Politică Administrație

Marius Anghel, PDL Alba Iulia: ”Descentralizare marca USL”

Ioana Oprean

Publicat

în

Proiectul de lege privind stabilirea unor măsuri de descentralizare a unor competenţe exercitate de unele ministere şi organe de specialitate ale administraţiei publice centrale  precum și a unor măsuri de reformă privind autoritățile administrației publice locale și funcționarii publici, pentru care Guvernul își va asuma răspunderea săptămâna viitoare, a fost făcut în pripă și cât se poate de simplist, acest lucru demonstrând faptul că Guvernul vrea doar să scape de o mare parte din cheltuielile pe care le are și să le arunce în spatele autorităților locale.

Din poziția celor care preiau aceste instituții am formulat câteva amendamente care să faciliteze un proces corect de transfer către autoritățile locale al instituțiilor publice din domeniul sportului.

Conform acestui proiect, de la Ministerul Tineretului și Sportului vor fi transferate Direcția pentru Sport și Tineret Alba care va trece în subordinea Consiliului Județean Alba și Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia care va trece în subordinea Consiliului Local Alba Iulia.

Propunerile făcute vizează 3 aspecte:

1. Păstrarea la bugetele locale a jumătate din veniturile provenite din 1% din taxele și accizele aplicate pentru țigarete, țigări și băuturi alcoolice colectate la nivelul fiecărui județ și utilizarea acestora doar pentru sprijinirea sportului de performanță

– Dacă până acum toate aceste venituri erau virate la bugetul MTS și distribuite după bunul plac al celor de la București, de la momentul realizării procesului de descentralizare aceste vor fi repartizate transparent și utilizate pentru dezvoltarea sportului din fiecare județ.

2. Pentru structurile din domeniul sportului care fac obiectul acestui proiect de lege se impune stabilirea alocației bugetare anuale de la administrația centrală în funcție de performanțele obținute în anul precedent

– Până acum bugetele respectivelor instituții erau stabilite de minister după bunul plac, în nici un caz după performanțele obținute. De exemplu CS Unirea Alba Iulia a avut aprobat pentru 2013 un buget de 390.000 lei în timp ce bugetul mediu pentru cluburile din subordinea MTS pentru acest an a fost de 1.857.416 lei, asta în condițiile în care clubul albaiulian s-a situat tot timpul în prima jumătate a ierarhiei întocmite pe baza performanțelor sportive,  în ultimii 4 ani.

Stabilirea alocațiilor bugetare trebuie să fie transparentă și să se facă după criterii de performanță bine stabilite astfel este stimulată implicarea autorităților locale, direcțiilor județene pentru sport și tineret și cluburile sportive în susținerea mișcării sportive și  obținerea de rezultate atât pe plan intern cât și internațional.

În condițiile în care, în lege, nu se stipulează expres alocarea anuală a bugetului de către administrația centrală în funcție de performanțe, pe baza unor criterii bine stabilite, voi refuza preluarea clubului de la minister” , a spus Mircea Hava – Primarul Municipiului Alba Iulia.

3. Bogdan Chițoiu,  ministrul finanțelor, a afirmat că Guvernul dorește reducerea cu 10 % a personalui din instituțiile supuse procesului de descentralizare atât la nivel central cât și local.

E o mare prostie, din 2 motive:

– prin transferul responsabilităților către autoritățile locale, o mare parte dintre funcționarii ministerului nu își mai au obiectul muncii, așa că acelea sunt posturile care trebuie reduse,

– la nivelul instituțiilor publice care trec în subordinea autorităților locale a mai existat un val de restructurări în ultimii 3 ani, astfel că o nouă reducere de personal ar face imposibilă funcționarea acestora.(ex. personalul CS Unirea Alba Iulia a fost restructurat în 2011 de la 14,5 posturi la 9 posturi)

Tot ceea ce sperăm e ca aceste observații să fie luate în considerare și susținute de către toți parlamentarii indiferent de culoarea politică.

Marius ANGHEL, vicepreședinte BPL Alba Iulia


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții

Bogdan Ilea

Publicat

în

Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Ilie Bolojan, ales președinte al Partidului Național Liberal. Cine sunt membrii echipei de conducere

Ioana Oprean

Publicat

în

Ilie Bolojan, ales președinte al Partidului Național Liberal. Cine sunt membrii echipei de conducere Ilie Bolojan a fost ales duminică, 21 iunie 2026, în funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului organizat la Romexpo. Bolojan a rămas singur în această competiție, după ce Adrian Veștea a anunțat vineri, 18 iunie 2026, că […]

Citește mai mult

Politică Administrație

PSD decide astăzi dacă susține guvernul Veștea: Ședință importantă convocată duminică. Condițiile, „economia trebuie făcută pentru oameni”

Ioana Oprean

Publicat

în

PSD decide astăzi dacă susține guvernul Veștea: Ședință importantă convocată duminică. Condițiile, „economia trebuie făcută pentru oameni” Consiliul Politic Național al PSD se reunește astăzi, 21 iunie 2026, într-o ședință cu miză politică majoră, pentru a decide dacă partidul va intra la guvernare alături de viitorul guvern Veștea sau va rămâne în opoziție. PSD condiționează […]

Citește mai mult