UPDATE: Mochetă nouă, de 16.000 de euro, pentru Catedrala Reîntregirii

*Banii vor fi plătiți Arhiepiscopiei Ortodoxe a Alba Iuliei din bugetul local și din bugetul județean

Arhiepiscopia Ortodoxă a Alba Iuliei a solicitat primăriei municipiului sprijin financiar în sumă de 72.885 de lei (aproximativ 16.000 de euro) pentru lucrări de reparații curente – ”remochetarea Catedralei Reîntregirii cu ocazia Sfintelor Sărbători Pascale”.

ELIT

Comisia care aprobă astfel de alocări financiare din bugetul local a considerat că suma este prea mare și a înjumătățit-o, astfel că s-a propus acordarea de până la 36.500 de lei, în cazul în care și consilierii locali vor fi de acord și vor aproba această sumă.

UPDATE: O parte dintre consilierii locali (de la PNL) și-au exprimat dorința ca suma acordată să fie și mai mică și să contribuie și Arhiepiscopia de Alba Iulia cu o parte. De asemenea, aceștia au spus că, la o asemenea sumă ar fi trebuit să fie organizat un concurs de oferte. În cadrul discuțiilor din ședința de consiliu aceștia au aflat că mocheta este deja montată și că exista o singură fabrică în România care putea să o furnizeze, la comandă, aceasta aflându-se chiar în Alba Iulia. Primarul municipiului, Mircea Hava a subliniat faptul că s-a ocupat personal de această comandă, garantând că a ”dus prețul cât de jos a putut”. Acesta a declarat că este vorba despre o ocazie deosebită – vizita principesei Margareta și a principilor Radu şi Nicolae la Alba Iulia și prezența lor la slujba de Te Deum, oficiată de Înaltprasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, sâmbătă seara. De asemenea, potrivit primarului ”Municipalitatea nu a mai făcut nimic pentru Arhiepiscopie de 10 ani”. Toate acestea i-au convins pe suficienți consilieri să aprobe alocarea banilor solicitați.

Potrivit reprezentanților administrației locale, cealaltă jumătate din suma solicitată va fi plătită de către Consiliul Județean Alba.

ADEZIUNE PLUS

Reamintim că tot în urma unei astfel de solicitări, Arhiepiscopia Ortodoxă din Alba Iulia a primit de la Consiliul Județean suma de 1.000.000 de lei (aproximativ 220.000 de euro), bani ce vor fi folosiţi pentru ”construcție arhondaric și trapeza”.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de 1 martie, Mărțișor: Cele mai frumoase felicitări care aduc primăvara în sufletul oamenilor

Prima zi de primăvară ar putea fi un prilej nemaipomenit de a le transmite, cu ocazia Mărțișorului, o urare și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de Sfântul Ioan amuzante. URĂRI şi FELICITĂRI haioase pentru prietenii care își sărbătoresc onomastica

Mesaje amuzante şi hazlii de Sfântul Ion 2021 • Urări şi felicitări haioase de Sfântul Ioan. SMS de Sfântul Ioan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

27 Comentarii

gogu 30 aprilie 2013 at 5:59

a vazut cineva cum a fost distrusa tigla , mii si mii de bucati , schimbata la catedrala reintregirii din alba iulia si care ar fi putut folosii atator nevoiasi, neputinciosi , dar cui ii pasa, nici chiar celor de sus ..

nicu 30 aprilie 2013 at 14:26

Tigla a fost schimbata pe garantie, intrucat se deteriorarse dupa doar 3-4 ani!

CETATEAN DIN ALBA- REVOLTAT - 30 aprilie 2013 at 8:23

IATA UN EXEMPLU ELOCVENT DE CUM SE TOACA BANII NOSTRII…O MAI MARE MISERIE NU SE POATE..BANII ASTIA MERG DIRECT IN FUNDUL POPILOR NESATUI CARE SE ASCUND SUB SUTANA NEPRIHANIRII!!!! IN LOC SA SE REPARE DRUMURI , IN LOC SA NE CONCENTRAM PE INFRASTRUCTURA , IN LOC SA SPRIJINIM PE CEI SARACI , IATA CE GANDURI SFINTE AVEM: SCHIMBAREA MOCHETEI …(DESI ,NU TREBUIA ,DAR TOTUSI…HAI SA MAI TOCAM NISTE BANI , CA ORICUM NU VIN DE LA NOI )!!! EU AM FOST NU DEMULT IN CATEDRALA SI AM OBSERVAT CA MOCHETA E IMPECABILA. RUSINE POPILOR CARE TRAIESC PE SPINAREA NOASTRA. DIN BANII NOSTRII,TREBUIE SA-I TINEM IN SPATE PE ACESTI PUTUROSI . PENTRU ACEST MOTIV NU MAI VREAU SA MERG LA BISERICA DE INVIERE. STAU ACASA SI MA ROG .ATAT. INCA O DATA RUSINE CA VA FOLOSITI DE ACEST MOMENT SFANT,PT A TOCA BANII NOSTRII DIN TAXE SI IMPOITE. MI-E RUSINE SA MA MAI NUMESC ORTODOX… BISERICA NOASTRA TRADITIONALA A AJUNS PANA SI IN POSTUL CEL MARE SA UMBLE DUPA BANI, IN LOC SA STEA IN POST SI RUGACIUNI ,CA DE AIA PLATIM SALARII LA 13,000 DE PREOTI. RUSINE..D’AIA PIERDEM ENORIASI. RUSINE …

e necesara o revolutie 30 aprilie 2013 at 8:34

intradevar ,sa ajuns la o situatie in care trebuie sa ne punem intrebarea daca mai tinem in spate acest „calau” sai il dam jos de pe umerii nostrii.
nu stiam de 13,000 de popi platiti ,(sa faca ce)dar nici de aceste sume uriase care ii papa popii,si care vin din banii nostrii. probabil ca nici eu nu voi merge la inviere ,tocmai din acest motiv.am un sentiment de ura fata de popi si nu pot sa-i vad spunand ce sa facem noi ,iar ei sa stea cu picioarele pe capul nostru. cred ca a venit momentul sa facem o revolutie a bunului simt ,si sa-i treim la realitate. probabil cand vor vedea bisericile goale , se vor destepta.

branco barabant 30 aprilie 2013 at 8:42

se stie : BISERICA ORTODOXA A AJUNS SA FIE O AFACERE PE SPINAREA NOASTRA ,A PROSTILOR . (CINEVA IN SUTANA RADE :HA HA HA ,VA PROSTIM CUM VREM NOI …HA HA HA )

branco barabant 30 aprilie 2013 at 8:50

totusi sa nu generali>am ,ca nu toti sunt la fel , mai sunt si oameni cumsecade printre ei , cam 1%.
dar asta e ,nu trebuie acum sa aruncam toata vina societatii pe ei,deoarece ei au incercat , au va>ut ca se poate ,ca se poate trai pe spinarea prostilor ,si iata ca le-a mers. acum nu stiu cum mai putem opri acest macel facut de ei. chiar, oare cum ii putem opri sa mai toace banii nostrii>

OCNEANUL 30 aprilie 2013 at 8:59

lasa-ti ba nu va mai luati de ei , daca le merge frate,asta e..nu-i prost cine manca 7 paini ,e prost si tampit si imbecil cine ii da.
lasa-tii frate sa faca……mare ,sa-si cumpere jeep-uri si sa faca vile , asta e .doamneeeee miluuuesteeee – taxa la biserica ,,,doammmnnneeee miluuuesstteee – bani pt termopane la casa popii,….doamneee miluesteeee -bani…pt ….baniiiii…baniiii , aoleu baniiiii
am spus bani….;;;$$ baniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

adriaan 30 aprilie 2013 at 9:31

!”daca le merge frate,asta e.”..le merge ,pentru ca unii gandesc asa..parazitii cu barba sa mearga la munca,nu sa jecmaneasca prostimea si s-o tina legata cu dogme din evul mediu,pentru a o mulge.. exemplul cel rau e dat de „preafericit”(el preafericit de atata banet,noi prea nefericiti,ca suntem saraci…”.un mamon care are doar o mana-pentru luat de la saraci..si prostii dau..de asta se inchid scoli si spitale si se descid pe banda rulanta beserici,sa sporeasca prostii si cotizantii..

adriaan 30 aprilie 2013 at 9:37

@cetarean revoltat.de acord.sa boicotam bisericile Satanei si ale lui Mamon!Hristos ar crapa de rusine vazand ce fac „urmasii” lui ,inchinatori ai Satanei!

