două secţiuni distincte, traduceri de texte literare și traduceri de texte specializate, din limba română în limbile engleză sau franceză. Calendarul evenimentului din acest an include Festivitatea de deschidere, vineri, 27 aprilie, ora 10.00, în Aula mică, Corp C, activități de atelier conform programului atașat, precum și Festivitatea de premiere, ce va avea loc sâmbătă, 28 aprilie, ora 10.30, în Aula mică, Corp C.

Ținând cont de specificul concursului, vor fi înmânate 34 de premii în cărți și alte materiale educaționale obținute cu sprijinul partenerilor evenimentului: Consiliul Judeţean Alba și Biblioteca Județeană Lucian Blaga,  care au pus la dispoziție cu generozitate fondul de carte necesar pentru premierea câștigătorilor.

La ediția din acest an participă cu traduceri 72 de studenți din centrele universitare din țară: Universitatea Transilvania din Brașov, Universitatea din Craiova, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj Napoca, Universitatea Dunărea de Jos din Galați, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași, Universitatea Petru Maior din Târgu Mureș și Universitatea din Oradea precum și studenți din Universitatea 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia.

La secțiunea dedicată elevilor din învățământul preuniversitar participă cu lucrări 43 de elevi din județele Alba, Hunedoara, Brașov și Galați.

Și în acest an, evenimentele primei zile se vor desfășura în incinta Centrului Cultural Castel Sâncrai, restaurat și patronat de Consiliul Județean Alba.

Programul activităților include atelierele de traducere în limbile engleză și franceză și o lansare de carte a autoarei Emilia Ivancu: Cărțile vieții, editura Eikon (2018), ilustrațiile poemelor și coperta fiind semnate de Stefan Balog, iar prefața scrisă de Georgeta Orian.

Organizatorii le mulțumesc tuturor partenerilor pentru sprijinul acordat acestui eveniment!

Includem un program al evenimentului și lista premianților pe care îi felicităm pentru calitatea muncii depuse și pentru pasiunea pentru traducere de care dau dovadă.

Vineri, 27 aprilie 2018

10.00 – 10.30 Deschiderea oficială (Aula Mică, corp C)

Prof. univ. dr. Daniel Breaz, Rector al Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia

Conf. univ. dr. Teodora Iordăchescu, Decan al Facultății de Istorie și Filologie

Conf. univ. dr. Gabriel Bărbuleţ, Director al Departamentului de Filologie al Facultăţii de Istorie şi Filologie

10.30-11.00 Pauză

11.00 – 13.00 Proba practică de traducere (S7, S8)

13.00 – 15.00  Prânz (inclus – cantina universității) 

15.00 Plecarea spre Centrul Cultural Castel Sâncrai cu autocarul din fața Universității

16.00 – 18.00  Ateliere:

  • Traduire: du ludique à la linguistique, Liana Pioraș
  • Life coming as easily as the leaves of a tree” – Poetry translation between interpretation, rewriting and a living language,” Emilia Ivancu

18.00 – 18.30 Pauză

18.30 – 19.30 Lansare de carte: Emilia Ivancu, Cărțile vieții, Editura Eikon (2018), Ilustrații poeme și copertă de Ștefan Balog, Prefață de Georgeta Orian. Invitați, alături de autoare: Ștefan Balog și Georgeta Orian.

19.30/20.00  Întoarcerea cu autocarul la Universitate

Sâmbătă, 28 aprilie 2018 

10.30 – 11.30 Festivitatea de decernare a premiilor. (Aula Mică, corp C).

Închiderea oficială a activităţilor.

