Nicolae Stanciu, triumf în Supercupa Chinei cu Wuhan Three Towns

Nicolae Stanciu, un nou trofeu în China

Nicolae Stanciu, triumf în Supercupa Chinei cu Wuhan Three Towns și o pasă decisivă.

Wuhan Three Towns, cu albaiulianul Nicolae Stanciu titular, a cucerit, sâmbătă, Supercupa Chinei la fotbal, după ce s-a impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la Shandong Luneng Taishan.

Wuhan a preluat conducerea încă din minutul 10, după reușita lui Abdul-Aziz Yakubu. Avantajul a fost majorat de Xie Pengfei în minutul 56 al confruntării, după o pasă decisivă dată chiar de Nicolae Stanciu, care a fost integralist.

Echipa adversă a rămas în inferioritate numerică pe final, după eliminarea lui Son Jun, în minutul 88.

Internaționalul albaiulian este la al doilea trofeu în Asia, după ce la finalul anului trecut a câștigat campionatul Chinei cu Wuhan Three Towns.