LIVE-SCOR, CSM Lugoj – Metalurgistul Cugir 1-2 (0-1) | „Roș-albaștrii”, prima victorie din retur

Metalurgistul Cugir a repurtat la Lugoj, prima victorie din 2019, 2-1 (1-0) cu CSM Lugoj, penultima clasată a Seriei a 4-a. Cugirenii și-au respectat statutul de favoriți și au cucerit toate punctele, victoria fiind obligatorie după remiza de sub Drăgana, cu Crișul Chișineu Criș, din runda inaugurală a returului.

Cugirenii au dominat confruntarea, au ratat o sumedenie de ocazii, având și o bară în prima repriză, prin Făgărășanu.

*Gazdele, două penalty-uri!

Autogolul lui Onțel (14) a dezmorțit tabela, iar fostul unirist P. Păcurar (78) a majorat avantajul „roș-albaștrilor, iar în prelungiri gazdele au înscris din penalty, prin căpitanul E. Miculescu (90+5). Asta, după ce în minutul 88, portarul Crivăț a apărat un penalty, executat de Onțel, fotbalist devenit eroul negativ al penultimei clasate, cu un autogol și un penalty ratat! Runda viitoare cugirenii întâlnesc CS Hunedoara pe propriul teren.

*Călin Moldovan: „Un arbitraj execrabil”

Este important că am reușit să cucerim toate punctele, după un meci dominat, cu multe ocazii ratate. Am avut însă parte de un arbitraj execrabil, o bătaie de joc la adresa jucătorilor. Adversarii au primit în final două lovituri de pedeapsă, la faze în care nici nu se punea problema!„, a spus Călin Moldovan.

*0-1, min. 14: autogol Onțel, ce a deviat balonul în propria-i poartă, la un corner executat de Necșulescu

*0-2, min. 78: P. PĂCURAR, fostul unirist, a majorat avantajul, cu un șut de la 18 metri

Bănățenii au o zestre precară, numai șase puncte acumulate și nu contează pe Ankomah – eliminat runda precedentă pe “Cetate”, în disputa cu Unirea Alba Iulia. “Roș-albaștrii” s-au impus în tur cu 3-0, însă au ratat etapa anterioară oportunitatea de a se apropia la 4 “lungimi” de lider și a urca pe poziția secundă, clasându-se pe locul al 5-lea (cu 29 de puncte).

Echipe de start:

CSM Lugoj: F. Andrei – B. David, Giuga, E. Miculescu/ cpt, D. Filip – Hrudei, Kim, Temitope, Maier – Onțel, Kiala; rezerve Iovicin, Carabaș, Mihoc, Rațiu, Makongo, Ursan. Antrenori Ilie Rotariu și Călin Cojocaru

Metalurgistul: Crivăț – Bold (85, Itu), Ov. Morariu/ cpt, I. Grozav, Vitinha – Șaucă (75, Șuteu), Dican, P. Păcurar, Dicu (71, Dohotariu)– Necșulescu, Făgărășanu (65, Cîrstean); rezerve N. Bănică, Lang, Vărărean. Antrenor Călin Moldovan.

Arbitri M. Omuț (Satu Mare), Ad. Buda (Hunedoara), Cr. Bumb (Băcia) Observatori S. Mocanu (Arad), I. Rădulescu (Tg. Jiu)

Viitorul Sântimbru a urcat pe locul secund în Liga 4, după etapa a 24-a. Spicul Daia a scorul etapei cu CSM Unirea Alba Iulia, golgheterul Greapcă, hat-trick pentru Energia *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0) Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei și este foarte aproape să devină campioana celui de-al 4-lea […]