Peste 500 de cugireni au donat bani pentru spital
Peste 500 de cugireni au participat la spectacolul caritabil organizat de USL Cugir, cu scopul de a strânge fonduri pentru reabilitarea unor saloane ale Spitalului Orăşenesc Cugir. Evenimentul a avut loc vineri, la Casa de Cultură a oraşului Cugir, cu ocazia sărbătoririi Zilei Mondiale a Sănătăţii.
În deschiderea programului artistic, copreşedinţii USL, Adrian Teban şi Cornel Murg au precizat că acţiunea a reprezentat un apel la solidaritate cu unitatea medicală, care trebuie să beneficieze de o susţinere reală atât în rândul opiniei publice, cât şi la nivel administrativ şi politic.
Evenimentul s-a desfăşurat sub sloganul „Dau şi eu pentru spitalul meu!”, astfel că cei prezenţi au făcut donaţii în urna amplasată în foaierul Casei de Cultură. Copreşedintele USL Adrian Teban a declarat că suma colectată permite reabilitarea a două saloane din cadrul secţiei de Pediatrie. „Dorim să mulţumim tuturor cugirenilor care au răspuns apelului nostru şi au venit la spectacol din dorinţa de a sprijini spitalul. În mod deosebit mulţumim tinerilor şi profesorilor care au muncit şi au oferit un program artistic deosebit. Efortul comun al tuturor celor care au luat parte la eveniment, ca organizatori, ca participanţi sau ca spectatori a dus la strângerea sumei 6.672 lei. Zilele acestea vom contacta o firmă de construcţii, iar în termen de o lună, două saloane din cadrul Secţiei de Pediatrie vor fi pregătite să ofere cele mai bune condiţii copiilor care au nevoie de spitalizare. Pentru a asigura transparenţa întregii acţiuni vom realiza fotografii înainte şi după executarea lucrărilor, pe care le vom face publice”.
Tot pentru a fi asigurată transparenţa, de numărarea banilor s-a ocupat o comisie formată din 8 membri, din care au făcut parte şi doi reprezentanţi ai cetăţenilor, aleşi întâmplător la începutul spectacolului de către prezentatoare. Suma colectată a fost făcută publică prin citirea de către viceprimarul Rodica Florea a procesului verbal semnat de către toţi membrii comisiei, în timpul programului artistic.
Copreşedintele USL Adrian Teban consideră „că atitudinea celor peste 500 de cugireni care au luat parte le eveniment este mai importantă decât suma strânsă, întrucât demonstrează faptul că oamenii au înţeles cât de necesar este ca spitalul din localitate să beneficieze de susţinerea întregii comunităţi. „La spectacol au luat parte conducerile celor două partide, membrii şi simpatizanţii acestora, mai mulţi agenţi economici din oraş, medici, profesori, precum şi cetăţeni fără apartenenţă politică. Totodată, alături de cugireni a fost prezent vicepreşedintele PNL Alba, Simion Creţu, directorul ADR Centru şi secretarul general al PNL Alba, Dan Simedru. (N.I.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României