12.00 Vizitarea Cetăţii Alba Carolina. (opțional)

 

Premiile pentru traduceri de texte literare – limba engleză – studenți

 

Nr. crt.NumeleAfiliereaNotaPremiul
1.Dinu RăzvanUniversitatea „Babeș Bolyai”, Cluj Napoca10Premiul I
2.Dragu Florentina RamonaUniversitatea „Transilvania”, Brașov9,92Premiul II
3.Moșneaga TraianUniversitatea din Craiova9,82Premiul III
4.Beldea Gabriela Cătălina Universitatea din Craiova9,82Premiul III
5.Vieru Adina AlexandraUniversitatea din Craiova9,78Mențiune

 

 

Premiile pentru traduceri de texte de specialitate – limba engleză – studenți

 

Nr. crt.NumeleAfiliereaNotaPremiul
1.Moșneaga TraianUniversitatea din Craiova9,88Premiul I
2.Dragu Florentina RamonaUniversitatea „Transilvania”, Brașov9,60Premiul II
3.Gruian AlexandraUniversitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia9,15Premiul III
4.Dinu RăzvanUniversitatea „Babeș Bolyai”, Cluj Napoca9,12Mențiune

 

Premiile pentru traduceri de texte literare – limba franceză – studenți

 

Nr. crt.NumeleAfiliereaNotaPremiul
1.Teodorescu Mirela AndreeaUniversitatea din Craiova9,83Premiul I
2.Buldur Denisa MariaUniversitatea din Craiova9,62Premiul II
3.Birtu Ștefan DanielUniversitatea din Craiova9,62Premiul II
4.Enescu Andreea CristinaUniversitatea din Craiova9,53Premiul III
5.Fărcăș Ana-MariaUniversitatea „Dunărea de Jos”, Galați9,53Premiul III
6.Teodorescu Silvia MariaUniversitatea din Craiova9,32Mențiune

 

Premiile pentru traduceri de texte de specialitate – limba franceză – studenți

 

Nr. crt.NumeleAfiliereaNotaPremiul
1.Buldur Denisa MariaUniversitatea din Craiova9,15Premiul I
2.Buican Cristian ȘtefanUniversitatea din Craiova8,84Premiul II
3.Dulhai Otilia GeorgianaUniversitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iași8,00Premiul III

 

Premiile pentru traduceri de texte literare – limba engleză – elevi

 

Nr. crt.NumeleAfiliereaNotaPremiul
1.Alba Alexia AndreeaCN „Titu Maiorescu” , Aiud9,75Premiul I
2.Târziu DariaLiceul de Arte „Regina Maria”,  Alba Iulia9,50Premiul II
3.Ștefan RuxandraCN “Dr. Meșotă”, Brașov9,43Premiul III
4.Boncuț TeodoraCN „Avram Iancu”, Câmpeni9,30Mențiune

 

Premiile pentru traduceri de texte de specialitate – limba engleză – elevi

 

Nr. crt.NumeleAfiliereaNotaPremiul
1.Călin Lorena LauraCN „Titu Maiorescu” , Aiud9,55Premiul I
2.Osvath ArianaCN „Titu Maiorescu” , Aiud9,30Premiul II
3.Pușcaș FlaviaCN „Titu Maiorescu” , Aiud8,40Premiul III

 

Premiile pentru traduceri de texte literare – limba franceză – elevi

Nr. crt.NumeleAfiliereaNotaPremiul
1.Voștinar DanielaColegiul Tehnic Aiud9,53Premiul I
2.Mihon IoanaCN „Avram Iancu”, Câmpeni9,35Premiul II
3.Hoca Ioana CristinaColegiul Teoretic Teiuș9,25Premiul III
4.Nagy Timea ImolaColegiul Teoretic Teiuș9,25Premiul III
5.Ungureanu IonelaCN „Avram Iancu”, Câmpeni8,61Mențiune

 

Premiile pentru traduceri de texte de specialitate – limba franceză – elevi

 

Nr. crt.NumeleAfiliereaNotaPremiul
1.Medrea AlexandraColegiul Tehnic Aiud10Premiul I
2.Toma Raul IoanColegiul Tehnic Aiud10Premiul I
3.Rusu Gabriela EmiliaColegiul Tehnic Aiud10Premiul I
4.Malina Estera SaraColegiul Economic „Hermes”,  Petroșani8,67Premiul II
5.Petcu EmanuelaColegiul Economic „Hermes”, Petroșani8,00Premiul III

 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Acceptă Mai mult...