Marşul Unirii, organizat duminică la Alba Iulia: înălţător şi, totodată… dezamăgitor!
După cum anunţam într-o ediţie precedentă a cotidianului nostru, duminică, 13 mai, ora 17.00, la Alba Iulia a fost organizat Marşul Unirii, o manifestare cu caracter patriotic şi apolitic, ca formă de protest faţă de amintirea mizerabilului rapt al Basarabiei prin tratatul de la Bucureşti, din 1812, de la semnarea căruia se împlinesc 200 de ani. La manifestare, ce a fost organizată de Asociaţia „Realitate şi Adevăr” Alba-Chişinău, în ciuda unei ploi mocăneşti ce s-a cernut toată ziua, au participat aproximativ 100 de persoane. Astfel, organizatorilor, în frunte cu preşedintele asociaţiei, domnul Dan Măriuţă, li s-au alăturat patrioţii veterani de la Asociaţia „1 Decembrie 1918, pentru independenţa şi integritatea României”, respectiv ec. Ioan Străjan şi prof. Ilie Furduiu, Liga Studenţilor de la Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, precum şi reprezentanţii PNL (consilierul local Gabriel Pleşa şi vicepreşedintele Rareş Buglea, nelipsiţi de la astfel de evenimente civice) şi ai PSDM, respectiv candidatul acestei formaţiuni pentru fotoliul de primar al municipiului Alba Iulia, domnul Gheorghe Jibetean. Desigur, cei menţionaţi mai sus au participat ca simpli cetăţeni, fără a-şi aroga vreun merit politic şi ferindu-se de sloganuri. Alături de ei, ca o dovadă a faptului că nu au pierit toţi bărbaţii din ţara asta, s-au aflat câţiva tineri albaiulieni, un grup de mihălţeni tari ca stânca, în frunte cu avocatul Ioan Breazu, un alt grup de ordeni hotărâţi şi unul de vinţeni. Deşi şi-a anunţat prezenţa, Fanfara Centrului Cultural „Lucian Blaga” nu a onorat manifestarea cu prezenţa, dar Centrul „Augustin Bena” şi-a trimis, totuşi, ansamblul folcloric. De menţionat faptul că au venit tulnicăresele, tocmai de la Câmpeni, şi „Mugurii de tezaur”, alături de doamna Leontina Fărcaş.
Manifestarea a constat într-un marş cu un drapel tricolor de mari dimensiuni în frunte, purtat de toţi cei prezenţi, de la Obeliscul lui „Horea, Cloşca şi Crişan, până la Casa de Cultură a Sindicatelor, unde au avut loc scurte luări de cuvânt (apolitice!) şi un mini-recital folcloric. A fost prezent şi un reprezentant al Arhiepiscopiei de Alba Iulia, în persoana părintelui Alin Albu. Înălţător, cu adevărat, dar şi… dezamăgitor. Ne aşteptam la o mai mare participare, din moment ce sunt atâţia ce folosesc tema patriotismului ca pe o monedă de câştigat imagine proprie, dar care nu au catadicsit să fie prezenţi. Trebuie să recunoaştem, totuşi, că liberalul Gabriel Pleşa a reprezentat cu cinste Consiliul Local Alba Iulia, iar Ioan Bâscă a reprezentat Consiliul Judeţean Alba. Manifestarea va continua în data de 16 mai, ora 15.00, cu depunerea de coroane de flori la busturile marilor patrioţi care au fost Adrian Păunescu şi Grigore Vieru, de către asociaţia organizatoare: „Realitate şi Adevăr”, Alba Chişinău.
Ioan HĂNŢULESCU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
DUMINICĂ: Ăștia sunt Balcanii – teatru în aer liber, cu Skepsis, în fața Muzeului Național al Unirii Alba Iulia
DUMINICĂ: Ăștia sunt Balcanii – teatru în aer liber, cu Skepsis, în fața Muzeului Național al Unirii Alba Iulia Duminică, 21 iulie 2024, ora 19.30, în fața Muzeului Național al Unirii Alba Iulia, Skepsis vă invită la o o nouă seară de teatru în aer liber! Citește și: Truck Tuning Art 2024: Sute de litri […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață