Rămâi conectat

Actualitate

Microsoft, în negocieri pentru a achiziționa platforma TikTok, dezvăluie președintele SUA Donald Trump

Bera Larisa

Publicat

în

Microsoft, în negocieri pentru a achiziționa platforma TikTok, dezvăluie președintele SUA Donald Trump

Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a anunțat recent, că Microsoft este în negocieri pentru achiziționarea platformei TikTok, potrivit Reuters. Președintele a menționat că preferă să vadă o competiție acerbă între potențialii cumpărători ai aplicației.

Citește și: Controversata campanie PNL pe TikTok care a ajuns să îl promoveze pe Georgescu ar fi fost „ideea lui Rareș Bogdan”

Reprezentanții Microsoft au refuzat să comenteze, iar TikTok și ByteDance nu au răspuns imediat solicitărilor Reuters pentru declarații, în afara orelor normale de program.

TikTok, în centrul tensiunilor privind securitatea națională

Aplicația TikTok, care are aproximativ 170 de milioane de utilizatori în SUA, a fost temporar blocată înainte ca o lege să intre în vigoare pe 19 ianuarie. Legea cerea companiei-mamă chineze ByteDance să vândă TikTok pe motive de securitate națională sau să se confrunte cu o interdicție.

După preluarea mandatului pe 20 ianuarie, Trump a semnat un ordin executiv care amâna cu 75 de zile aplicarea legii.

Trump a menționat săptămâna trecută că este în discuții cu mai mulți potențiali cumpărători și că va lua o decizie cu privire la viitorul aplicației în termen de 30 de zile.

Elon Musk și o nouă propunere de fuziune

Președintele american a afirmat anterior că ar fi deschis ca miliardarul Elon Musk să cumpere TikTok, dacă CEO-ul Tesla ar fi interesat. Totuși, Musk nu a comentat public această posibilitate.

Duminică, startup-ul de inteligență artificială Perplexity AI a propus o fuziune cu TikTok, iar guvernul american ar putea deține până la jumătate din compania rezultată, a declarat o sursă pentru Reuters.

Microsoft și istoria negocierilor pentru TikTok

Aceasta ar fi a doua oară când Microsoft este implicată în discuții pentru achiziționarea TikTok. În 2020, Trump a cerut separarea versiunii americane a TikTok de ByteDance din motive de securitate națională.

Microsoft a fost unul dintre principalii ofertanți la acea vreme, dar negocierile au eșuat rapid. Încercările de divizare a TikTok s-au încheiat la scurt timp după ce Trump și-a încheiat primul mandat.

CEO-ul Microsoft, Satya Nadella, a descris acea tranzacție ca fiind „cel mai ciudat lucru la care am lucrat vreodată”. În 2021, Nadella a adăugat că guvernul american avea „cerințe foarte specifice, care apoi au dispărut pur și simplu.”


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Vremea în România: Temperaturi mai mici decât cele specifice în săptămâna 17-23 martie 2025: Prognoza până în 14 aprilie 2025

Lucian Daramus

Publicat

în

Vremea în România: Temperaturi mai mici decât cele specifice în săptămâna 17-23 martie 2025: Prognoza până în 14 aprilie 2025 Meteorologii prognozează pentru săptămâna 17-23 martie temperaturi mai mici decât cele specifice perioadei. Din 24 mertie 2025, până la jumătatea lui aprilie, însă, temperaturile se vor situa peste cele obişnuite. Citește și: Cum va fi […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea