„Oameni de afaceri” la un târg internaţional la Bratislava
O delegaţie formată din 26 de elevi de la Colegiul Economic „Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia au plecat în Slovacia, pentru a participa la Târgul Internaţional al Firmelor de Exerciţiu de la Bratislava, care va avea loc în perioada 23 – 25 noiembrie. Reprezentanţii celor 5 firme de exerciţiu albaiuliene selectate din cele 28 de firme participante la Târgul Local al Firmelor de Exerciţiu vor fi însoţiţi de Eva Pintea, Felicia Beca, Bogdan Ciulu şi Ramona Cucea, coordonatorul proiectului „Firma de exerciţiu – rampă de lansare în carieră”, din care face parte participarea la TIFE Bratislava.
Astfel, la Târgul Internaţional de la Bratislava au fost nominalizate să participe următoarele firme: Marţian Tour (prof. Eva Pintea), Aurul Apusenilor (prof. Felicia Beca), Delyicia (prof. Carmen Ciocan), Beauty Opprtunities (prof. Bogdan Ciulu) şi Yume Tour (prof. Cristian Dincă).
„Participarea unei firme de exerciţiu la un târg internaţional necesită o pregătire intensă în care sunt implicaţi toţi elevii din cadrul unei firme de exerciţiu. Profesorii şi elevii din fiecare firmă participantă au desfăşurat activităţi pregătitoare: elaborarea ofertelor, conceperea cataloagelor firmei de exerciţiu, elaborarea pliantelor, cărţilor de vizită, steguleţelor, siglelor, a sloganului firmelor de exerciţiu, etc., traducerea în limba engleză a tuturor materialelor necesare pentru târg, pregătirea vestimentaţiei şi altele”, a declarat prof. Ramona Cucea, managerul de proiect.
TIFE Bratislava va avea loc în 23 – 25 noiembrie, la secţiunile catalog, stand şi prezentarea firmei, la stabilirea câştigătorilor fiind luate în calcul numărul de tranzacţii virtuale realizate, valoarea totală a tranzacţiilor, etc.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României