O stradă din Alba Iulia va avea un nou podeț peste canalizare: Achiziția publică, lansată de către primărie
Pimăria Municipiului Alba Iulia intenționează realizarea unui podeț nou peste canalul de gardă de la intersecția străzilor Nada Florilor și Constantin Noica, din municipiu, astfel a fost lansată o achiziție publică pe site-ul primăriei.
Prin proiectul de fată se doreşte executarea lucrărilor de „Realizare podeț peste canalul de gardă la intersecția străzilor Nada Florilor și Constantin Noica, Municipiul Alba Iulia”.
În principal, prin lucrările de intervenţii propuse se doreşte rezolvarea problemelor legate de relaţia străzii Nada Florilor cu strada Constantin Noica, precum şi rezolvarea disfuncţionalităţilor spaţiilor existente din punct de vedere al circulaţiilor auto şi pietonale din zonă.
Astfel, se va interveni pentru eliminarea circulaţiei pietonale, reclamate de către locuitorii de pe strada Nada Florilor şi care se face, de când s-a dezafectat trecerea provizorie de peste canalul de gardă la momentul curăţării acestuia de către ANIF in toamna anului 2020, pe strada Nazaret lllit, o strada fără trotuare. Cetăţenii au reclamat, in mai multe rânduri, că le este teamă să circule pe un sector de drum mai intens circulat de maşini, dar fără trotuare fiind expuşi la accidente.
Prin proiect se propune refacerea trecerii peste canalul de gardă al ANIF pe strada Nada Florilor, la intersecţia cu strada Constantin Noica.
Se vor executa lucrări de spargere betoane, săpături şi umpluturi pentru realizarea cotelor şi dimensiunilor proiectate. Racordul ci terasamentele se va face cu ajutorul sferturilor de con şi a aripilor din beton. Podeţul s-a proiectat din cadre de beton armate monolit. Pe partea carosabilă se vor turna 2 staturi de beton asfaltic.
Pentru siguranţa circulaţiei s-a proiectat parapet metalic foarte greu şi parapet metalic pietonal.
Capacităţi aprobate :
- Lungime podeţ = 9,05 m
- Lumină podeţ = 4,75 m
- Profil = carosabil 2×2,75 m + trotuar 1×1,5 m
Termenul pentru începerea îndeplinirii obligaţiilor contractuale de către executant va fi comunicat prin ordinul de începere a contractului, emis de autoritatea contractantă după data comunicării constituirii garanţiei de bună execuţie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României