Ştirea zilei

Liga 4 / Festival ofensiv pe ”Aiudel” într-o sâmbătă cu victorii pe linie ale gazdelor

Gazdele au luat toate punctele în meciurile de sâmbătă din Liga 4

Meciurile de sâmbătă 3 septembrie din prima etapă a Ligii 4 de fotbal s-au încheiat cu victorii pe linie ale gazdelor.

La Aiud, pe stadionul ”Aiudel”, AFC Kinder Teiuș a trecut spectaculos, cu 4-3, de Inter Unirea, după ce oaspeții au condus cu 2-0 și 3-2, fiind decisive golurile marcate în repriza secundă de Vlad Rancea și Raul Domșa, veniți din postura de rezerve. Industria Galda de Jos s-a impus în duelul de acasă cu mândria fotbalistică a comunei Hopârta, la care, între alții, evoluează acum și ex-găldeanul Bălaș. Cuprirom Abrud, din postura de nou-promovată, a tremurat în final pentru a obține victoria, deși a condus cu 3-0 (hattrick Mihai Negrea), în duelul cu Hidromecanica Șugag, CS Zlatna a reușit să se impună, pe stadionul ”Minaur”, în fața Energiei Săsciori, după ce oaspeții au condus cu 2-1.

*AFC Kinder Teiuș – Inter Unirea 4-3 (0-2)

Au marcat: Vl. Rancea (53, 90+3), R. Domșa (55, 87), respectiv C. Lazăr (23), Val. Drăgan (35), S. Șimandi (57).

*Industria Galda de Jos – Viitorul Vama Seacă 2-0 (0-0)

Au marcat: D. Lupșan (60), Șușu (84). Portarul Cătălin Suciu (Viitorul Vama Seacă) a apărat, în minutul 65, un penalty executat de Alecu Cioară.

*Cuprirom Abrud – Hidromecanica Șugag 3-2 (0-0)

Au marcat: Negrea (47, 51, 61), respectiv An. Crețu (63, 83).

*CS Zlatna – Energia Săsciori 3-2 (1-0)

Au marcat: Biro (28), Oană (77, 90), respectiv Novăcean (68 – autogol), B. Sava (71).

Runda inaugurală, începută vineri cu jocul Spicul Daia Romănă – GT Sport Alba Iulia 0-1 (până acum singura victorie în deplasare), se va încheia cu disputele CIL Blaj – Voința Stremț și Viitorul Sântimbru – Performanța Ighiu, programate duminică, de la ora 17.00.