Prejudiciu de peste 3,5 milioane de lei în dosarul pensiilor ilegale intrumentat de DIICOT Alba
*Peste 99 la sută dintre beneficiari provin din Munţii Apuseni *Cea mai mare pensie – 2.500 lei pe lună timp de 2 ani
Dosarul pensiilor ilegale a luat proporţii suprinzătoare chiar şi pentru procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată – Serviciul Teritorial Alba care intrumentează cazul. Potrivit unor surse din cadrul DIICOT cercetarea penală s-a extins asupra a 246 de persoane faţă de cele 119 identificate iniţial, atât din rândul falsificatorilor de acte oficiale, a intermediarilor cât şi a beneficiarilor de diplome false şi a beneficiarilor de pensii obţinute fraudulos. Aceştia sunt acuzaţi de constituire de gurp infracţional nestructurat, înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave, fals în înscrisuri oficiale, fals şi uz de fals şi riscă pedepse cuprinse între 10 – 20 ani de închisoare.
În dosar au fost identificate două filiere ale reţelei de falsificatori de acte de studii şi adeverinţe de serviciu, filiere conduse de Constantin Toma, respectiv Casian Sabin, ambii cercetaţi în stare de arest preventiv. Alături de aceştia se mai află după gratii şi Marian Cosmin Toma, Vasile Toma, Ionel Toma, Vasile Dacian Pop, Marcela Alexandrina Pop, Gabriela Coman şi Viorica Călin. Aceasta din urmă a fost funcţionară a Casei de Pensii Alba şi a sprijinit gruparea falsificatorilor prin introducerea dosarelor în sistem.
*Pensie de 2.500 lei pe lună obţinută cu acte falsificate
Peste 99 la sută dintre cei care au beneficiat de dosare de pensii falsificate şi ca urmare de bani necuveniţi provin din zona Munţilor Apuseni, din comune precum Horea, Albac, Arieşeni, Vadul Moţilor, Bistra.
Prejudiciul din dosar a ajuns la peste 3,5 milioane de lei existând potrivit procurorilor, persoane care au beneficiat de pensii timp de 10 ani fără să fi avut acest drept. Astfel că sumele ce trebuie returnate de către un singur beneficiar de pensie ilegală depăşeşte, în anumite cazuri, 1 miliard de lei vechi. Anchetatorii mai spun că cuantumul celei mai mari pensii obţinute ca urmare a falsificării unor adeverinţe şi acte de studii a aparţinut unei persoane din judeţul Alba care timp de 2 ani a încasat 2.500 lei lunar. Comisionul plătit de un beneficiar de pensie falsă intermediarului era cuprins între 2.000 lei – 7.000 lei.
*300.000 lei returnaţi
Mulţi dintre cei care au beneficiat de pensii deşi nu avea dreptul au început să returneze de bună voie banii la Casa de Pensii. Prejudiciul recuperat până în prezent se cifrează la 300.000 lei şi oamenii continuă să aducă bani. Cei care nu-şi permit să achite integral sumele, au făcut o înţelegere cu Casa de Pensii şi returnează banii în tranşe. Cei care au înţeles de bunăvoie să returneze veniturile încasate ilegal vor beneficia în instanţă de pedepse mai blânde.
*Studente cu diplome de BAC false
Anchetatorii au mai identificat pe lângă cei care au cumpărat acte de studii şi adeverinţe false o altă categorie de beneficari ai falsificatorilor, şi anume cei care şi-au comandat acte de studii pentru a se putea angaja sau pentru a se putea înscrie la facultate. De exemplu, au fost depistate două femei care în prezent sunt studente dar care nu au terminat niciodată liceul, la fel cum au fost descoperite persoane care s-au angajat cu diplome de BAC false. Procurorii DIICOT Alba Iulia au stabilit că pentru achiziţionarea unei diplome de BAC beneficiarii plăteau chiar şi 1.000 – 2.000 euro.
Dosarul pensiilor falsificate însumează 40 de volume şi va ajunge pe rolul instanţei cel mai probabil până la sfârşitul lunii februarie
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









