O nouă criză ar putea lovi România: Tinerii nu mai aleg profesia de farmacist
O nouă criză ar putea lovi România: Tinerii nu mai aleg profesia de farmacist
În mai multe județe ale țării nu sunt destui farmaciști, deși în majoritatea orașelor sunt infinite farmacii la orice pas. Această profesie nu mai prezintă interes pentru tineri, din diferite motive. Colegiul Farmaciștilor a tras un semnal de alarmă.
Colegiul Farmaciștilor a anunțat că numărul vânzătorilor avizați a scăzut cu 6,8% față de anul trecut. Unul dintre cele 15 județe care înregistrează deficit de farmaciști este județul Mehedinți. Găsim farmacii pe aproape toate străzile orașului, dar administratorii acestora se plâng de o lipsă acută de personal avizat.
„Avem 165 de farmaciști activi la nivelul Colegiului Farmaciștilor Mehedinți, 65 care sunt suspendați momentan din diverse motive. Ori sunt pensionari, ori sunt femei aflate în creștere și îngrijire copil.
Sunt din ce în ce mai puțin candidați la facultățile de farmacie”, Adelina Stoian, Colegiul Farmaciștilor Mehedinți.
Motivele pentru acest fenomen sunt diverse. Mulți tineri absolvenți aleg să profeseze în străinătate, iar cei care rămân preferă să nu activeze în domeniu din cauza salariilor neatractive de început.
„Această carență a farmaciștilor în momentul de față este la un nivel destul de ridicat. Nu ne-am mai confruntat cu situații de felul ăsta, cel puțin în ultimii 20 de ani.
Marea majoritate a farmaciștilor rămân în orașele unde studiază. Parte din ei pleacă în exterior, motivați fiind de un venit mai mare, mai bun, mai sigur”, a spus Tania Sârbu, farmacist diriginte.
Iar situația este cu atât mai gravă în mediul rural, unde se întâmplă să nu existe deloc nici farmacii. În aceste cazuri, singura variantă a oamenilor e să parcurgă zeci de kilometri pentru a-și lua medicamente.
„Din păcate, asta e situația. V-am spus numai toată zona de nord e aceeași situație. Ideal ar fi să fie și medic de familie, să fie și farmacie. Va trebui făcut ceva la nivel la nivel național. Cred că nu suntem singura zonă”, spune un bărbat.
„Avem un microbuz care pleacă dimineața.Vă daţi seama dam 20 de lei pe traseu”, mai spune o pensionară.
„Vrei o rețetă dimineața, mergi pe autobuz şi seara te întorci”, mai spune cineva.
Lanțurile farmaceutice nu își îndreaptă atenția înspre zonele rurale, pentru că investiția ar fi neprofitabilă.
Sursa: antena3.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]









