Poliția locală Alba Iulia, o instituție cu mari probleme în ceea ce privește comunicarea
Poliția locală este o instituție subordonată Primăriei municipiului Alba Iulia, despre a cărei activitate nu se mai știe mare lucru.
Știm că sunt plătiți din bugetul local si știm că s-au investit sume importante prin programe europene în formarea profesională a polițiștilor, în dezvoltarea infrastructurii de organizare și dotarea logistică a instituției.
Tot din bani europeni s-a construit și o pagină web pentru Poliția Locală Alba Iulia, pentru o mai bună comunicare cu comunitatea și informarea cetățenilor. Pentru puțin timp această comunicare chiar a existat, în perioada în care la conducerea instituției se afla Adrian Radu.
Din anul 2008 însă, pe site-ul politialocalaalba.ro nu mai apare nicio informatie noua, niciun comunicat de presa.
La sectiunea noutăți puteți citi și vedea fotografii despre “Participarea preşedintelui României la manifestările organizate la Alba Iulia cu prilejul aniversării a 90 de ani de la Marea Unire: 1918 – 2008”.
Deși potrivit legii, Poliția Comunitară trebuie să comunice prin intermediul presei către comunitate lunar informații despre activitatea pe care o desfășoară și anual un raport de activitate, aceasta a renunțat în ultimii ani la acest lucru.
Potrivit regulamentului de funcţionare al Poliţiei Locale, angajaţii sunt responsabili cu asigurarea ordinii şi liniştii publice, paza bunurilor, afişajul stradal, dar şi circulaţia pe drumurile publice. Reorganizarea poliţiei comunitare care a vut loc la începutul anului 2011 a adus atribuţii în plus polițiștilor locali în ceea ce privește construcţiile ilegale, afişajul stradal şi poluarea mediului, dar şi sancţionarea celor care nu respectă regulile de circulaţie.
Serviciul Poliţia Locală este o structură fără personalitate juridică în aparatul de specialitate al primarului municipiului Alba Iulia.
Polițiștii locali au în dotare pistol, baston cu electroşocuri, cătuşe şi spray lacrimogen.
Am hotărât să aflu mai multe informații despre activitatea acestei instituții aflată în slujba cetățeanului după ce un cunoscut mi-a mărturisit că încă mai așteaptă un răspuns la o sesizare pe care a depus-o la Poliția Locală în urmă cu vreo 3 luni și căruia potrivit legii trebuia să i se ofere un răspuns în maxim 30 de zile.
Sperăm ca actualul șef al serviciului Poliția locală Alba Iulia, domnul Ioan Vodă, să se ocupe mai mult de această importantă componentă a activității instituției pe care o conduce, respectiv comunicarea.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari