Ziarul Unirea

L-aţi văzut pe Mihăiță din Aiud? Poliţiştii sunt în căutarea minorului dispărut de la domiciliu

În data de 14 martie, orele 20,00 Politia Municipiului Aiud a fost sesizată de către un cetățean din Aiud, cu privire la faptul că fiul său minor, în vârstă de 13 ani, a plecat de la domiciliu în data de 13 martie 2014 şi nu s-a mai întors.

Biro Alexandru Mihai are următoarele semnalmente:

ELIT

–         înălțimea – 1,50 metri,

–         greutate  35 kilograme,

–         ochi căprui,

–         păr şaten, tuns scurt,

–         faţă ovală,

–         urechi mari,

–         bărbia ascuţită,

–         buze subţiri;

La data plecării de la domiciliu era îmbrăcat cu pantaloni de blugi albaștri, geacă cafenie şi era încălţat cu pantofi sport de culoare neagră.

Persoanele care pot da informaţii despre acesta sunt rugate să apeleze numărul de urgenţă 112 ori 116.000 sau să contacteze cea mai apropiată unitate de poliţie.

 

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Un bebeluș de doar câteva luni, care avea COVID-19, a MURIT, într-un spital din Sibiu

Un bebeluș de doar câteva luni, care avea COVID-19, a MURIT, într-un spital din Sibiu Tragedie la spitalul din Sibiu.… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

11 Comentarii

Ioana 15 martie 2014 at 18:34

DA, L-AM VAZUT PE MIHAITA DIN AIUD…. l-am vazut in august 2012 cand a venit plangand la mine la magazin sa-mi spuna ca tiganii din curtea lui i-au furat bicicleta (din imagine) si ca nu are ce sa le faca si cum sa o recupereze. L-am sfatuit sa anunte politia si mi-a spus ca politia nu le face nimic, mi-a mai spus ca tiganii din curtea lui se bat, se omoara si politia ii lasa in pace, nu-i intreaba nimic. Mihaita este copilul care mergea pe la piata si pe la magazine sa-i ajute pe vanzatori, sa arunce gunoiul la container, sa care marfa, sa munceasca pentru a primi un ban. Ultima data l-am vazut in decembrie 2013, venind din piata spre casa cu un bradulet primit de la oamenii ce vindeau brazi in piata orasului Aiud. Era fericit ca le duce parintilor si fratilor un brad, mi-a urat CRACIUN FERICIT! si a plecat grabit spre casa.
Nu pot sa-mi imaginez unde a disparut acest copil dar stiu ca avea conflicte tot timpul cu tiganii si sunt convinsa ca disparitia lui are legatura cu conflictele despre care politia din Aiud nici nu vrea sa auda. POLITIA DIN AIUD II LASA PE TIGANI SA-SI FACA NUMARUL, NU INTERVINE NICIODATA, BA MAI MULT SUNT CHIAR PRIETENI CU EI PENTRU CA AU AFLAT DE LA D-L JOSAN (primarul Aiudului) CA TREBUIE MENAJATI, TIGANII SUNT CEI CARE-L SUSTIN, DECI TRAIASCA TIGANII, romanii si ungurii nu mai conteaza.
SPER DIN TOT SUFLETUL CA MIHAITA SA FIE BINE SI SA APARA CAT MAI REPEDE ACASA.

Horea 15 martie 2014 at 21:09

Ioana, frumoasa descriere.

Bine ai subliniat, printr altele, si atitudinea Politiei, deloc adecvata,fata de anumite manifestari, totusi nelegitime.

Ioana 15 martie 2014 at 18:43

Inca ceva…A DISPARUT SI PADUREA DE LA POLIGON, stiti de ce? pentru ca o taie tiganii din tiglarie, primarul Josan are un raspuns si pentru disparitia padurii „PAI CE SA LE FAC, TREBUIE SA TRAIASCA SI EI CUMVA” daca merg eu sa fur o panseluta din fata primariei risc sa fac puscarie dar tiganii pot distruge padurea ca pentru ei nu exista pedepse iar Josan este fratele lor si a celor ca ei.

