Rămâi conectat

Sport

LIVE-SCOR: CSM Școlar Reșița – Metalurgistul Cugir 2-0 (0-0) | Derby pentru promovare ratat de gruparea de sub Drăgana

Dan HENEGAR

Publicat

în

URS Construct

În Valea Domanului, CSM Școlar Reșița – Metalurgistul Cugir 2-0 (0-0), goluri marcate de M. Staicu (66) și Velcotă (72). “Roș-albaștrii” au ratat derby-ul contra unei contracandidate la promovare, au suferit al doilea eșec la rând și au pierdut șanse importante în cursa spre eșalonul superior, ratând acest examen, după un al doilea act dezamăgitor.

Gruparea lui Leo Doană face o nouă victimă din Alba, după ce runda trecută a învins în “Cetate” și a ajuns la a 10-a victorie în ultimele 11 dispute, îndreptându-se spre Liga a 2-a!

Cugirenii au acuzat din plin accidentările din linia defensivă, Vitinha și Ov. Morariu, prăbușindu-se după deschiderea scorului.

*2-0, MIN. 72: VELCOTĂ a șutat din careu și a majorat avantajul

*1-0, MIN. 66: M. STAICU a preluat nestingherit în centrul careului, l-a fentat pe N. Bănică și a marcat, după o centrare de pe dreapta și o eroare a defensivei adverse, surprinsă la o lovitură liberă

După pauză, în minutul 50, Vlădia a reluat cu capul, dar a parat N. Bănică. În minutul 59, Staicu a șutat în diagonală, pe lângă vinclul stâng.

În minutul 2, Cîrstean a reluat din întoarcere, alături. În minutul 9, reluare alături, cu capul D. Ene, la centrarea lui Vădrariu. În minutul 16, Ov. Morariu a reluat peste transversală, la centrarea lui P. Păcurar. În minutul 30, Breșneni a tras de la 25 de metri pe jos, a prins N. Bănică. Gazdele solicită un penalty în minutul 37, pentru henț la  Bold, aflat în duel cu Săulescu. Bold (39) are un șut excelent de la 25 de metri respind din vinclu de Zimmermann. În minutul 45+2, reluare cu capul Vădrariu, respinsă de N. Bănică

CSM Școlar: Zimmermann – Szijj, Bactăr, Vlădia, Vadasis – Săulescu (43, Velcotă), D. Toma, Breșneni, D. Ene – Vădrariu, M. Staicun (81, Banac); rezerve Toader, Mierlici, Babei, Al. Roșca, Velcotă, Mustețea. Antrenor Leo Doană.
Metalurgistul: N. Bănică – Bold (88, Lang), Morariu (62, I. Grozav), Itu, Vitinha (35, Făgărășanu) – Șaucă, Dohotariu, Dican, Cercel – P. Păcurar, Cîrstean (57, Necșulescu); rezerve Dicu, M. Neagu, Vărărean. Antrenor Călin Moldovan.

În plus antrenorul Călin Moldovan a efectuat o serie de modificări în formula de start titularizându-i pe Itu, Șaucă, Dohotariu, Cercel sau Cîrstean

Seria a 4-a este una “nebună” în privința bătăliei pentru accederea în eșalonul superior, cea mai echilibrată din acest punct de vedere din eșalonul terț, cu un lider surprinzător.  Formația de sub Drăgana a pășit fals etapa precedentă, când a ratat șansa să urce în fotoliul de lider, a coborât pe locul al 4-lea și încearcă reabilitarea în acest derby al “intemediarei”, împotriva unui oponent care a câștigat fără emoții pe “Cetate”, ajungând pe ultima treaptă a podiumului.

Foto, text: Ștefan MORARU (caon.ro)


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

Liga 3 se reia cu două derby-uri „de Alba”, la Cugir și pe „Cetate”! CSM Unirea Alba Iulia și CSU Alba Iulia, rivale în cursa spre Liga 2

Dan HENEGAR

Publicat

în

Liga 3 se reia cu două derby-uri „de Alba”, la Cugir și pe „Cetate”! CSM Unirea Alba Iulia și CSU Alba Iulia, rivale în cursa spre Liga 2 După o pauză prelungită, o vacanță care a durat 83 de zile, la finele săptămânii se reia eșalonul terț. Cele patru conjudețene activează în Seria 7, iar […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea