Mihai Viteazul – 411 ani de la intrarea triumfală în Alba Iulia
1 Noiembrie este (sau mai degrabă ar trebui să fie) pentru albaiulieni o dată importantă pentru coeziunea comunităţii. Din păcate, ieri, la ceremonia de depunere de coroane de flori la statuia lui Mihai Viteazul, ceremonie prilejuită de împlinirea a 411 ani de la intrarea triumfală a voievodului în Alba Iulia, prea puţini au fost cei care au venit din proprie iniţiativă să-i aducă un omagiu întâiului unificator. Noroc cu instituţiile publice, partidele politice şi câţiva oameni ninşi la tâmple, membri ai asociaţiilor culturale dedicate păstrării şi promovării istoriei, limbii şi culturii române. Sigur că aducerea cu arcanul a publicului la aceste acţiuni nu este recomandabilă, dar nu trebuie să cădem în extrema cealaltă şi să le ignorăm complet. Mă întreb dacă ieri, la ora 12, nu se desfăşura în nicio şcoală din Alba Iulia vreo oră de istorie în cadrul căreia elevilor să li se ofere o activitate în afara clasei. Dar de, elevii, chiar şi cei din ciclul primar, primesc teme pentru acasă pe care li se spune clar că trebuie să le facă pe internet! Însă cunoaşterea nu se rezumă la acest instrument. Sentimentul apartenenţei la comunitate nu se construieşte pe internet. Deşi Instituţia Prefectului Alba, în colaborare cu Colegiul Militar „Mihai Viteazul” şi Muzeul Naţional al Unirii, a creat cadrul de manifestare, omagierea lui Mihai Viteazul la 411 ani de la intrarea în Alba Iulia în ovaţiile miilor de ardeleni veniţi atunci să-l întâmpine, a fost una prea puţin triumfală. (A.D.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari