Portarul Iancău (CNS Deva), achiziţionat de Industria Galda de Jos | „Aveam nevoie de un nou portar”, a declarat Paul Ciucă
Portarul Marius Iancău (30 de ani, în tur la CNS Cetate Deva) este ultima achiziţie a Industriei Galda de Jos.
Noul elev al lui Paul Ciucă a fost curtat în această perioadă şi de AFC Unirea 1924 Alba Iulia, dar a preferat provocarea din Liga a 3-a. „Aveam nevoie de un nou portar, ne-am înţeles cu jucătorul, are actele, mai trebuie să semnăm contractul„, a spus Paul Ciucă. Asta deoarece Boldi nu s-a mai prezentat la antrenamente, iar Podar ar cocheta cu Performanţa Ighiu.
În tur a fost titular între buturile devenilor, în ambele jocuri pierdute cu 0-2 cu echipele din Alba, Performanţa Ighiu şi Metalurgistul Cugir.
*Paul Păcurar idealul
Iancău este al 4-lea transfer al iernii pentru Industria, după F. Morar (Performanţa Ighiu), S. Mureşan (FCM Baia Mare) şi Cioplântă (Delta Tulcea). „Nu pot să spun că nu sunt mulţumit de ce am reuşit în campania de transferuri, dimpotrivă. Recunosc însă că mi-aş mai fi dorit un mijlocaş sau un atacant, valoric peste nivelul la care suntem noi. Ideal ar fi fost un fotbalist de profilul lui Paul Păcurar„, a spus Paul Ciucă.
Divizionara terţă avea nevoie de un goalkeeper care să accepte statutul de rezervă al senatorului de drept Cătălin Ştef, la antrenamente prezentându-se şi Corado Leba (revenit după o perioadă în care a muncit în străinătate).
Industria mai are trei jocuri de verificare până la startul returului, cu FC Hunedoara (sâmbătă, 20 februarie, la ora 13.00) – la Oarda de Jos, miercuri, la Şura Mare cu FC Cisnădie şi în 27 februarie, returul cu FC Hunedoara.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României