anonim 30 aprilie 2013 at 12:03

In loc sa se renoveze spitalul judetean sau spitalul de contagioase,se construiesc in fiecare zii biserici,si se arunca bani aiurea pe renovarea Catedralei.CONSTRUITI UN SPITAL IN ALBA IULIA, DE ASTA AVEM NEVOIE!!!!TI-E SCARBA SA MERGI LA SPITAL!!!!SPITALUL DE CONTAGIOASE DE JOS DIN CENTRU ARATA CA UN SPITAL DIN AL II-LEA RAZBOI MONDIAL!!!!RUSINEEEEEEEEEEEEEEE!!!!

anonim 30 aprilie 2013 at 12:07

La o populatie asa mica ca si Alba -Iulia, de ce sunt nevoie de atat de multe Biserici??tot la 2 strazi, o Biserica luxoasa!Vream un Spital Nou!!!!Asta vrem!!Un spital ca si in occident, nu unul cu 10 paturi intr-o camera!De un SPITAL aven nevoie nu de mii de biserici aurite!!!!!!!!!!

tania 30 aprilie 2013 at 12:34

Dumnezeu este doar unul si noi ne rugam Lui nu popilor. Asa cum in lume sunt oameni de toate felurile asa sunt si preotii, nu merita sa ne pierdem noi sufletul nemergand la biserica petru ca popa e avid dupa bani sau ii cheltuie inutil. E pacatul lui nu al nostru. Daca intru intr-o biserica sau manastire o fac pentru ca asta simt si caut liniste, nu ma intereseaza daca popa de acolo e credinciosul credinciosilor sau nu. Pentru faptele necurate care le savarsesc vor raspunde in fata lui D-zeu, asa cum si noi o vom face la randul nostru pentru nelegiuirile noastre. Este pacat intradevar k nu se investesc banii in nevoile cetatenilor, dar nici comentand aici nu rezolvam nimic. Nu renegati biserica si credinta din cauza lor, sunt doar unealta diavolului si nu a lui D-zeu si prin ei suntem indepartati si noi de D-zeu. Sarbatori fericite va doresc!

cristina 1 mai 2013 at 0:19

Bun, deci daca nu suntem de acord cu banii pentru mocheta aia inseamna ca nu il iubim pe Dumnezeu? CRed ca pana si Dumnezeu se distreaza de cat de prosturi suntem noi pamantenii si punem botul la toate minciunile popilor…

Ovidiu 30 aprilie 2013 at 17:01

Gogu a zis o chestie si tu ai inteles cu totul altceva, de fapt asa inteleg majoritatea !

Stareta 30 aprilie 2013 at 17:28

A te ruga Celui de sus o poti face de unde vrei si in orice moment. Nu este nevoie sa mergi la biserica si nici sa stai in genunchi pe covoarele scumpe cumparate din banii oropsitilor.Credinta o porti in suflet.Daca ai ceva de spus ,spune tu direct Celui de Sus nu prin intermediul preotilor.Ei nu mai sunt de mult „omul Domnului „,sunt mai pacatosi decat noi credinciosii,cel putin cea mai mare parte din ei.Ei sunt chinuiti de pacatul trufiei,avaritiei.Au uitat de mult ce inseamna milostenie,curatenie sufleteasca si trupeasca,iubire de aproape si alte haruri cu care trebuie sa fie inzestrat un preot. Merg pe drumul pierzaniei ,al pacatului si pierd tot mai mult increderea enoriasilor.Nu degeaba se spune : ” Fa ce spune popa,nu ce face el „.Pe enoriasi ii sfatiuesc sa faca bine pe pamant ca sa aiba bine in viata de apoi.Pe pamant este si Iadul si Raiul pentru toti,important este sa stii sa alegi.Si cine sunt cei mai buni la ales si cules ? PREOTII.

NAPIRCI 30 aprilie 2013 at 17:37

DACA POPII IN BISERICI UMBLA NUMAI DUPA BANI SI LUCRURI NECURATE ,CE EXEMPLU DAU EI ENORIASILOR.
DA,MERGI SA TE RECULEGI SI SA SIMTI PRE\ENTA DIVINA , DAR NU ALATURI DE NISTE FARISEI SI PREFACUTI,PT CA ACOLO NU MAI EXISTA PRE\ENTA D-LUI ,CI A CELUI NECURAT. EU NU MAI CALC IN BISERICA ORTODOXA DEOARECE POPII AU PANGARIT BISERICA , ACOLO NU MAI EXISTA DUMNE\EU ,CI DOAR PREFACATORII.
SUNT IN CAUTAREA UNEI BISERICI ADEVARATE,UNDE CHIAR SIMT PE D-\EU . APROPO ,NICI EU NU MA DUC LA INVIERE IN ALBA SA NU-I VAD PE POPI NOSTRI CEI SMERITI SI SARACI CU DUHUL ,DAR BOGATI SPIRITUALICESTE”|’>.

