La mulți ani, ”Prichindel”! Teatrul de Păpuși din Alba Iulia împlinește luna aceasta 65 de ani de activitate
Teatrul de Păpuși ”Prichindel” Alba Iulia împlinește 65 de ani de activitate, în septembrie 2017. A fost înființat pe data de 1 septembrie 1952, iar prima premieră a avut loc în 29 septembrie cu spectacolul ”Găinușa harnică”, în regia lui Petre Diaconu, scenografia, Mioara Huiu Diaconu.
Și-a continuat activitatea cu peste 130 de premiere și sute de actori, regizori, scenografi, compozitori, păpuși care și-au împletit destinul de-a lungul acestor ani în mii de spectacole, adresate unui număr impresionant de spectatori. E mult? E puțin? Dacă ne gândim la toate evenimentele pe care teatrul le-a oferit de-a lungul timpului celor mici și celor mari, deopotrivă, poate părea mult. Dar, dacă ne gândim la toate proiectele și spectacolele pe care le mai avem de oferit… suntem încă tineri, dragii noștri prieteni. Pentru voi, numai pentru voi, vrem să vă mai spunem povești: prin spectacole noi, festivaluri, ateliere de creație și multe alte evenimente culturale care să se adreseze tuturor vârstelor.
„La mulți ani, Teatrul de Păpuși Prichindel! E greu să descrii în câteva cuvinte 65 de ani de activitate ai singurului teatru profesionist din județ. 65 de ani de teatru înseamnă tradiție, multă muncă, pasiune, mii de spectatori, spectacole, aplauze și împliniri. Și totuși, Teatrul de Păpuși Prichindel este mai tânăr ca niciodată, într-o continuă dezvoltare și evoluție, acumulând experiențe și amintiri de neuitat.
Și pentru că este normal ca la o vârstă venerabilă să locuiești într-o căsuță mai frumoasă, și mai arătoasă, precum în poveștile pe care vi le spunem, în curând clădirea teatrului va intra în reparații capitale, iar următoarea aniversare vrem să o sărbătorim împreună într-un spațiu nou, de poveste.
Sunt mândră că am reușit să duc mai departe, alături de colegii mei, ceea ce au construit generații întregi, începând cu anul 1952 și le mulțumesc deopotrivă”, a transmis Ioana Bogățan, managerul teatrului albaiulian.
La mulți ani, Prichindel!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)