Actualitate

Pe autostrăzi și pe DN1 vor fi montate camere video. Autorităţile vor implementa un nou sistem de monitorizare a traficului şi de informare a şoferilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Autorităţile urmează să implementeze un nou sistem de monitorizare a traficului şi de informare a şoferilor pe autostrăzile A1, A2 şi A3 şi pe DN1, între Bucureşti şi Ploieşti. Proiectul costă 100 de milioane de lei şi este finanţat din fonduri europene.

„Se aprobă finanțarea proiectului „Sistemul de monitorizare și informare asupra traficului și a condițiilor de circulație de pe Autostrada A1, București – Pitești, Autostrada A2, București – Cernavodă și Autostrada A3, București – Ploiești și DN1, București – Ploiești”, în cuantum de 103.629 mii lei, din Programul Operaţional Infrastructura Mare 2014-2020 (POIM) și de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor, în limita sumelor aprobate anual cu această destinație”. Acesta este textul unui proiect de act normativ publicat pe site-ul Ministerului Transporturilor.

Citește și:  Problemele continuă pe autostrada Sebeş–Turda: lucru întrerupt pe lotul 2, utilajele staţionează de câteva zile pentru că nu au motorină

Acest sistem de monitorizare presupune, printre altele, instalarea de camere video şi de panouri de informare/avertizare pe autostrăzile Bucureşti-Piteşti, Bucureşti-Constanţa, Bucureşti-Ploieşti şi pe DN1. Iată în detaliu ce se va amplasa pe şosele, potrivit notei de fundamentare a actului normativ:

„Sistemul de monitorizare şi informare este compus din următoarele subsisteme:
– Subsistem de monitorizare a traficului prin bucle inductive;
– Subsistem de monitorizare a traficului și detecție a incidentelor prin tehnologie video;
– Subsistem de monitorizare video;
– Subsistem de măsurare a condiţiilor meteo – rutiere;
– Subsistem de cântărire dinamică și măsurare dimensiuni;
– Subsistem de informare cu panouri cu mesaje variabile (VMS);
– Subsistem de monitorizare a traficului cu senzori wireless;
– Puncte de concentrare;
– Subsistem de securitate;
– Subsistem de comunicaţii si electroalimentare”

Cele patru acţiuni majore ale sistemului se referă la colectarea, procesarea şi accesul la date şi serviciul de informare a şoferilor.

„Principalele beneficii ale implementarii prezentului proiect sunt următoarele: reducerea accidentelor, reducerea congestiilor, salvarea de vieți omenesti, siguranța participanților la trafic, diminuarea duratei și a planificării călătoriei, reducerea unora dintre efectele transportului asupra mediului”, mai scrie în nota de fundamentare a actului normativ.

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult

Actualitate

Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat

Ioana Oprean

Publicat

în

Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat Președintele Nicușor Dan a chemat marți, 23 iunie 2026, la consultări partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării unui nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Vreme foarte caldă și furtuni în Alba și alte zone din țară: Anunțul de ultimă oră al meteorologilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Vreme foarte caldă și furtuni în Alba și alte zone din țară: Anunțul de ultimă oră al meteorologilor Administrația Națională de Meteorologie a actualizat, marți, 23 iunie 2026 informarea meteo de vreme călduroasă și disconfort termic. Sunt in vigoare și avertizări meteo Cod Galben de instabilitate atmosferică, o parte dintre acestea vizând și județul Alba.  […]

Citește mai mult