Ministerul Fondurilor Europene detensionează situația de la vârful OIR POSDRU Centru. Paula Pleșa a fost desemnată să exercite cu caracter temporar funcția de director executiv
Ministerul Fondurilor Europene detensionează situația de la vârful OIR POSDRU Centru. Paula Pleșa a fost desemnată să exercite cu caracter temporar funcția de director executiv • Alexandra Rus, care a deținut temporar funcția de director executiv, a revenit pe postul de director executiv adjunct
OIR POSDRU Centru, agenție guvernamentală cu sediul la Alba Iulia care gestionează fonduri UE din domeniul resurselor umane, aflată în subordinea Ministerului Fondurilor Europene, are un nou director executiv. Recent, prin decizie a ministrului Fondurilor Europene a fost
desemnată, temporar, pe post, Paula Alina Pleșa, inspector superior în cadrul instituției.
Numirea acesteia detensionează pe moment situația de la vârful instituției și a scandalului care există de aproximativ două luni. Pănă acum postul de director executiv a fost deținut, tot prin exercitare cu caracter temporar, de Alexandra Rus, care, după numirea Paulei Pleșa, a revenit pe funcția de director executiv adjunct, obținută prin concurs.
Anterior deciziei de a se face schimbări la conducerea instituției, activitatea OIR POSDRU Centru a fost vizată de o verificare a corpului de control al ministrului Fondurilor Europene.
Disensiunile au apărut înainte de organizarea concursului pentru funcția de director executiv, care a avut loc în luna iulie. Toate cele trei candidate înscrise în concurs au fost declarate respinse după proba scrisă. La concurs s-au înscris directorul executiv în funcție la momentul respectiv, Alexandra Cristina Rus, dar și alte candidate din cadrul instituției – Simona Besoiu și Ionela Maria Mihăilescu, ultima fiind susținută de liderul PSD Alba, deputatul Ioan Dîrzu, pentru a ocupa postul. Aceasta a lucrat în ultimii ani la Agenția Județeană Alba pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) din subordinea Ministerului Muncii, iar în acest an s-a transferat la OIR.
Cele trei aspirante la funcția de director general au trecut cu brio de prima probă din concurs – verificarea cunoștințelor IT, dar s-au împiedicat la proba scrisă. Alexandra Rus a obținut cel mai mare punctaj – 46,45 de puncte, urmată de Simona Besoiu – 27 de puncte și Ionela Mihăilescu – 23,4 puncte.
Pentru a fi declarați admiși, concurenții ar fi trebuit să obțină minimum 70 de puncte. În ziua când a avut loc proba scrisă, în presa centrală a apărut un articol critic la adresa candidatei Ionela Mihăilescu, în care se făceau inclusiv afirmații legată de o posibilă situație de incompatibilitate. Aceasta s-a materializat și cu o sesizare la Agenția Națională de Integritate, ai cărei reprezentanți au solicitat, deja, documente de la instituții din Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Parada Rozelor între Aiud și Ciumbrud, debut spectaculos și înmiresmat al celui mai parfumat eveniment din România, Sărbătoarea Rozelor 2026
Parada Rozelor între Aiud și Ciumbrud, debut spectaculos și înmiresmat al celui mai parfumat eveniment din România, Sărbătoarea Rozelor 2026 Sărbătoarea Rozelor 2026 a debutat, sâmbătă, 27 iunie 2026, cu o spectaculoasă și înmiresmată Paradă a Rozelor între Aiud și Ciumbrud. La Parada Rozelor, pe traseul Colegiul Național „Bethlen Gabor” Aiud – Ciumbrud, participă Fanfara […]
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]









