Ministerul Fondurilor Europene detensionează situația de la vârful OIR POSDRU Centru. Paula Pleșa a fost desemnată să exercite cu caracter temporar funcția de director executiv
Ministerul Fondurilor Europene detensionează situația de la vârful OIR POSDRU Centru. Paula Pleșa a fost desemnată să exercite cu caracter temporar funcția de director executiv • Alexandra Rus, care a deținut temporar funcția de director executiv, a revenit pe postul de director executiv adjunct
OIR POSDRU Centru, agenție guvernamentală cu sediul la Alba Iulia care gestionează fonduri UE din domeniul resurselor umane, aflată în subordinea Ministerului Fondurilor Europene, are un nou director executiv. Recent, prin decizie a ministrului Fondurilor Europene a fost
desemnată, temporar, pe post, Paula Alina Pleșa, inspector superior în cadrul instituției.
Numirea acesteia detensionează pe moment situația de la vârful instituției și a scandalului care există de aproximativ două luni. Pănă acum postul de director executiv a fost deținut, tot prin exercitare cu caracter temporar, de Alexandra Rus, care, după numirea Paulei Pleșa, a revenit pe funcția de director executiv adjunct, obținută prin concurs.
Anterior deciziei de a se face schimbări la conducerea instituției, activitatea OIR POSDRU Centru a fost vizată de o verificare a corpului de control al ministrului Fondurilor Europene.
Disensiunile au apărut înainte de organizarea concursului pentru funcția de director executiv, care a avut loc în luna iulie. Toate cele trei candidate înscrise în concurs au fost declarate respinse după proba scrisă. La concurs s-au înscris directorul executiv în funcție la momentul respectiv, Alexandra Cristina Rus, dar și alte candidate din cadrul instituției – Simona Besoiu și Ionela Maria Mihăilescu, ultima fiind susținută de liderul PSD Alba, deputatul Ioan Dîrzu, pentru a ocupa postul. Aceasta a lucrat în ultimii ani la Agenția Județeană Alba pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) din subordinea Ministerului Muncii, iar în acest an s-a transferat la OIR.
Cele trei aspirante la funcția de director general au trecut cu brio de prima probă din concurs – verificarea cunoștințelor IT, dar s-au împiedicat la proba scrisă. Alexandra Rus a obținut cel mai mare punctaj – 46,45 de puncte, urmată de Simona Besoiu – 27 de puncte și Ionela Mihăilescu – 23,4 puncte.
Pentru a fi declarați admiși, concurenții ar fi trebuit să obțină minimum 70 de puncte. În ziua când a avut loc proba scrisă, în presa centrală a apărut un articol critic la adresa candidatei Ionela Mihăilescu, în care se făceau inclusiv afirmații legată de o posibilă situație de incompatibilitate. Aceasta s-a materializat și cu o sesizare la Agenția Națională de Integritate, ai cărei reprezentanți au solicitat, deja, documente de la instituții din Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău
Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău Decathlonul Dacic a reprezentat punctul culminant competițional al celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Cetăților Dacice, desfășurat în perioada 26–28 iunie 2026 în zona Piatra Craivii – Bucerdea Vinoasă – Cricău. Competiția a adus la start reprezentanții […]
VIDEO | Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan
Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de […]
Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat
Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat Furnizarea apei potabile va fi restricționată temporar în mai multe localități din județul Alba, în contextul temperaturilor ridicate și al consumului crescut, inclusiv pentru activități agricole. Măsura a fost anunțată de SC APA CTTA SA Alba, în […]









