Mesajul inspectorului școlar general al IȘJ Alba, Marcela Dărămuș, de Ziua Învățătorului
Ziua de 5 iunie poartă semnificația zilei de naștere a dascălului Gheorghe Lazar, întemeietorul învățămantului modern romanesc. Învățătorul este cel ce îndeplinește o chemare, o înclinație, o profesiune de o deosebită importanță, aceea de a asigura pregătirea de bază a personalității tinerelor generații deschizându-le orizontul spre viitoarea pregătire profesională dar și pregătirea pentru primii pași în viață. Participare, comunicare, îndrumare, dezvoltare, perfecționare, performanță, tenacitate, iubire, sensibilitate și prietenie iată în câte moduri putem clasifica toată strădania noastră, a cadrelor didactice, spre victoria finală, spre scopul mult dorit, spre marea noastră realizare: dezvoltarea într-un mod armonios și prosper a copilului aflat la început de drum.
Startul în viață, o provocare ce necesită multă asumare, conștientizat de fiecare învățător, demonstrează calitatea de expert, de profesionist a acestui ghid al demersului pedagogic prin încurajarea, stimularea copilului, respectandu-i totodata candoarea, spontaneitatea și naturalețea.
Și la această zi omagială, afișăm cu recunoștință și mulțumire toată admirația noastră față de educator, învățător, întregul corp profesoral din cadrul fiecărei unități de învățământ din țară și din județul Alba. Este acea zi specială în care toate energiile pozitive se îndreaptă spre aceștia luminandu-i și călăuzindu-le calea, oferindu-le din plin putere, tact, răbdare și perseverență, sensibilitate și flexibilitate, dragoste și adevăr, energie și curaj. Mii de motive pentru ca aceștia să fie realmente apreciați de noi toți.
Sincere felicitări pentru toata munca depusă și un călduros ”La mulți ani!”
Inspector școlar general al IȘJ Alba,
Marcela Dărămuș
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României