... 30 aprilie 2013 at 18:36

Doamne iarta-i!… ca nu-si dau seama ce fac!
nu-si dau seama ca slujundu-si propiul confort si fast , isi bat joc de enoriasi !? ca plata pentru fatarnicie …

Floare de colt 30 aprilie 2013 at 22:52

Rusine pentru cei care cer astfel de sume spre a le folosi sa cumpere „mocheta”. Acestia trebuie sa dea dovada de smerenie nu sa fie preocupati de lux . Banii publici ar trebui sa fie cheltuiti pentru a se rezolva probleme absolut urgente: renovarea spitalului, incadrarea de personal de ingrijire in gradinite si scoli unde este jale la acest capitol. Copii din gradinite nu au personal de ingrijire, in scoli elevii participa la curatenie. NU este normal sa se intimple asa ceva. Dar ce mai putem considera normal? Sa ne „caciulim” in fata familiei regale care ne stalceste „limba dulce si frumoasa”. Ma revolt si as dori sa ne revoltam mai multi si sa luam atitudine privitor la prioritatile si nevoile cetatenilor acestui oras.

gio 30 aprilie 2013 at 23:27

cum plm sa faci asa ceva? le doresc foarte multe lucruri bune si lucruri de sanatate, tuturor popilor care iau pielea de pe oameni. multa multa „uie pentru ei.

Eu! 30 aprilie 2013 at 23:46

Ma cac pe alba si pe cine o conduce… ne-a fost promis un skatepark acum mult timp… unde e?
Sunteti niste oameni nebuni care nu stiu sa foloseasca banii… PENTRU CE P*LA MEA ITI TREBUIE ASA CEVA?
BOZGORILOR! IESITI AFARA DIN TARA!

Gogel 1 mai 2013 at 12:55

Hai sa ne lamurim nitel. Banii pt mocheta nu sunt luati din banii spitalelor sau ai scolilor. Sunt bugete diferite. Covoarele din catedrala ju sunt ale popilor cum spuneti voi, ci sunt ale oamenilor care umplu pana la refuz catedrala duminica de duminica si in sarbatori. La voi, cei ce comentati, alta e problema: intunecimea mintii si a sufletului. Nu va mai dati mari filantropi si cautatori de Dumnezeu, pentru ca in sufletele voastre e ceata si negura. Prea sunteti plini de rautate si ura impotriva Bisericii. Fiti pe pace, nu oamenii sunt chemati sa judece, ci doar Dumnezeu. Sa il lasam pe El sa rasplateasca fiecaruia dupa cum merita.

pt bai nene apologetul 1 mai 2013 at 16:16

BANII CARE SUNT DATI PENTRU COVOARELE ACELE SCUMPE SI PENTRU TOATE TAMPENIILE BOLNAVE ALE POPILOR SUNT DIN BANII NOSTRII. SUNT BANII CARE NOI PLATIM TAXE SI IMPO|ITE. TOATA POPULATIA DIN ALBA ,SUNTEM REVOLTATI PENTRU CA
ACEI BANI ,SE PUTEAU FOLOSI PENTRU ALTCEVA , MAI ‘PAMANTESC’ NU ATAT DE SPIRITUAL.
SI , INCA CEVA ,COVOARELE ALEA NU SUNT PENTRU ENORIASI, CI PENTRU FALA POPILOR.
NU O SA MAI VOTAM PDL PT ACEASTA CRASA EROARE.
O SA VEDETI CE O SA PATITI PDL , PT CA VA BATETI JOC DE BANII NOSTRII.
SI APROPO, NU NOI ENORIASII SUNTEM IN CEATA. NOUA NI SA LUAT CEATA DE PE OCHI, ACUM VEDEM DESLUSIT CE FACETI VOI POPII -CARE SUNTETI PRECUM A MANTUITORUL:
MORMINTE VARUITE.

IN FINAL TREBUIE SA SPUN CA MI-E RUSINE SA MAI MA NUMESC ORTODOX.

MORMINTE VARUITE 1 mai 2013 at 16:27

NOI NU VA JUDECAM , DOAR CONSTATAM CAT DE RATACITI SUNTETI VOI PREOTII. NOI AM FOST IN CEATA ,ATATA TIMP
CAT V-AM DAT CRESARE. ACUM NI SA DESCHIS OCHII.
UMBLATI NUMAI DUPA BANI,DUPA LUX SI DUPA CASTIG MARSAV. BANII ACEIA SUNT DIN BUGETUL MUN. ALBA-IULIA ,SI AL JUDETULUI NOSTRU , COLECTATI DIN TAXE SI IMPOISITE DE LA NOI OAMENII. NOUA NU NE TREBUIE COVOR DE 16,000 EURO ,NOUA NE TREBUIA INVESTITII IN SCOLI, GRADINITE , DRUMURI ETC, SA BENEFICIEE CAT MAI MULTI DIN ACEI BANI. INCA CEVA : BISERICA ORTODOXA ESTE DIN CE IN CE MAI GOALA. SI IN INT. SI IN EXT.

Ioan 1 mai 2013 at 23:56

Eu am vazut ca bisericile sunt pline. Nu stiu care sunt preturile, s-ar putea sa fie cam scumpă mocheta, dar avem o singură catedrala episcopală. Si tot aşa cum unii oameni nu sunt de acord să se de-a bani la Biserici, tot aşa alţi oameni nu sunt de acord să se de-a bani la fotbal şi stadioane. După principiul acesta nu se va putea face nimic. Avem un buget abrobat şi în cadrul lui facem cheltuieli şi investiţii. Oricum Biserica are sub 1%. Poziţia asta o aveţi până agonisiţi un neg pe nas sau pe ficat, că frica de moarte este bun sfetnic.

ortodox revoltat 2 mai 2013 at 13:25

Se pare ca popilor nu le place cand li se spune ADEVARUL.(CA ASTEAPTA MILOAGA, CA SUNT LENESI, CA MINTE POPORUL ,CA ISI FAC VILE DIN FURACIUI,CA UMBLA CU MASINI SCUMPE) SI ATUNCI INCEP CU AMENINTARILE:
BA CA O SA TE AFURISEASCA POPA, BA CA O SA BAGE BLESTEME PE TINE , BA CA O SA FACI CANCER LA FICAT (CUM E CAZUL POSTACULUI DE MAI SUS) INSA CRED CA NOI NE-AM DESTEPTAT .ACUM NU NE MAI ESTE FRICA DE ACESTE AMENINTARI DRACESTI.
ESTE UN POPA CARE AM AUZIT CA A ZIS LA TRIBUNAL:
DACA NU IMI DAI CASTIG DE CAUZA TE AFURISESC SI NU O SA AI NOROC IN VIATA. BAI FRATE , SE PARE CA JUDECATOAREA TAMPITA IA DAT CASTIG DE CAUZA DESI ERA CLAR UN ABUZ. ASA SI-AU FACUT EI AVERILE COLOSALE. ASA NE-AU PROSTIT EI PE NOI. D-ZEU INSA II VA PEDEPSI FOARTE TARE.UNA DINTRE PEDEPSE ESTE CA INCREDEREA POPORULUI ESTE SPRE 0% IN EI.
NE RUGAM ACASA SI CAUTAM ALTE BISERICI.

alfoldi 3 mai 2013 at 11:35

pai ,e simplu! daca ma ameninta ca merg in iad,sunt bucuros:scap acolo de ei,pentru ca presupun ca ei,avand pile la doamne doamne,ajung in rai!ASTA DACA MEERGE SI PE ACOLO CA PE AICI!daca insa e pe bune acolo,si Dumnezeu nu poate fi cumparat cu euroi sau leuti grei,oricum eu ajung in rai,si ei,diavolii,in iad! asa ca ce-mi mai bat capul??!!!
As fi scarbit si oripilat sa fiu acolo la un loc cu fariseii astia! Amin!

Costel* 2 mai 2013 at 14:32

Il rog pe IPS Irineu sa cumpere din acesti bani si un steag tricolor pentru a fi arborat pe Bisericuta de langa Statia de salvare pentru ca domnul pr.prof. univ. dr. Todoran nu prea mai are bani, abia ce si-a terminat vila si a cumparat vreo 4 autoturisme de lux. Mai mare rusinea pentru acest popa nepatriot, biserica ortodoxa romaneasca fara steag tricolor.