Mircea Hava: ”Dacă plecarea mea la alt partid ar înclina balanța spre Alba Iulia – capitală de regiune, m-aș gândi la lucrul acesta”

Primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, care este și un lider important al Partidului Democrat Liberal a declarat astăzi că nu exclude o plecare la alt partid daca ar avea garanția că această mutare politică ar aduce orașului titlul de capitală de regiune.

Aș pleca la cei care pot să ia o decizie pentru că, haideți să fim sinceri, decizia va fi politică și trebuie să lucrăm ca oameni politici. Dacă lucrurile acestea se pot face așa, nu numai eu, ci toată echipa ne putem gândi la așa ceva”, a spus Hava.

ELIT

Președintele PDL Alba a precizat că ia in considerare o astfel de variantă în urma discuțiilor cu ”oameni care au făcut ceva pentru Alba Iulia” și care l-au contactat. Este vorba despre oameni de afaceri ”care iubesc orașul și care și care spun că asta ar fi singura soluție pentru ca Alba Iulia  să devină centru de regiune”.

Eu la București nu am fost niciodată pentru așa ceva și nici nu mă voi duce. Niciodată nu am crezut că ar fi o idee bună și nici acum nu cred așa ceva. Pentru mine ar fi o chestiune de suflet și de morală. Concret: nu am certitudinea că dacă aș face pasul acesta Alba Iulia poate deveni capitală de regiune. Deocamdată este exclus dar vă spun: în momentul în care pe taler se adună lucrurile bune și trebuie dincolo să se pună ceva, în momentul în care aceasta ar fi o chestiune necesară, discutăm! Nu aș face lucrul acesta pentru mine, pentru că eu nu am nevoie decât de sănătate și de liniște, dar nu pot să exclud așa ceva pentru că dacă asta ar cântări teribil în balanță aș fi un ticălos să spun nu”, a declarat Mircea Hava

Hava nu a precizat o anumită formațiune politică spre care s-ar îndrepta într-o asemenea situație însă a dat de înțeles că nu ar fi foarte tentat de o ”trecere” la PNL, deși a precizat că nu are nicio problemă cu partidele politice, problema fiind cu ”oamenii care sunt în interior”

ADEZIUNE PLUS

De asemenea, primarul municipiului Alba Iulia a vorbit și despre pierderile pe care le-ar suferi orașul și județul în cazul în care nu ar fi desemnat ca centru de regiune, amintind despre inevitabila mutare a unor instituții importante în alt oraș și despre posibilitatea ca, în timp, județul să ”dispară”:

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Gabriel Pleșa:,,Am încredere că, în ședința de astăzi, consilierii locali vor vota responsabil și în interesul cetățeanului”

Gabriel Pleșa: ,,Am încredere că, în ședința de astăzi, consilierii locali vor vota responsabil și în interesul cetățeanului” Am încredere… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

21 Comentarii

Ovidiu 7 martie 2013 at 12:10

Ar trebui sa intelegem ca domnul Hava isi pregateste plecarea spre alt partid?
Oare de ce? Sa fie din cauza dosarelor pe care le are la DNA?
Cum negocierile au fost doar cu PSD, este singura lui optiune.

ahordel 7 martie 2013 at 12:24

hai ca moare pdlul fratilor e pomanaaaaa uraaaaa ce coliva buna o sa ne dea, mai buna ca prostiile cu care neau momit premarul si oameni lui cand or venit la noi in lumea noua sa ne prosteasca sai votam … moare pduuuu pai si pe noi cine ne mai prosteste?

Status Quo 7 martie 2013 at 17:28

Pe tine te prosteste toata lumea, bai agramatule.
Tu esti prototipul de fraier care se naste in fiecare zi.

Horea 7 martie 2013 at 12:27

„…Mircea Hava a declarat astăzi că nu exclude o plecare …”

Haideti tovarasilor – excludeti orice – si treceti toti la USL.

Puneti pe steag secerea si ciocanul si ajungem incet, dar sigur, la PCR!

Troamf 7 martie 2013 at 13:47

Ba nu, noi albanezii votam „pana-n panzele albe”, numai si numai cu PDL-ul! Ce daca la ora actuala nu-i decat un partid de handicapati, ce daca patimim „mama ei” pentru acest vot, ce daca ne-am marginalizat cu totul din cauza acestui vot, noi, albanezii, ramanem consecventi : votam „in prostie ” numai si numai cu PDL-ul nostru drag!!! Traiasca PDL in frunte cu presedintele nostru iubit, DEMIS Base !!!

Horea 7 martie 2013 at 14:16

@Tromf

In cazul de fata nu-i vorba de partidul cu care ai votat candva.

E in joc lipsa de onestitate a celui cu care ai fost de acord sa te reprezinte, iar dupa o scurta perioada, te tradeaza (inseala, abandoneaza)!

Marcu 7 martie 2013 at 13:48

Cu 75% pondere in Parlament putem sa ne consideram cu PCR-ul la conducere. Doar ca drapelele au alte culori.

Troamf 7 martie 2013 at 14:07

Noroc cu votul albanezilor, care intotdeauna au fost „Gica-contra” si acum culeg roadele…Totusi, poporul a vrut altfel…In popor se spune ca atunci cand doi iti spun ca esti beat, cel mai bine e sa te duci sa te culci…Cu alte cuvinte – majoritatea decide. Si majoritatea a decis: sut in cur PDL-ului si nani-nani!

Gogomanul 7 martie 2013 at 13:06

Deci nu numai Dumitrel are valiza făcută ci si Mirciulica….
Pleaca ai noștrii,
Vin ai nostrii,
Noi votam mereu,
Ca PROSTII!!!

Dacă Alba va fi capitala de regiune si primește imunitate si Tamas s-ar întoarce… Cam așa se traduce articolul.

contribuabilu` 7 martie 2013 at 14:12

„Ca orice roman impartial, cu toate partidele….” si ” O societate fara principii – care va sa zica nu le are !” Loialitate doctrinara, ideologie, principii, teorii politice ….. toate la gunoi ! „O scrisoare pierduta” de Caragiale a devenit adevarata cronica a faptelor politicienilor nostrii „ejaculati” (vorba lui Vanghelie) de electorat. Se poate orice, cu o singura conditie : sa fie tot ei la „impartit” ! Necazul ca azi maine de impartit pt electoratul roman ramane (eventual ?!) numai coliva. Si poate nici aia !

Status Quo 7 martie 2013 at 17:39

Mare om Hava asta! Mare!

Trebuie sa recunosc, apreciere vesnica.

Adica altii – vezi frunzaverde de Caras si stanisoara de Mehedinti, toti niste oameni cu litera mica – pleaca sa construiasca dreapta in Romania in partidul unei nulitati a politicii, asta pleaca de dragul orasului.

Desi imi scapa putin logica: adica daca pleaca Hava la PSD sau la PNL atunci aia din Brasov sau Sibiu or sa-si scoata palaria si or sa renunte sa-si sustina orasele la capitala de regiune.

Doar pentru ca marele Hava a facut le-a facut cinstea sa li se alature.

Tromf 7 martie 2013 at 18:14

Aici mare dreptate ai, coane Fanica! ” (Status)Quod erat demonstrandum”! Da, se pare ca si nea Mircica se pregateste sa paraseasca corabia (ca orce sobolan, de altfel).A simtit si el ca se scufunda (corabia, desigur) si acum isi ia o marja de siguranta si „baga” povestea cu capitala de regiune…Ce paradox si cu PDL-ul asta: ce-a fost si ce-a ajuns…!Vorba lui nea Boc – „pusca si cureaua lata, ce partid eram odata…!!!

Status Quo 7 martie 2013 at 18:52

Ca pleaca Mircica… asta e. Asta-i omul, asta-i caracterul. Nu m-ar mira prea mult.

Dar ca ar putea disparea PDL nu-i de ras. Efectele ramanerii PSD si PNL in politica rumanesca se vor vedea (si plati) mai incolo. Sau mai incoace.

Problemele mari Romaniei au ramas nerezolvate si eu unul nu vad pe nimeni capabil sa le rezolve.

Cand votezi ca prostu’ nota de plata e sigur pe drum.

Tromf 8 martie 2013 at 8:07

@ Status Quo – Dupa logica matale coane Fanica, „cand votezi ca prostu’ nota de plata e sigur pe drum” – inseamna ca marea majoritate a romanilor (peste 70%, dupa rezultatul votului) sunt prosti…Dar dupa logica mea (si a inca vreo 70% dintre romani) nu-i nici o problema ca dispare PDL-ul, dimpotriva, rad cu gura pana la urechi, ar fi trebuit sa dispara inca de la infiintare, ca poate asa romanii ar fi scapat de chinurile din „epoca portocalie” si mai ales ar fi scapat de un presedinte mascarici…

Status Quo 8 martie 2013 at 10:27

”…– inseamna ca marea majoritate a romanilor (peste 70%, dupa rezultatul votului) sunt prosti… ”

Exact asta am vrut sa spun. Si nu e singura data cand au fost. Marea lor problema e ca nu realizeaza ca sunt. Daca ar realiza ar fi un pas spre ”desteptare”.

Cat despre epoca portocalie si mascarici, asta o sa fie inlocuita cu epoci rosii si galbene si kkrai. Multumit, Caragiale?

Tromf 8 martie 2013 at 13:37

Vezi, asta-i cusuru’ tau, coane Fanica: esti mojic, nu prea stii sa pierzi! Te-am prins, Tromf!

dolfi 7 martie 2013 at 18:56

Pleaca ai noștrii,
Vin ai nostrii,
SI VOI VA CERTATI CA PROSTII!!!

edy 7 martie 2013 at 20:04

se scufundă flota…pardon Corabia.

IceAge 8 martie 2013 at 8:12

Trecand peste faptul ca ideea nu e rea, din pacate, este SINGURA solutie in acest moment ca Alba Iulia sa devina capitatala de regiune.
In conditiile in care Atanasiu este intr-o mare disgratie (ati vazut ce rezultate minunate au obtinut la congres cei din Alba, ce s-au mai laudat cu functiile obtinute ) si Darzu care NU CONTEAZA, se pare ca, desi nu ne place, singurul lucru care conteaza e capitalul politic pe care poate sa il aduca Hava.
Analizand un pic situatia din Transilvania vedem ca PSD nu are nici un lider important in zona. (cinstit sa fim nu prea are nici la nivel national, echipa lui Ponta e aproape inexistenta, Ministrii cabinetului sun niste catastrofe gen Corlateanu sau niste nulitati … „no name” impusi de diferite grupuri de interese financiare numite filoane de drenare a banilor publici).
In conditiile in care Johanis a trecut la PNL pentru a obtine capitala regionala la Sibiu si desigur pentru ca vizeaza sefia PNL si postul de prim ministru, este de asteptat ca PSD-ul sa caute pe de o parte solutii regionale – Transilvania, Iar pe de alta parte s-ar putea sa vedem o ruptura a USL. Trebuie sa fie cineva pro si cineva contra.
Speram ca daca cumva bate palma sa obtina si niste bani pentru investitii in Alba Iulia de la Ponta, pe langa desigur capitala Regionala.
Ar fi frumos sa avem in cetate in sediul pe care cu mult lux si multi bani Consiliul Judetean il renoveaza, PRELUAT DE GUVERNATORUL DE REGIUNE.
Va muri echipa PNL, Dumitrel – Roman, de ciuda.
Auzi sa le ia palatul Mirciulica …
Trist e ca numarul de locuri de munca scade, firmele au tot mai multe probleme financiare, finantele publice nu sprijina cu nimic dezvoltarea si totul se scumpeste. Inca un guvern care aplica tactica Mos Ion Roata.

HH(87,53%) 8 martie 2013 at 11:16

ASTIA-S OAMENI, SI-AU SCHIMBAT DE 2-3 ORI CULOAREA, ACUM SI-AR SCHIMBA SI PARTIDUL ” PENTRU BINELE NOSTRU’, PANA UNDE POATE FI ACCEPTATA IPOCRIZIA, MINCIUNA, MARLANIA ?!! CE LEGATURA ARE ASTA CU POLITICA, O „ARTA A COMPROMISULUI ” SI NU A COMPROMITERII ?
DACA AR „FI SPRE BINELE NOSTRU” TI-AI SCRIE SI NUMELE CU LITERE MICI, AI LINGE UNDE AI SCUIPAT…. CE AI MAI FACE ???

Viorel 8 martie 2013 at 12:21

Mare lovitura,e doliu in PDL si mare sarbatoare in PSD.In sfarsit PSD-ul va avea un lider regional care va rivaliza cu Almanahe.Probabil ca cei din PSD s-au orientat spre BARONUL HAVA,intrucat si-a dovedit „competentele”in a fura din banii publici si cum foamea e mare in PSD,colonelul HAVA va fi un bun aducator de bani .avand deja cararile batatorite.Chestia cu capitala regionala este praf in ochii celor care l-au ales si pe care-i fraiereste in continuare .Vorba lui Berceanu :Sa plece toti tradatorii din PDL.A inceput curatenie de primavara