Municipiul Alba Iulia primește peste 32 de milioane de lei finanțare de la Guvern, prin PNDL II. Lista obiectivelor ce vor fi modernizate
Municipiul Alba Iulia va primi o finanțare de peste 32 de milioane de lei de la Ministerul Dezvoltării prin Programul Național de Dezvoltare Locală, etapa a doua (2017-2020), pentru modernizări sau reabilitări de străzi și școli din oraș. Finanțarea a fost obținută în urma proiectelor depuse de Primărie pentru evaluare în cadrul PNDL II.
Obiectivele care vor fi modernizate sau reabilitate și sumele alocate pentru fiecare:
– Modernizare drumuri zona Dealul Furcilor din municipiul Alba Iulia, str. Izvorului, Nicolae Labiș și Barbu Catargiu – 1.761.300,51 lei
– Reabilitare str. Biruinței, Busuiocului, Dumbrăviței cartier Oarda, mun. Alba Iulia- 8.800.000,00 lei
– Reabilitare străzi municipiul Alba Iulia – str. Brândușei – 16.756.564, 42 lei
– Reabilitare clădire Școala Gimnazială ”Liviu Rebreanu„ mun. Alba Iulia – 1.282.595,74
-Reabilitare și extinderea clădirii Colegiului Economic „Dionisie Pop Marțian„ din Alba Iulia – 4.036.714,45 lei
”Foarte rar se întâmplă să putem spune Alba Iulia „a primit”, pentru că, de cele mai multe ori, Alba Iulia nu cere, ci face să se întâmple prin muncă. De data asta, vă dau o veste bună absolut natural, între oficial și jovial. În urma proiectelor depuse pentru evaluare Alba Iulia a primit de la Ministerul Dezvoltării, prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2, aproximativ 32 de milioane de lei. Puteți observa în tabel care sunt obiectivele și unde vor merge acești bani.
Că sunt mulți, că sunt puțini, nu mai contează și nici nu dezbatem la stadiu’ de palavre. Că Alba Iulia merita acești bani, e foarte clar!
Deci, fără a fi stridenți, doar corecți, apreciem justețea si normalitatea acestui moment. În plus, le mulțumesc proiectanților, colegilor din primărie, tuturor celor implicați în acest demers din minister pentru acest supliment de dezvoltare.
Ca un exemplu aplicat: banii pe care i-am fi folosit pentru Oarda (continuarea lucrărilor pe Birunței etc.) vor putea fi folosiți acum pentru alte străzi din oraș. Vom continua să fim oriunde există o sursă de finanțare, bani pentru dezvoltare!”, a scris primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, într-o postare pe rețeaua de socializare Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești