Pe autostrăzi și pe DN1 vor fi montate camere video. Autorităţile vor implementa un nou sistem de monitorizare a traficului şi de informare a şoferilor
Autorităţile urmează să implementeze un nou sistem de monitorizare a traficului şi de informare a şoferilor pe autostrăzile A1, A2 şi A3 şi pe DN1, între Bucureşti şi Ploieşti. Proiectul costă 100 de milioane de lei şi este finanţat din fonduri europene.
„Se aprobă finanțarea proiectului „Sistemul de monitorizare și informare asupra traficului și a condițiilor de circulație de pe Autostrada A1, București – Pitești, Autostrada A2, București – Cernavodă și Autostrada A3, București – Ploiești și DN1, București – Ploiești”, în cuantum de 103.629 mii lei, din Programul Operaţional Infrastructura Mare 2014-2020 (POIM) și de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor, în limita sumelor aprobate anual cu această destinație”. Acesta este textul unui proiect de act normativ publicat pe site-ul Ministerului Transporturilor.
Acest sistem de monitorizare presupune, printre altele, instalarea de camere video şi de panouri de informare/avertizare pe autostrăzile Bucureşti-Piteşti, Bucureşti-Constanţa, Bucureşti-Ploieşti şi pe DN1. Iată în detaliu ce se va amplasa pe şosele, potrivit notei de fundamentare a actului normativ:
„Sistemul de monitorizare şi informare este compus din următoarele subsisteme:
– Subsistem de monitorizare a traficului prin bucle inductive;
– Subsistem de monitorizare a traficului și detecție a incidentelor prin tehnologie video;
– Subsistem de monitorizare video;
– Subsistem de măsurare a condiţiilor meteo – rutiere;
– Subsistem de cântărire dinamică și măsurare dimensiuni;
– Subsistem de informare cu panouri cu mesaje variabile (VMS);
– Subsistem de monitorizare a traficului cu senzori wireless;
– Puncte de concentrare;
– Subsistem de securitate;
– Subsistem de comunicaţii si electroalimentare”
Cele patru acţiuni majore ale sistemului se referă la colectarea, procesarea şi accesul la date şi serviciul de informare a şoferilor.
„Principalele beneficii ale implementarii prezentului proiect sunt următoarele: reducerea accidentelor, reducerea congestiilor, salvarea de vieți omenesti, siguranța participanților la trafic, diminuarea duratei și a planificării călătoriei, reducerea unora dintre efectele transportului asupra mediului”, mai scrie în nota de fundamentare a actului normativ.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]









