Ştirea zilei

Mesajul lui Hava după gafa jenantă a premierului Dăncilă: Când din haosul neuronal se nasc confuzii între Alba Iulia și Blaj, intre 1848 și 1918, doamna merită o pauză

Ioana Oprean

Publicat

în

Primarul din Alba Iulia, Mircea Hava, a scris pe Facebook, după ce Viorica Dăncilă a confundat Câmpia Libertății cu Câmpul lui Horea, că ”doamna merită o pauză”, iar în invitația pe care o va trimite de 1 Decembrie, ”din protocol, nu din convingere”, va atașa coordonate GPS, să un se piardă la Blaj.

”Dănchill out! Luați o pauză, doamnă! Ăsta e singurul gând care îmi vine în minte după prestațiile halucinante ale prim-ministrei din ultima săptămână. Când nu te pricepi la nimic, ai măcar umbra de urmă de bun simț să stai <la cutie>. Însă ea insistă să livreze gafă peste gafă, bulă după bulă, zi după zi. Că nu le nimerește pe alea internaționale, mai că am mai putea înțelege, că nu-i diplomat de carieră și, până la urmă, până și diplomatul, pentru ea, nu-i decât o prăjitură, cel mult un tort. Dar când din haosul neuronal se nasc confuzii între Alba Iulia și Blaj, intre 1848 și 1918, doamna merită o pauză. Mare”, a scris, Mircea Hava, duminică, pe pagina sa de Facebook.

Primarul din Alba Iulia a adăugat că în invitația oficială de 1 Decembrie pe care o va trimite premierului vor fi atașate și coordonate GPS pentru Alba Iulia, ”să n-o pierdem la Blaj”.

”Dănciloza pare să fie cea mai recentă afecțiune guvernamentală, iar dăncilul este noua unitate de măsură pentru minusul de cunoștințe generale. În invitația oficială pentru 1 Decembrie, pe care va trebui să i-o trimitem, din protocol, nu din convingere, o să-i rog pe colegi să atașeze coordonate GPS pentru Alba Iulia. Să n-o pierdem pe la Blaj. E momentul pentru un concediu plăcut pe plajă, la Sinaia! P.S. Alba Iulia se scrie fără cratimă!”, a mai scris Hava.

Premierul Viorica Dăncilă a făcut o confuzie în mesajul transmis, duminică, de Ziua Imnului, vorbind despre „cei care la 1 decembrie 1918 s-au adunat pe Câmpia Libertăţii de la Alba-Iulia”. Câmpia Libertăţii se află la Blaj, nu în Alba Iulia, iar adunările naţionale de aici au avut loc în 1848.

“Marcăm astăzi Ziua Imnului Naţional al României, sărbătoare cu o încărcătură aparte în Anul Centenar al Marii Uniri. „Deşteaptă-te, române!” le-a insuflat curaj românilor în multe momente ale istoriei moderne. I-a mobilizat si pe cei care la 1 decembrie 1918 s-au adunat pe Câmpia Libertăţii de la Alba-Iulia, acordurile sale exprimând atunci bucuria voinţei împlinite a românilor de unitate. Astăzi, ”Deşteaptă-te, române!” este imnul nostru naţional şi ne emoţionează ori de câte ori îl auzim ca o încununare a succeselor compatrioţilor noştri”, se arată în mesajul Vioricăi Dăncilă, de Ziua Imnului.

Puțin mai târziu, mesajul transmis de premier cu această ocazie a fost modificat, fiind scoasă din el ”Câmpia Libertății”.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult