Parcurs fără greşeală pentru CSŞ Blaj la volei feminin
La jumătatea turului Campionatului Naţional de volei categoria de vârstă cadete, CSŞ Blaj se poate mândri cu un parcurs ireproşabil, 3 victorii din tot atâtea posibile cu CSŞ Ştei, CSŞ Lugoj şi CSŞ Bega Timişoara, toate cu acelaşi scor (3-0). Clasamentul dupa 3 etape este: 1. CSŞ Blaj 9 puncte, 2. CSŞ Bega Timişoara 6 p, 3. CSŞ Ştei 4 p, 4. CSŞ Lugoj 4 p, 5. CSŞ Deva 3 p, 6. CS Hand United Arad 1 p. În ultimele două etape ale turului CSŞ Blaj va întâlni pe teren propriu pe CS Hand United Arad (13 noiembrie) şi în deplasare pe CSŞ Deva (27 noiembrie).
Oficialii clubului nu îşi ascund obiectivul acestui an competiţional şi anume obţinerea unei medalii. Acest rezultat nu ar fi unul surprinzător în condiţiile în care CSŞ Blaj are în palmares 3 medalii, una de aur şi una de argint la minivolei şi o medalie de bronz la speranţe. Aceste performanţe obţinute în ultimii ani cât şi tradiţia voleiului la Blaj a convins Ministerul Educaţiei să înfiinţeze în municipiu un Centru de Excelenţă Regional pentru volei feminin (cu 5 jucătoare venite recent de la CSŞ Topliţa, CSŞ Târnăveni şi CSŞ Turda). Bazându-se pe strategia stabilită de CJ Alba privind susţinerea voleiului ca sport reprezentativ al municipiului Blaj, începând din acest an a luat fiinţă CS Volei Alba Blaj, o echipă de senioare ce evoluează în liga secundă având ca obiectiv imediat promovarea în primul esalon şi căştigarea unei medalii în următorii 3 ani. Activitatea CSV Alba Blaj este strâns corelată cu cea a Centrului De Excelenţă, al cărui scop principal este chiar de a deveni pepinieră pentru echipa mare. „Ultimii doi ani au reprezentat o adevărată revigorare a sportului de performanţă la Blaj. Sunt mulţumit să observ că politica dusă de administraţia publică locală, a paşilor mărunţi dar fermi este una de succes, singura care poate reprezenta o baza solidă pentru performanţele viitoare„, a declarat primarul Blajului Gheorghe Valentin Rotar.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României