Mugurel Sârbu nu-şi dă demisia din PDL Alba pentru a nu pierde mandatul actual

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

  În cadrul unei conferinţe de presă ce a avut loc ieri, Mugurel Sârbu, primarul municipiului Sebeş a anunţat că nu va mai fi candidatul PDL pentru nici o funcţie: „De astăzi, calitatea mea politică va fi cea de independent”. Gestul primarului Mugurel Sârbu vine după ce joi, 23 februarie, Biroul Permanent Judeţean al PDL a dezbătut Raportul comisiei instalate la conducerea PDL Sebeş. Biroul Permanent Judeţean al PDL Alba a decis revocarea hotărârii prin care a fost suspendată conducerea organizaţiei PDL Sebeş, în frunte cu viceprimarul Adrian Bogdan. „Când  am luat la cunoştinţă conţinutul raportului am decis că drumul meu va fi diferit de cel al PDL. Asta după ce în decembrie 2011, am cerut conducerii judeţene a PDL să se manifeste în ceea ce priveşte disputa lipsită de echilibru de la nivelul PDL Sebeş. Am solicitat conducerii PDL ca în stabilirea candidatului să îşi asume criteriile minime potrivit cărora acea persoană să aibă o anumită pregătire şi experienţă pentru că m-am săturat de prostie. Rezultatul dezbaterii din BPJ mi-a confirmat că solicitările mele sunt neglijate, ceea ce înseamnă că elementele care mă legau pe mine de PDL au dispărut cu desăvârşire”, susţine primarul Sebeşului. El a vorbit apoi despre colaborările bune pe care le-a avut cu senatorul Alexandru Pereş, care are o bogată experienţă politică şi e un reprezentant util al judeţului în Parlamentul României. Mugurel Sârbu a spus că a colaborat bine şi cu Ion Dumitrel, „cu toate că de când a apărut decizia BPJ a PDL Alba, Dumitrel nu mi-a mai răspuns la telefon, uitând că sunt momente în care trebuie să ai deschiderea necesară pentru orice situaţie. Nu pot spune acelaşi lucru în ceea ce-l priveşte pe preşedintele PDL Alba, care se consideră un şmecher în politică, unde îşi etalează calităţile sale politice. Eu cred că îşi etalează orice, dar nu calităţile! Vă promit că, în calitate de independent, voi face o radiografie a acestor probleme şi le voi prezenta public”. Edilul Sebeşului a mai spus că nu poate demisiona din PDL pentru că îşi pierde mandatul: „Nu m-ar deranja asta, dar nu pot lăsa Sebeşul pe mâna unor aventurieri. Nu voi depune o demisie scrisă decât atunci când mandatul meu se va încheia. Mă aştept ca în perioada următoare, baronul şef al PDL Alba să aibă reacţii pe această temă, însă îi voi răspunde”. În opinia lui Mugurel Sârbu, „majoritatea partidelor preferă să aibă organizaţii de tip yes-man, conduse de oameni cu vechi stagii în politică, ajunşi baroni. Se preferă yes-mani şi astfel este controlat tot judeţul, rezolvându-se interesele unor oameni de afaceri”.

El a mai spus că, în 2008, a venit la conducerea Primăriei Sebeş după un mandat al unei administraţii cu primar PSD care a jefuit municipiul. „Motivaţia candidaturii mele este acum aceea de a nu lăsa să se dezvolte în Sebeş acest jaf. Dacă aş face un pas lateral nu ar trece 3-4 luni şi jaful s-ar instala din nou aici”, a spus edilul municipiului Sebeş. El a recunoscut că, în acest mandat, a avut cea mai mare opoziţie din partea celor din PDL. Referindu-se la apropiatele alegeri locale, Mugurel Sârbu a declarat că nici un candidat al PDL nu are şanse să câştige fotoliul de primar al Sebeşului: „Vă garantez că PDL, care a ignorat populaţia, cu siguranţă va fi sancţionat pentru asta la vot. Va fi foarte greu pentru mine în calitate de independent, dar am această dorinţă să mă bat!”

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT

Adriana DURIGĂ

PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Must de Jidvei

15 Comentarii

Lulu 28 februarie 2012 at 7:21

Sarbule ,tie chiar nu iti este rusine sa improsti cu noroi ?
Scrie-ti ma TRASEIST politic demisia , ca nu te-a pus mata primar ci fiecare partid in parte , pe care le-ai pacalit
Ce ai facut tu pt Sebes,ma PINOCHIO (zero fonduri europene ,dar noi platim la bugetul comunitatii europene)
Vorbesti de jaf tu Gainat Galbenel , care ai FURAT timp de doua mandate si tie greu sa lasi CIOLANUL din mana?????
Chiar asa prosti ne crezi pe noi sebesenii ???
Te inseli amarnic si mare iti va fi dezamagirea

Andi 28 februarie 2012 at 7:27

Mojic mai esti Primare Galbenel Sarbu
Nu ti-a ajuns doua mandate in care ai furat cat ai vrut si ai facut ce-ai vrut ?
Toata lumea isi da seama ca nu scri demisia ca sa nu renunti la CIOLAN , ca sa-ti rezolvi furtisagurile in cele trei luni care …
JOSNIC SPECIMEN (sper sa nu m-ai auzim de tine in politica)
ADIO

Flori 28 februarie 2012 at 7:36

Cearta si scandalul , este caracteristica lui Mugurel Gainat Sarbu
Tu nu nici demnitate ma caricatura de om politic si primar de doi lei
Nu tie rusine sa improsti cu noroi si sa faci atacuri la persoana ?
Mie mi-e mila de tine ce o sa ajungi ma TRADATOR si TRASEIST politic ?
Poate Zenu & compania ,ca sa nu piarda pomana
Tot HOTUL striga HOT….