Dragos 15 martie 2014 at 20:30

Il stiu pe baiat vara tot stau acolo langa biserica cu prietenii si am vorbit de multe ori cu el e foarte de treaba. Si Ioana are dreptate de multe ori s-au luat tiganii de el.

lopitau 15 martie 2014 at 21:21

@ioana- e posibil- dar parintii au si rolul de-a proteja copiii- de ce copilul ducea bradutzul de sarbatori acasa si nu parintii lui? copilul o fi fugit de tigani dar nu si de ai lui? sau o fi fost atras de ceva/ cineva? greu de spus insa cei care se ocupa de disparuti or sa-l gasesca ; pacat ca ce spui de primar pare a se confirma, ca sint multe articole despre ”aventurile” acestui localnic al vostru -se pare – de mult timp detinatorul cheilor ”bunastarii” locale cu ajutorul acelor asistati care ”trebuie sa traiasca si ei cumva”- dar voi/ noi, trebuie sa mai traim sau sa lasam nevolnicii sa-si faca damblalele electorale discriminid negativ pe cei -credem noi- corecti si discriminind pozitiv pe cei care desi fura si distrug- stiu sa voteze la comanda?

din aiu 15 martie 2014 at 22:35

Dragii mei cu privirea la tigani primar si tot ce ati mai descris aveti perfecta dreptate dar cu privire la acest copil daca nu stiti mu faceti afirmatii gresite,din cate stiu si am auzit a mai fost plecat si l.au gasit si raspunsul lui a fost ,,m.am plimbat cu trenul”eu zic ca in familie e ceva de acest copil pleaca de acasa.

Ioana 16 martie 2014 at 10:13

Nu-i chiar asa Jerry, ii stiu si pe parintii copilului, nu sunt hoti si nu asteapta sa li se ofere ceva, muncesc si ei cum pot intr-un oras mizerabil cum e Aiudul. Nu au posibilitatea sa le ofere copiilor mai mult si se chinuiesc si ei ca multe alte familii din Aiud, avantajul celorlate familii este ca nu locuiesc in curte cu tiganii, nu stiu cum as rezolva eu aceasta problema daca locuiam intr-o asemenea curte.
Nu stiam ca Mihaita a mai disparut candva de acasa si sper ca si de aceasta data disparitia lui sa fie legata tot de placerea de a se plimba cu trenul, nu caut sa-l scuz dar sunt convinsa ca si eu in locul lui m-as fi cautat o solutie sa scap de mizeria in care se zbate acea familie fara a avea o sansa sa schimbe ceva, indiferent ce ar face.
Pacat ca nu le place si copiilor primarului sa se plimbe cu trenul pana la Bistrita fara incuvintarea parintilor, cu siguranta s-ar schimba ceva in Aiud, poate s-ar transforma gara in aeroport sa-i duca direct la Paris sau poate ca s-ar activa serviciile sociale care inghit bani fara rezultate concrete.
PUTERE ECONOMICA 0 (ZERO), ASISTENTA SOCIALA 0 (ZERO), ASISTENTA MEDICALA TOT 0 (ZERO), ETC. ….SOLUTIA NE-O DA MIHAITA….. SA PLECAM TOTI INTR-O PLIMBARE CU TRENUL SI SA-L LASAM PE DOMNUL PRIMAR CU TIGANII LUI SA-SI TRAIASCA VIATA LINISTIT IN RUINELE FOSTULUI ORAS AIUD

Andrei 16 martie 2014 at 10:16

Da Jerry ai perfecta dreptate ,copilu si la scoala facea la fel se plimba in timpul orelor si avea problem psihice ,de parintii lui nu pot sa zic numa de rau, toata ziua cumpara beutura ,trimite pe copil la lucru pe urma iau banii de la el si isi cumpara beutura.

Krisztina 16 martie 2014 at 11:13

Si eu il stiu pe Mihaita, de multe ori l am vazut la piata si in parc. De cateva ori i am dat niste bani sa si cumpere cate ceva, avea un stil aparte de a cersi, nu ti cerea direct bani zicea ca pacat ca nu mai are un leu sau doua atunci si ar putea cumpara o paine sau inghetata sau stiu eu ce. Nu mi s a parut un copil obraznic, dar sunt sigura ca are probleme in familie nici un copil care este sustinut de parinti nu s ar comporta asa, si probabil ca a mai fugit de acasa dar nici de asta nu ma mir, din cate stiu mai are si o sora la fel de necajita ca si el, eu zic ca ar trebui o ancheta sociala si supravegheati cumva copiii astia ca azi maine de nevoie o sa ajunga delicventi! Si cum ziceti voi sa traiasca domnu primar care este ocupat cu tiganii, cei mai de incredere alegatori ai dansului. De altfel ultima oara l am vazut pe baiat in parc miercuri pe 12 era cu un domn mai in varsta. Atata stiu!

Alexandru 16 martie 2014 at 21:43

Era un baiat harnic, l-am cunoscut in7-8 martie, era foarte ok, bine educat, sper sa fie gasit fara rani.

Alexandru 16 martie 2014 at 21:51

Tatal s-au muncea din greu pentru a castiga bani,credetima nu i dadea pe beutura, poate o fi si asta un refigiu dar stiu ca se straduia mult.