O nouă criză ar putea lovi România: Tinerii nu mai aleg profesia de farmacist
O nouă criză ar putea lovi România: Tinerii nu mai aleg profesia de farmacist
În mai multe județe ale țării nu sunt destui farmaciști, deși în majoritatea orașelor sunt infinite farmacii la orice pas. Această profesie nu mai prezintă interes pentru tineri, din diferite motive. Colegiul Farmaciștilor a tras un semnal de alarmă.
Colegiul Farmaciștilor a anunțat că numărul vânzătorilor avizați a scăzut cu 6,8% față de anul trecut. Unul dintre cele 15 județe care înregistrează deficit de farmaciști este județul Mehedinți. Găsim farmacii pe aproape toate străzile orașului, dar administratorii acestora se plâng de o lipsă acută de personal avizat.
„Avem 165 de farmaciști activi la nivelul Colegiului Farmaciștilor Mehedinți, 65 care sunt suspendați momentan din diverse motive. Ori sunt pensionari, ori sunt femei aflate în creștere și îngrijire copil.
Sunt din ce în ce mai puțin candidați la facultățile de farmacie”, Adelina Stoian, Colegiul Farmaciștilor Mehedinți.
Motivele pentru acest fenomen sunt diverse. Mulți tineri absolvenți aleg să profeseze în străinătate, iar cei care rămân preferă să nu activeze în domeniu din cauza salariilor neatractive de început.
„Această carență a farmaciștilor în momentul de față este la un nivel destul de ridicat. Nu ne-am mai confruntat cu situații de felul ăsta, cel puțin în ultimii 20 de ani.
Marea majoritate a farmaciștilor rămân în orașele unde studiază. Parte din ei pleacă în exterior, motivați fiind de un venit mai mare, mai bun, mai sigur”, a spus Tania Sârbu, farmacist diriginte.
Iar situația este cu atât mai gravă în mediul rural, unde se întâmplă să nu existe deloc nici farmacii. În aceste cazuri, singura variantă a oamenilor e să parcurgă zeci de kilometri pentru a-și lua medicamente.
„Din păcate, asta e situația. V-am spus numai toată zona de nord e aceeași situație. Ideal ar fi să fie și medic de familie, să fie și farmacie. Va trebui făcut ceva la nivel la nivel național. Cred că nu suntem singura zonă”, spune un bărbat.
„Avem un microbuz care pleacă dimineața.Vă daţi seama dam 20 de lei pe traseu”, mai spune o pensionară.
„Vrei o rețetă dimineața, mergi pe autobuz şi seara te întorci”, mai spune cineva.
Lanțurile farmaceutice nu își îndreaptă atenția înspre zonele rurale, pentru că investiția ar fi neprofitabilă.
Sursa: antena3.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]