Cine crezi ca o sa te mai voteze ma fraierica ?

Coco 28 februarie 2012 at 7:46

Era de asteptat sa se dezbrace de caracter (pe care oricum nu-l are)aceasta mica LIGHIOANA pe numele ei adevarat Gainat L.M.Sarbu Pinochio(mincinos)
Cum sa renunte nenorocitul la CIOLAN dupa ce nu a facut NIMIC pt Sebes ?
Te asteptam cu OUA CLOCITE (cumparate de la Galbenel) ca sa simti pe pielea ta ce isi DORESC cu adevarat SEBESENII
MURDARA CREATURA : Trei partide = trei tradari
Chiar : cine oare sa-l mai voteze ?
Cancerul si ciuma sa se aleaga de cei care il voteaza………

Jenu 28 februarie 2012 at 8:00

Tu (Gainat Sarbu) te compari cu Hava ?
Macar omul ala , chiar daca a fost in opozitie macar a fost consecvent si nu si-a tradat „familia politica” , dar tu Galbenele ai tradat pe ORICINE si ORICAND numai sa-ti mearga tie bine
Om mai MIZERABIL ca tine nu a avut Sebesul

sebes4ever 28 februarie 2012 at 8:12

Am eu impresia sau asta chiar e convins ca v-a castiga alegerile din nou? Vad ca vorbeste de faptul ca daca pleaca el din primarie, in patru luni v-a fi jefuita…Asta inseamna ca idiotul e convins ca mai prinde un mandat. Oameni de afaceri din Sebes spera sa nu-l mai vada la masa negocierilor cerand comisioane pentru fiecare contract. Nesimtirea nu are limita la javra asta traseista!!!!!!!

demisia 28 februarie 2012 at 10:00

Ce ar pierde oare cei de la pdl daca l-ar da afara?
Poate ca ar mai creste putin in ochii electoratului. Intrebarea este cum de l-au primit in gasca lor, cata vreme stiau ce „specimen” este acest om. Nimeni nu uita ca pe vremea cand din greseala era prefect, individul ataca in contencios orice hotarare a cons local din Alba Iulia, doar in ideea de a sicana pe Hava. Declaratia lui Hava a fost memorabila la acea vreme, anuntand public ca vor juca sah la sedintele consiliului local, pt ca acel prefect avea o problema grava de intelegere si aplicare a legii.
Se pare ca pe parcurs au uitat de problema fostului adversar si l-au reactivat intre ei. Acum, pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti!
Cum oricum vor pierde Primaria Sebes, macar s-ar putea racori pe seama unei specii de tradator aflata pe cale de disparitie politica.
Uimeste si indarjirea cu care individul se agata de fotoliu. Or fi ceva probleme in urma ? Poate nu ar strica si un control riguros care ar mai domoli orgoliul.

Dragu 28 februarie 2012 at 10:37

Acest Primar Mizerie Galbenel Sarbu , chiar este BOLNAV
BA LASA „MOSTENIRE” SEBESUL !!! Ba nu lasa BUGETUL pe mana altora Ba isi da DEMISIA (DIN PARTID) Ba improasca cu noroi Ba nu aduce nici un euro FONDURI EUROPENE Ba isi „trage” pt el si familia lui 5 (cinci) milioane din fonduri europene ca sa faca OUALE MARI dar …NICICUM nu renunta la …CIOLAN
mAI gAINAR BORAT tu chiar ne crezi PROSTI ???
Vorba lui Coco , eu nu sa fac nici cancer nici ciuma ca SIGUR nu o sa te votez ,caracter josnic ce esti…

Sebesean 28 februarie 2012 at 10:51

Mai ai curaj Lighioana Sarbu ,Gainat Ouator sa mai dai ochii cu noi Sebesenii dupa ce in 2 (doua) mandate de primar ai reusit PERFORMANTA (CONTRAperformanta) sa aduci Sebesul si in urma Blajului
Nu renunti DELOC la CIOLAN ,sub ce masca penibila…!!!???
Ai devenit chiar de plans .Esti chiar PENIBIL
Asa frica iti este ca ti se vor descoperii MIZERIILE ?

gabby 28 februarie 2012 at 15:47

Blaj? Blajul e departe.Cu un primar destul de activ(Rotar),Blajul da clasa Sebesului….Magurel nu a facut nimic pentru oras,ci doar pentru familia lui(trai-iar..),a primit mocca 5 mio Euro fonduri europene,in schimb nu a adus un Euro pentru proiectele orasului…e clar ca Sebesul nu are noroc de primari capabili,nu e niciunul in ultimii 50 ani de amintit..

Gicu 28 februarie 2012 at 11:01

Nu va mai chinuiti dragilor sa scrieti de aceasta NULITATE de Primar GAINAT Sarbu , ca nu merita sa ne mai consumam timpul si nervii cu un SPECIMEN atat de JOSNIC

Goru 28 februarie 2012 at 11:05

Dreptate ai Gicule
Un GENIU sa crezut … un NIMENI a ajuns

turnesol 28 februarie 2012 at 14:15

Afara cu gainatul

Puiu 28 februarie 2012 at 16:00

Mi-as dori sa candidezi independent mai INCOMPETENT Mugurel Sarbu , ca in sfarsit o sa-ti vezi impreuna cu cei cativa parligari pe care ii mai ai (daca nu te-or parasi pana atunci) ADEVARATA ta valoare , ca de renuntat nu renunti la CIOLAN

marin 28 februarie 2012 at 19:43

liberalii din sebes schimba macazul,azi la sedinta de consiliu au fost de partea primarului ca urmare a intalnirii de sanbata cu atanasiu,alianta usl incepe sa se clatine la sebes atentie psd si domnu dancila ca va trage clapa pnl!!!!!!!