Noi finanțări nerambursabile pentru sportul din județul Alba, pe masa consilierilor județeni
Noi finanțări nerambursabile pentru sportul din județul Alba, pe masa consilierilor județeni
Pe agenda de lucru a consilierilor județeni se află noi finanțări nerambursabile pentru sportul din Alba. Acestea vor fi supuse aprobării în ședința de joi a Consiliului Județean Alba.
Pentru programul sportiv „CSM Volei Alba Blaj – de 6 ori Campioana României revine în Liga Campionilor” al Clubului Sportiv Municipal Volei Alba Blaj, aferent anului competiţional 2022-2023, este prevăzută acordarea sumei de 2 milioane de lei.
Pentru programul sportiv „Dezvoltarea și promovarea fotbalului în județul Alba” al Asociaţiei Judeţene de Fotbal Alba, aferent anului competiţional 2022-2023, este prevăzută acordarea sumei de 350.000 de lei.
Pentru programul sportiv „Festivalul Internaţional al României la şah 2022” al Federaţiei Române de Şah, aferent anului competiţional 2022, este prevăzută acordarea sumei de 75.000 de lei. În fine, pentru programul sportiv „Participarea sportivilor CSM Unirea Alba Iulia la campionate europene şi mondiale de șah” al Clubului Sportiv Municipal Unirea Alba Iulia, aferent anului competiţional 2022, este prevăzută acordarea sumei de 14.550 de lei.
În cazul în care finanțările în discuție vor fi aprobate, transferul sumelor către beneficiarii lor se va efectua conform creditelor bugetare aprobate în bugetul local al Judeţului Alba cu această destinație și în strictă corelare cu gradul de încasare a veniturilor proprii la bugetul local al Judeţului Alba şi în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)