Pe autostrăzi și pe DN1 vor fi montate camere video. Autorităţile vor implementa un nou sistem de monitorizare a traficului şi de informare a şoferilor
Autorităţile urmează să implementeze un nou sistem de monitorizare a traficului şi de informare a şoferilor pe autostrăzile A1, A2 şi A3 şi pe DN1, între Bucureşti şi Ploieşti. Proiectul costă 100 de milioane de lei şi este finanţat din fonduri europene.
„Se aprobă finanțarea proiectului „Sistemul de monitorizare și informare asupra traficului și a condițiilor de circulație de pe Autostrada A1, București – Pitești, Autostrada A2, București – Cernavodă și Autostrada A3, București – Ploiești și DN1, București – Ploiești”, în cuantum de 103.629 mii lei, din Programul Operaţional Infrastructura Mare 2014-2020 (POIM) și de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor, în limita sumelor aprobate anual cu această destinație”. Acesta este textul unui proiect de act normativ publicat pe site-ul Ministerului Transporturilor.
Acest sistem de monitorizare presupune, printre altele, instalarea de camere video şi de panouri de informare/avertizare pe autostrăzile Bucureşti-Piteşti, Bucureşti-Constanţa, Bucureşti-Ploieşti şi pe DN1. Iată în detaliu ce se va amplasa pe şosele, potrivit notei de fundamentare a actului normativ:
„Sistemul de monitorizare şi informare este compus din următoarele subsisteme:
– Subsistem de monitorizare a traficului prin bucle inductive;
– Subsistem de monitorizare a traficului și detecție a incidentelor prin tehnologie video;
– Subsistem de monitorizare video;
– Subsistem de măsurare a condiţiilor meteo – rutiere;
– Subsistem de cântărire dinamică și măsurare dimensiuni;
– Subsistem de informare cu panouri cu mesaje variabile (VMS);
– Subsistem de monitorizare a traficului cu senzori wireless;
– Puncte de concentrare;
– Subsistem de securitate;
– Subsistem de comunicaţii si electroalimentare”
Cele patru acţiuni majore ale sistemului se referă la colectarea, procesarea şi accesul la date şi serviciul de informare a şoferilor.
„Principalele beneficii ale implementarii prezentului proiect sunt următoarele: reducerea accidentelor, reducerea congestiilor, salvarea de vieți omenesti, siguranța participanților la trafic, diminuarea duratei și a planificării călătoriei, reducerea unora dintre efectele transportului asupra mediului”, mai scrie în nota de fundamentare a actului normativ.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
24-25 iunie 2026 | Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor
Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare și două atenționări Cod Galben valabile în perioada 24–25 iunie, care anunță o evoluție a vremii de la instabilitate atmosferică accentuată la temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic. Furtuni, ploi torențiale și […]
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET Luni, 22 iunie 2026, s-a desfășurat prima probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (Limba și literatura română) – sesiunea 2026. În județul Alba au fost prezenți 2.383 de candidați din cei 2,440 înscriși. Nu s-au […]
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul Românii care vor ieși din câmpul muncii înainte de atingerea vârstei standard de pensionare trebuie să țină cont de regulile introduse prin noua lege a pensiilor. În 2026, accesul la pensia anticipată este posibil doar pentru persoanele care îndeplinesc anumite […]









